Motoryzacja » Moto Serwis
Geometria i wyważanie kół – co to jest?
Obie powyższe czynności mają znaczący wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i komfort. Najczęściej spotykamy się z nimi wówczas, gdy wymieniamy opony letnie na opony zimowe lub na odwrót.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Geometria kół
Czynność ta związana jest z optymalizacją kątów, która ma być odpowiednia dla zużycia opon i która będzie zgodna ze specyfikacjami producenta. Chodzi tutaj m.in. o kąt związany z pochyleniem kół oraz kąty związane z pochyleniem i wyprzedzeniem sworznia zwrotnicy.
Przestrzeganie zapisów producenta w tym wypadku wpływa na odpowiednie - stabilne utrzymanie samochodu na drodze i podążanie odpowiednio oczekiwaniem torem jazdy bez utraty kontroli nad nim.
Odpowiednia geometria kół zapewnia nam równomierne zużycie opon. Jeżeli zauważymy nieprawidłowe zużycie opon należy się udać do zakładu wulkanizatorskiego, aby to zbadać.
Wyważanie kół
Jednym z głównych objawów złego wyważenia kół, który bezpośrednio możemy odczuć może być wibrowanie kierownicy. Jednym z częstych powodów takiej sytuacji jest utrata ciężarka.
Aby przy obrocie kół nie doświadczać wspominanych wibracji musi ono posiadać odpowiedni rozkład masy.
Jeżeli jest z tym problem wulkanizator montuje wtedy małe ciężarki. Do wykonania tej czynności niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, dlatego nie możemy tego zrobić w zaciszu własnego garażu.
Wyważanie kół wpływa na części układu mechanicznego, zużycie opon oraz oczywiście na komfort jazdy. Ta czynność jest jednym z elementów odpowiedniego montażu kół na przykład przy sezonowej wymianie opon.
Dlatego gdy wyczuwamy, że nasze auto zachowuje się nie pewnie na drodze lub odczuwalne są wibracje należy udać się niezwłocznie do specjalisty, gdyż być może jest to związane właśnie z naszymi kołami.
Nadesłał:
rezulteo_opony
|
Komentarze (0)