Technologie » Komputery
Historia myszy komputerowej w pigułce
Oczywiście możemy tutaj mówić o laptopach i touchpadach, w których mysz komputerowa została zamknięta i spłaszczona. W opinii większości taka obsługa jednak nijak ma się do swobodnego sterowania kursorem za pomocą myszy, jeżdżącej wygodnie po całym biurku jak Robert Kubica. Bez niej nie byłoby fenomenu Adama Małysza - na komputerze rzecz jasna, w grze Deluxe Ski Jump, w którą namiętnie grała swego czasu cała Polska, a głównym wymaganiem tej animacji było posiadanie myszki z dwoma przyciskami (inaczej była lipa na progu).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nie zawsze jednak było tak kolorowo. Użytkownicy pierwszych komputerów mogli tylko pomarzyć o sterowaniu za pomocą myszki. Co ciekawe, kiedy pierwsze z nich ukazały się światu, świat był wobec nich bardzo obojętny. O tym wynalazku wiedziało zaledwie kilka osób. Przynajmniej na początku, póki coraz więcej z nich poznawało jej magiczne możliwości, znacząco ułatwiające obsługiwanie komputerów, które do roku 1963 były kontrolowane wyłącznie za pomocą klawiatury.
Za ten wynalazek odpowiedzialny był Douglas Engelbart, amerykański naukowiec i wynalazca. Jego nieamerykańskie nazwisko to zaś efekt norweskich korzeni. Engelbart kojarzony jest głównie z myszką komputerową właśnie, choć jest też uznawany przez ekspertów na pioniera interfejsów użytkownika, komputerów sieciowych i hipertekstu (czyli np. sieci WWW - kojarzycie, prawda?).
Jeszcze ciekawsze niż sama osoba Douglasa Engelbarta, który jest człowiekiem niezwykle inspirującym, jest to, że pierwszy prototyp myszki, jaki udało mu się stworzył na początku lat sześćdziesiątych był drewnianym przyrządem z dwoma zębatymi kołami, umieszczonymi prostopadle do siebie. Dopiero w roku 1968 roku amerykański naukowiec o norweskich korzeniach i urodzie zaprezentował światu myszkę z trzema przyciskami. Myszka, która stała się prawdziwym wzorem dzisiejszej powstała jednak dopiero w 1981 roku i była efektem współpracy Jacka Hawleya oraz Billa Englisha, którzy od początku lat siedemdziesiątych konstruowali myszki dla firmy Xerox.
Myszka wkrótce miała ewoluować do mechanicznej myszy kulkowej, później myszy diodowej i laserowej, osiągając przeróżne kształty - od podobizny smoka do dużego MMSa. Samemu Engelbartowi było dane dożyć tych pięknych czasów, ponieważ zmarł dokładnie 2 lipca 2013 roku.
Nadesłał:
Majkel007
|
Komentarze (0)