Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Groźna nadwaga

Groźna nadwaga
Zobacz więcej zdjęć »
Otyłość staje się prawdziwą zmorą Polaków. Sprzyja jej przede wszystkim spożywanie żywności w ilościach przekraczających potrzeby organizmu oraz siedzący tryb życia.

U niektórych osób nadmierne gromadzenie tłuszczu w organizmie uwarunkowane może być czynnikami genetycznymi, na które wpływ jest bardzo ograniczony. Jednak w większości przypadków to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nadprogramowe kilogramy. Objadanie się, podjadanie, wygodnictwo i lenistwo przyczyniają się do nadwagi.

Jemy nieregularnie, w jadłospisie dominuje żywność przetworzona i bardzo kaloryczna. Zamiast spaceru wolimy samochód, schody zastąpiliśmy windą. Tłuszczyk się odkłada, ubrania stają się za małe, a lustro to wróg numer jeden.
Na tym jednak nie koniec udręk. Poza problemami natury estetycznej dochodzą kolejne, dużo poważniejsze z punktu widzenia medycyny. Otyłość sprzyja bowiem rozwojowi wielu chorób, m.in. metabolicznych (z cukrzycą na czele), układu krążenia czy zmianom zwyrodnieniowym układu kostno-stawowego. Przyczynia się także do zaburzeń oddychania podczas snu, problemów hormonalnych i zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka sutka i trzonu macicy.

Co grozi otyłym?
Cukrzyca typu 2
- ok. 80-90% cukrzyków to osoby otyłe. Spadek wagi, nawet o 5-10%, prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Nadciśnienie tętnicze - przyrost masy ciała o 20% powoduje ośmiokrotny wzrost częstości występowania nadciśnienia.

Niewydolność serca - ryzyko wystąpienia tej choroby u osób otyłych jest prawie dwukrotnie większe niż u szczupłych.

Hiperlipidemia (podwyższenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi) - w przypadku osób otyłych stosunek między „dobrym" cholesterolem HDL a „złym" LDL jest niekorzystny.

Choroba wieńcowa - ok. 40% przypadków wieńcówki związanych jest z BMI powyżej 25 (patrz obok). Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby w przypadku osób otyłych jest o 1,5 razy większe w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała. Otyłość pogarsza także przebieg rehabilitacji pozawałowej u chorych.

Kamica pęcherzyka żółciowego - u osób otyłych schorzenia pęcherzyka występują sześciokrotnie częściej niż u osób szczupłych.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów - nadmierne obciążenie spowodowane wagą powoduje, że stawy szybciej ulegają uszkodzeniom. Prowadzi to do zespołów bólowych, m.in. kręgosłupa.

Żylaki kończyn dolnych - u osób otyłych dużo słabszy odpływ krwi z kończyn dolnych jest przyczyną powstawania żylaków.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »