Gospodarka » Opakowania

Historia tektury falistej

Historia tektury falistej
Zobacz więcej zdjęć »
Tektura to bardzo popularny materiał, wykorzystywany do produkcji opakowań.

Pudła kartonowe są przede wszystkim praktyczne, stosunkowo wytrzymałe, a także niedrogie. Z powodzeniem można zastosować je w magazynach przedsiębiorstwa, jak i w domowej piwnicy. Tekturę podzielić można można na litą oraz falistą. Opakowania z tektury falistej są znacznie bardziej sztywne, niż te z tektury litej. Tworzywo faliste powstaje w wyniku złączenia kilku warstw linerów. Zawsze warstwa środkowa jest falowana - stąd nazwa tektury.

Tektura falista rozpoczęła swoją karierę dzięki Albertowi Jones. To on jako pierwszy zaczął ją produkować w 1871 roku
. Dążył do zwiększenia funkcjonalności i użyteczności materiałów z papieru. Tak, aby można było wykorzystać je do produkcji opakowań. Działalność Alberta Jones kontynuowana i doskonalona była przez Olivera Longa. Stworzył on metodę złączenia warstwy tektury płaskiej z tektura pofalowaną. Początki masowej produkcji tektury przypadają na pierwsze lata XX wieku. Początkowo produkcja tektury była domeną Francji, ale bardzo szybko poszła w ślady tego kraju cała Europa. W 1952 roku powołano do życia w Santa Margherita organizację FEFCO.

Tektury faliste mogą składać się z wielu warstw, w zależności od tego, do jakich celów będą wykorzystane. Wyszczególnić możemy tektury dwuwarstwowe, trzywarstwowe, czterowarstwowe, pięciowarstwowe oraz siedmiowarstwowe. Wszystkie tego typu materiały służące do opakowań cechuje stosunkowo duża wytrzymałość, połączona z lekkością samego tworzywa. Posiadają one właściwości amortyzacyjne, dzięki pofalowanym warstwom. Dzięki temu towary zapakowane do opakowań z tektury falistej są dobrze chronione i tym samym prawidłowo zabezpieczone. Należy mieć jednak na uwadze, że opakowania kartonowe nie lubią wody. Może ona znacznie je uszkodzić, przez co nie będą mogły prawidłowo pełnić swoich funkcji. 

Więcej informacji na temat standardów FEFCO znajdziecie pod adresem: http://www.cerplast.pl/fefco-katalog.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pure-poison

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »