Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Gdańska plaża posprzątana, czas na Łebę!

Gdańska plaża posprzątana, czas na Łebę!
Zobacz więcej zdjęć »
Wystartowała tegoroczna edycja Barefoot Projekt Czysta Plaża - inicjatywy na rzecz plaż przyjaznych bosym stopom. Inauguracja projektu odbyła się 8 lipca w Gdańsku. O czystość plaży zadbało 111 wolontariuszy, którzy zebrali aż 120 kg śmieci! Kolejna akcja już 13 lipca w Łebie!


Łeba to jeden z najpopularniejszych kierunków letniego wypoczynku. Niestety intensywne korzystanie z plaży przez tłumy turystów ma też swoje ciemne strony. Plażowicze nie zawsze pamiętają, aby posprzątać po sobie butelki, foliowe torebki, kapsle i innego rodzaju odpadki. Śmieci pozostawione na plaży oraz w wodzie nie tylko psują przyjemność z wypoczynku, ale przede wszystkim mają negatywny wpływ na ryby i nadmorskie ptaki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Dlatego ruszyła kolejna edycja Barefoot Projekt Czysta Plaża! Inicjatywa ma na celu edukację ekologiczną nt. problemu zaśmiecania i szerzenie idei odpowiedzialnego wypoczynku. Od momentu powstania, akcja rozrosła się na 5 kontynentów i zmotywowała tysiące wolontariuszy. Wszystkich, którzy chcą zaangażować się w tegoroczną akcję w Łebie zapraszamy 13 lipca na plażę przy Copacabana Beach Club (d. Costa Dorada). Startujemy o godz. 9.00.

- Chcemy zachęcić jak największą liczbę osób do połączenia letniego wypoczynku ze sprzątaniem polskich plaż, tak aby można było chodzić po nich bez obaw bosą stopą. Na wszystkich, którzy pójdą naszymi śladami czeka wiele kolorowych atrakcji i świetna zabawa. Dołączcie do nas i pomóżcie ocalić polskie plaże - zachęca Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Dodatkowo, poza wielką akcją sprzątania plaży, zwijamy parawany, aby można było dostrzec nie tylko śmieci, ale przede wszystkim ludzi. Ratownicy od kilku lat alarmują o utrudnieniach - jakimi stały się parawany - w wykonywaniu ich obowiązków. W ratowaniu zdrowia i życia kluczowa jest szybkość reakcji. To właśnie ratownik jest pierwszą osobą, u której szuka się pomocy w przypadku zaginięcia dziecka, zasłabnięcia, udaru słonecznego a nawet zawału. 13 lipca w Łebie nie będzie labiryntów i zagubionych w nich dzieci, utrudnionego dostępu do morza, a przede wszystkim - izolowania się od innych!

-  Zwijamy parawany, bo chcemy pokazać jak piękne są polskie plaże oraz zaprosić wszystkich do wspólnej integracji i zabawy poprzez edukację. Bardzo się cieszymy, że w sezonie letnim Barefoot Projekt Czysta Plaża po raz kolejny pojawia się właśnie w Łebie. Jest to właściwy moment do tego, aby zachęcić wszystkich plażowiczów poprzez wspólną zabawę do poprawy wizerunku przestrzeni publicznej, w której odpoczywamy oraz bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. W szczycie sezonu letniego w Łebie plażuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wielu z nich wie, na czym polega odpowiedzialny wypoczynek, lecz wielu też zaśmieca i zakrywa plaże parawanami. Obie kwestie zakłócają czerpanie przyjemności z wakacji, a przede wszystkim, w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo. Po raz kolejny pokażmy, że potrafimy umilić wakacje zarówno sobie jak i innym! - zaprasza Piotr Krupiński, Zastępca Burmistrza Miasta Łeba.

Na edukacji i sprzątaniu plaży się jednak nie kończy. Udział w projekcie to także doskonała okazja do wspólnej zabawy i integracji. Na wolontariuszy, którzy dołączą do Barefoot Projekt Czysta Plaża, będą czekały - oprócz przyborów do sprzątania, takich jak worki czy rękawiczki - ciekawe konkursy, gry i zabawy na plaży. Aby dołączyć do inicjatywy wystarczy wejść na stronę: http://czystapolska.org.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracji można także dokonać w dniu eventu.

Barefoot Projekt Czysta Plaża realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, prowadzi edukację ekologiczną oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów.

- Naszym celem jest nie tylko sprzątanie, ale przede wszystkim edukacja ekologiczna. Chcemy zwrócić uwagę wszystkim, którym nie jest obojętne dobro naszej polskiej przyrody. Jestem przekonana, że akcję w Łebie wesprze duże grono wolontariuszy. Zyskają na tym mieszkańcy, turyści oraz wszyscy miłośnicy wypoczynku w nieskażonym środowisku. Gorąco zachęcam do udziału w akcji - mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Po akcji w Łebie organizatorzy Barefoot Projekt Czysta Plaża zapraszają wszystkich na finał projektu, 22 lipca w Warszawie. Podobne akcje ekologiczne organizowane są już od wielu lat i nie tylko w Polsce. Jedenaście lat temu grupa entuzjastów ze Stanów Zjednoczonych zainicjowała projekt usuwając zalegające na plaży śmieci. Od początku przyświecał im jednak głębszy cel. Ideą akcji jest edukowanie i uświadamianie, że nie należy pozostawiać po sobie zbędnych wspomnień. Tak narodziła się inicjatywa Barefoot Beach Rescue Project. Hasło przewodnie tegorocznego projektu to „Pozostaw po sobie ślady bosych stóp!".



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mat_prasowe

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »