Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Hipnoterapia – sposób na realizację noworocznych postanowień

Hipnoterapia – sposób na realizację noworocznych postanowień
Zobacz więcej zdjęć »
Twój kalendarz znów pełen jest noworocznych postanowień, na które pod koniec roku nawet nie rzucisz okiem? Czy w tym roku znów będziesz więcej czytać i zdrowiej się odżywiać? Koniec z niespełnionymi obietnicami, koniec ze stresem i poczuciem winy – zahipnotyzuj się!

Co drugi Polak robi postanowienia noworoczne - wynika z sondaży przeprowadzonych przez OBOP i CBOS. Jednak zaledwie co piąty z nas ma poczucie, że swoje obietnice zrealizuje zgodnie z zamierzeniami. Dlaczego tak się dzieje?

- Cała tajemnica postanowień noworocznych polega na ich właściwym sformułowaniu - przekonuje Marcin Topolski, redaktor portalu Holistyczna Polska. - Przykładem nieprawidłowego postanowienia jest popularne „będę mniej jeść", które wzbudza w autorze stres prawdopodobnie za każdym razem, gdy zaczyna posiłek - dodaje.

Jak tworzyć postanowienia noworoczne
- Podstawowym błędem w konstruowaniu postanowień noworocznych jest używanie zaprzeczeń, słów określających negatywne stany, np. „Nie będę tyle jeść" czy „Nie będzie mnie już bolała głowa" - mówi redaktor Hopl.pl. - Sugestie powinny być budowane w czasie teraźniejszym i bez zaprzeczeń, np. „Jem 3/4 tego co zawsze" czy „Moja głowa czuje się wspaniale".

Działanie sugestii można wyjaśnić na prostym przykładzie. Jeśli usłyszymy „Nie myśl o puszce Coca-Coli", pierwszym obrazem jaki pojawi się w głowie będzie właśnie puszka Coca-Coli. Dopiero później do umysłu dotrze przeczenie. Dlatego tworząc sugestie ważne jest, by nie tworzyć ich przez zaprzeczenie. W przeciwnym wypadku można niechcący wprowadzić do umysłu zdanie „...chcę dużo jeść" zamiast „Nie chcę dużo jeść" i tak dalej.

- Podświadomość rozumie sugestie bardzo dokładnie. Ważne, by były one szczegółowe. Zamiast „Częściej chodzę na siłownię" lepiej powiedzieć „Chodzę na siłownię 3 razy w tygodniu" - instruuje nasz ekspert.

Autohipnoza
Pomocna w wypełnianiu postanowień może być hipnoterapia - rodzaj psychoterapii, który wykorzystuje hipnozę w procesie terapeutycznym. Mechanizm działania sugestii i strategii hipnotycznych polega na tym, że podczas transu w podświadomości utrwala się nowy system postaw i przekonań, tzw. response set.

- Najbardziej adekwatną formą hipnoterapii będzie autohipnoza - radzi Marcin Topolski z Hopl.pl. - Wtedy sami o dowolnej porze możemy wprowadzić się w trans bez osób postronnych.

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne - autohipnoza jest bardzo zbliżona do medytacji.
- Niektóre osoby mają naturalnie wysoką podatność na autohipnozę i dlatego powinny unikać między innymi wykonywania monotonnych zawodów, takich jak np. maszynista kolejowy - przestrzega redaktor portalu.

Jak się zahipnotyzować
Najważniejsze podczas autohipnozy są relaks, koncentracja i monotonia czynności, np. powtarzanie w myślach jednego zdania (jednej sugestii).

- Radzę spróbować tuż przed snem, leżąc w łóżku. Najlepiej wygodnie się położyć, postarać się wyciszyć, nie myśleć o niczym. Zamknąć oczy i zacząć powtarzać w myślach wybrane sugestie - radzi Marcin Topolski z Hopl.pl.

Zanim jednak nastąpi powtarzanie sugestii o postanowieniach noworocznych warto pogłębiać swój stan transu przez powtarzanie w głowie zdań dotyczących samej autohipnozy, np. „Mój mózg jest oczyszczony i skupiam się teraz jedynie na autohipnozie". Dzięki temu stan hipnotyczny będzie głębszy i bardziej efektywny.

Mity o hipnozie
Jednym z mitów dotyczących hipnozy jest przekonanie, że podczas seansu osoba zahipnotyzowana traci nad sobą kontrolę. Jest wręcz przeciwnie - dzięki wysokiej koncentracji osoba ma nad sobą jeszcze większą kontrolę i właśnie dzięki temu powtarzane w transie sugestie mają szansę działać na podświadomość.

Obawy przed stanem hipnotycznym wzbudza też przekonanie, że z hipnozy nie można się wybudzić.
- Hipnoza nie jest snem. Po zakończonym seansie osoba wychodzi z transu na polecenie hipnotyzera lub w przypadku autohipnozy, z własnej woli - uspokaja Marcin Topolski. - Hipnoza znana jest od ponad 200 lat i do tej pory nie zanotowano żadnego przypadku pacjenta, który nie wyszedł z transu - kończy redaktor.


Źródło: hopl.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

hopl.pl
http://hopl.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    alpen_milka 2012-01-16 14:30:38

    chciałabym kiedyś spróbować hipnozy, wydaje mi się to bardzo tajemnicze :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »