Kultura, sztuka » Kultura

Guimarães - Europejską Stolicą Kultury 2012

Guimarães -  Europejską Stolicą Kultury 2012
Zobacz więcej zdjęć »
W tym roku serce europejskiej kultury będzie biło w Guimarães. I to nie tylko z powodu festiwalu jazzowego. Guimarães, kolebka państwa portugalskiego, będzie pełnić honory Europejskiej Stolicy Kultury. Stąd też Lonely Planet umieścił Guimaraes na liście 10 miast do odwiedzienia w 2012 r.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Serce europejskiej kultury

Guimarães, położone na północy kraju, to trzecie portugalskie miasto, któremu przyznano zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wcześniej przypadł on w udziale Lizbonie oraz Porto. Tytuł ten nadaje Rada Unii Europejskiej, a miasta mają za zadanie nie tylko zaprezentować swój wkład w bogactwo kulturowe Europy, ale także zaangażować mieszkańców do aktywnego udziału w tym projekcie. Guimarães przygotowało się do tego znakomicie. Miasteczko, którego historyczne centrum wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będzie tętnić życiem oraz pulsować twórczą energią, wynikającą z różnych spojrzeń na daną dziedzinę sztuki.

Zaplanowano 600 wydarzeń kulturalnych oraz 200 warsztatów, obejmujących takie obszary twórczości, jak muzyka, kino, fotografia, sztuki piękne, architektura, literatura, filozofia, teatr, taniec oraz sztuka uliczna. Myślą przewodnią tych wydarzeń są cztery tematy: „Czas na spotkania” (od stycznia do marca) – skupiające się na dialogu i wymianie myśli, „Czas na tworzenie” (marzec do czerwca) – czyli eksperymentowanie, próbowanie różnych dróg ekspresji, „Czas wolny” (czerwiec do września) – świętowanie i zabawa, oraz „Czas na odrodzenie” (wrzesień do grudnia) – tworzenie nowego miasta, miejsc, wizji. W ramach tych tematów artyści z regionu oraz innych europejskich miast będą dzielić się swoimi pomysłami oraz wspólnie tworzyć nowe dzieła, które będzie można oglądać w galeriach, na scenach i na ulicach Guimarães.

Oficjalne rozpoczęcie tego wyjątkowego roku kultury zainauguruje przedstawienie „Nasze uczucia” („Os Nossos Afetos”), które odbędzie się 21 stycznia br. o godz. 18.00 w pawilonie Mulitusos Pavillion. Performance jest interaktywnym połączeniem muzyki, tańca, teatru i pokazu wizualnego, który da widzom przedsmak czterech głównych motywów czekających na nich w ramach ESK. Następnie na placu Largo do Toural, o godz. 22.00, rozpocznie się spektakl, po którym zabawa przeniesie się na ulice, place i do barów miasta.

Organizatorzy spodziewają się, że w 2012 roku Guimarães odwiedzi ok. 1,5 miliona gości i turystów, czyli ponad dwa razy więcej osób niż dotychczas. Na pewno będę mogli liczyć na ciekawe wydarzenia oraz ciepłe przyjęcie przez mieszkańców tego miasta.

Aktualny program wydarzeń ESK znajduje się na stronie www.guimaraes2012.pt.

Serce Portugalii

Guimarães jest ważnym elementem portugalskiej tożsamości. To tutaj urodził się i wychował hrabia Alfons Henriques, znany jako Alfons I Zdobywca - pierwszy król Portugalii. To właśnie to miasto stało się też pierwszą stolicą tego państwa. Ślady tamtej przeszłości można podziwiać wędrując wąskimi, brukowanymi uliczkami starówki Guimarães, docenionej przez UNESCO za jej harmonijną różnorodność architektoniczną. Świadkiem tej historii jest też położony na wzgórzu, potężny zamek warowny z X w., będący siedzibą  hrabiego, a następnie już władcy Portugalii. Z wysokości jego murów  rozciąga się doskonały widok na całe miasto (wstęp wolny). W pobliżu znajduje się prosta kaplica – São Miguel do Castelo, w której podobno ochrzczono króla Alfonsa. Na podłodze widoczne są kamienne płyty nagrobne z nazwiskami rycerzy, którzy walczyli wraz z nim u początków istnienia Portugalii. Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Paço dos Duques de Bragança, czyli pałac książąt  Bragança, rodu, z którego od 1640 roku wywodzili się królowie Portugalii. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie tej rezydencji nawiązujące do czasów wielkich odkryć geograficznych dokonywanych przez Portugalię: gobeliny przedstawiające podbicie Afryki, meble oraz kolekcję porcelany z Kompanii Indyjskiej. Natomiast przed pałacem stoi pomnik Alfonsa Henriques’a. (Więcej informacji o pałacu można znaleźć na stronie: http://pduques.imc-ip.pt. W niedzielę rano wstęp wolny.)

Dodatkowe informacje nt. atrakcji turystycznych Guimarães dostępne są na  stronie: www.guimaraesturismo.com.

Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Turismo de Portugal
http://www.visitportugal.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »