Technologie » Komputery

Gartner: globalne IT w 2015 r. coraz bliżej granicy 4 bln dolarów

Według najnowszych danych Gartnera, prestiżowego międzynarodowego ośrodka badań branży nowych technologii, globalne wydatki na IT sięgną w 2015 r. wartości 3,83 biliona USD.

To wzrost o 2,4 proc. rok do roku. Największą dynamiką mają się charakteryzować segmenty urządzeń oraz oprogramowania dla firm. Jak podkreślają rynkowi eksperci, pozornie niewielki wzrost sektora IT wynika m.in. z rosnącej liczby dostępnych na rynku produktów, rozwijającej się oferty rozwiązań freeware’owych, a co za tym idzie – nasilającej się konkurencji między podmiotami branży informatycznej, także w zakresie cen produktów i usług.

 

Analitycy Gartnera podają, że globalne wydatki na IT w 2014 r. wyniosły 3,74 bln USD, osiągając wzrost na poziomie 1,9 proc. Według prognozy badaczy kolejne 12 miesięcy charakteryzować się ma nieco wyższą dynamiką rozwoju rynku IT – sięgnie ona 2,4%.

 

Prognozowany wzrost branży nowych technologii na świecie pozornie wydaje się stosunkowo niski. Dlaczego pozornie? Jak tłumaczą eksperci, wartość wydatków wynika przede wszystkim z rosnącej konkurencji między poszczególnymi dostawcami usług i produktów informatycznych. Informatyzacja oraz stałe zwiększanie efektywności dzięki wykorzystaniu m.in. oprogramowania CRM, ERP czy usług w modelu chmurowym wciąż pozostaje jednak priorytetem nowoczesnych firm.

 

 - Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania IT stają się dostępne dla coraz szerszej grupy konsumentów. Dodatkowo, maleje ilość istotnych różnic pomiędzy określonymi produktami. W tej sytuacji firmy oferujące np. telefony komórkowe albo usługi związane z przechowywaniem danych zmuszone są obniżać ceny, aby móc zwiększyć sprzedaż lub utrzymać ją na dotychczasowym poziomie – komentuje Michał Grabarz,  Dyrektor ds. Usług IT, Infosys BPO Europe.

Najszybciej rosnącym w 2015 r. segmentem rynku IT, według analityków Gartnera, będzie oprogramowanie dla firm (5,5%). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld USD. Dalsza dynamika wzrostu rynku oprogramowania będzie jednak w najbliższych latach zależna od oferty, przedstawianej przez producentów. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na coraz bardziej spersonalizowane programy, dostosowane do potrzeb konkretnych firm.

 

Warto zwrócić uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania IT ze strony podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów, np. instytucji finansowych. Zwłaszcza banki starają się sprostać oczekiwaniom właścicieli kont, rezygnujących z tradycyjnych transakcji na rzecz e-bankingu oraz bankowości mobilnej.

 

- Jak wskazuje World Payments Report, w 2015 r. prognozowana dynamika wzrostu płatności mobilnych  wyniesie 60,8 proc. Od płatności mobilnych dokonywanych za pomocą telefonu nie ma już odwrotu. Stworzenie odpowiedniego środowiska aplikacyjnego, zgodnego z celami biznesowymi danego banku oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa informacji, to jedno z głównych wyzwań, przed jakimi staje obecnie sektor bankowy – mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager w Capgemini Polska.

Kolejnym dynamicznie rozwijającym się segmentem światowego rynku nowych technologii pozostają urządzenia. W 2015 r. środki przeznaczone na ten cel mogą sięgnąć aż 732 mld USD, przy wzroście na poziomie 5,1%. Eksperci zaznaczają, że to właśnie w tej dziedzinie IT można się spodziewać w najbliższych latach najciekawszych nowych trendów. Na przykład, na świat przemysłu bardzo istotny wpływ będzie miał tzw. Internet Rzeczy.

 

- Według prognoz Accenture, Internet Rzeczy - sieć fizycznych obiektów, systemów, platform i aplikacji zawierających technologie umożliwiające komunikację i wymianę informacji ze sobą, ze światem zewnętrznym i ludźmi - doprowadzi do istotnych przemian w modelach biznesowych i znaczących inwestycji w przetwarzanie danych, tym samym przeobrażając sektory, które łącznie odpowiadają za aż 2/3 światowej produkcji, m.in. branży paliwowej, lotniczej, produkcyjnej. Co więcej, w przypadku szybkiej adaptacji trendu może przynieść dodatkowe 14,2 bln USD globalnej ekonomii do 2030 roku. Należy jednak zaznaczyć, że wiele przedsiębiorstw wciąż nie jest gotowych na wdrożenie rozwiązań z zakresu Internetu Reczy do swojej codziennej działalności – komentuje Witold Rogowski, Dyrektor Zarządzający Accenture Delivery Center Polska

Podobnie jak w ostatnich latach, wartość segmentu urządzeń determinowana jest przez rynek mobile. Co ważne, staje się tak mimo znacznego wyhamowania dynamiki sprzedaży tabletów.

 

- Globalny wzrost rynku nowoczesnych telefonów komórkowych napędzany jest przez tzw. produkty low- i high-endowe. W grupie konsumentów decydujących się na tańsze smartfony z Androidem dominują osoby młode, korzystające często z prostszych aplikacji mobilnych, a także użytkownicy o niższych oczekiwaniach. Z kolei w segmencie towarów najwyższej jakości pozycję zdecydowanego lidera zajmują produkty z systemem iOS, wykorzystywane m.in. przez menedżerów wysokiego szczebla, umożliwiające stosowanie telefonu jako realnego narzędzia pracy w biznesie. Ta polaryzacja na rynku nie sprzyja produktom z tzw. średniej półki – tłumaczy Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland.

 

Rozwój rynku IT dyktuje zmiany w przypadku innych urządzeń, powszechnie wykorzystywanych zwłaszcza przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy. Na przykład, producenci urządzeń wielofunkcyjnych czy drukarek wprowadzają rozwiązania umożliwiające usprawnienie pracy przedsiębiorstw i ułatwienie korzystania z nich wszystkim pracownikom. 

 

- Producenci urządzeń drukujących przygotowują rozwiązania – takie jak Xerox ConnectKey - umożliwiające tworzenie własnych, prostych aplikacji. Pozwalają one m.in. na dodanie do sprzętu funkcji, która pozwala np. firmie ubezpieczeniowej skanować wnioski o odszkodowanie bezpośrednio do swojego sytemu. Użytkownik może dostosowywać interfejs. Na przykład, gdy większość dokumentów, które skanuje przesyła do działu księgowości, może ustawić sobie odpowiednią ikonkę skanowania. W ten sposób za jednym dotknięciem wykonuje całą akcję – mówi Leszek Bareja, Product Manager w Xerox Polska.

Wszystkie wnioski przedstawiane przez Gartnera powinny stanowić ważną wskazówkę dla przedstawicieli branży IT. Przeprowadzane od ponad dekady „Gartner Worldwide IT Spending Forecast” to jedna z najbardziej wpływowych prognoz trendów rozwojowych w świecie nowych technologii. Zbliżając się do granicy 4 bln USD, rynek IT staje przed kolejnymi wyzwaniami. Zdolność sprostania oczekiwaniom klientów przez podmioty branży nowych technologii będzie decydować o tym, czy ta granica zostanie w najbliższych latach przekroczona.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Linkleaders

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »