Rozrywka i wypoczynek » Hobby
Grading w numizmatyce
Ocena wartości uzależniona jest również od tego czy wcześniej poddano ją czyszczeniu, a przede wszystkim, czy jest autentyczna. Dzięki systemowi gradingu, moneta jest pakowana w slab oraz jest przydzielany jej certyfikat jakości, który wpływa na jej wartość rynkową.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Takie postępowanie daje pewność osobom nie znającym się na rzeczy, że numizmat jest autentyczny.
Trochę historii
Trudno jednoznacznie określić, w którym momencie rozpoczęła się klasyfikacja stanu monet, którą dzisiaj określamy mianem gradingu. Od wieków panowało przekonanie, że im lepiej zachowana jest dana moneta, tym większą ma wartość.
Pierwsza skala gradingu pojawiła się gazecie „Numismatist” w XIX w. Jednak oceny nie były dokładne. Skala wówczas była trzystopniowa
Grading został spopularyzowany wraz z rozpowszechnieniem się zamiłowania do monet na świecie. Co więcej, nie uszło uwadze to, że numizmatyka może stanowić pewne zabezpieczenie materialne na przyszłość.
Zwiększone zainteresowanie zaowocowało wynalezieniem dziesięciostopniowej skali Sheldona pod koniec lat 40 ubiegłego wieku. Na początku powszechnie z niej korzystano tylko w USA , a następnie zaczęto jej używać na całym świecie. Jest wykorzystywana do dziś i jest najważniejszym źródłem oceny numizmatów.
Nie wszystkie numizmaty mogą zostać ocenione w systemie gradingu. Należą do nich monety podrobione, czyszczone z użyciem środków chemicznych oraz te sztuki, na których widoczny jest ślad działań ludzkich.
Proces oceniania
Aby numizmaty mogły zostać właściwie ocenione, należy je przesłać do firmy, która się zajmuje gradingiem. Monety muszą być w pełni opisane i uwzględniać takie detale jak datę emisji, znak mennicy, czy nominał.
W trakcie procesu oceniania każda moneta otrzymuje własny kod kreskowy. Przesyłana jest także do specjalisty z określonej dziedziny.
Pierwszym elementem, który jest poddawany kontroli to autentyczność monety. Następnie moneta jest poddawana oględzinom przez kilku specjalistów. Niezależnie od siebie oceniają ją według skali Sheldona. Potem trafia do głównego specjalisty, który na podstawie dotychczas dokonanych analiz wykonuje grading.
Fałszywe monety
Zadaniem gradingu jest wyeliminowanie z obiegu fałszywych monet. Jednak fałszerze coraz lepiej je wykonują i coraz trudniej specjalistom jest je rozpoznać. Oszuści nie tylko podrabiają numizmaty, ale także podszywają się pod firmy gradingowe.
Z drugiej strony, firmy zajmujące się ocenianiem monet cechuje duży subiektywizm. Zdarzały się przypadki, kiedy moneta została przesłana do różnych firm i otrzymała gradingi różniące się nawet kilkoma stopniami.
Dlatego warto korzystać z firm, które cieszą się renomą na całym świecie, takich jak Professional Coin Grading Service (PCGS) czy Numismatic Guaranty Corporation (NGC).
Źródło: artykuł powstał we współpracy z skup-znaczkow.pl
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|
Komentarze (0)