Rozrywka » Turystyka
Historyczne Zakrzewo
Zakrzewo to również wielowiekowa historia kultura i tradycja, która wpływa na poczucie tożsamości, a także rozwój świadomości kujawskiej. Miejscowość powstała w dwunastym wieku za sprawą rodu Zakrzewskich z województwa płockiego. Ufundowali oni na tym terenie świątynię pod wezwaniem Bożego Ciała, która w późniejszych czasach została rozebrana. Kolejni właściciele miejscowości- rodzina Sokołowskich- zajęła się budową klasztoru Karmelitów Bosych. W wieku dziewiętnastym i dwudziestym Zakrzewo trafiło w ręce rodu Maniewskich, a następnie Bogatko.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Działania wojenne od 1939 do 1945 roku sprawiły, że wieś została w dużym stopniu zniszczona. Jej odbudowa nastąpiła w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy też stworzono tutaj gminę, szkołę podstawową, a także wprowadzono elektryczność. Od tego czasu Zakrzewo przeżywa prawdziwy rozwój. Dzisiaj gmina liczy sobie ponad 3,5 tysiąca mieszkańców i zajmuje obszar 76 kilometrów kwadratowych. W jej skład wchodzi siedemnaście sołectw.
Do najważniejszych obiektów zabytkowych na terenie Zakrzewa z pewnością możemy zaliczyć kościół parafialny we wsi gminnej, gdzie znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, a także kaplica Jezusa Frasobliwego z dziewiętnastego wieku. Godnym uwagi obiektem sakralnym jest również świątynia pod wezwaniem świętego Mateusza w Sędzinie, która słynie z siedemnastowiecznego ołtarza barokowego.
Znajdując się na tym terenie, koniecznie powinniśmy zwiedzić również zespół dworski w Seroczkach, Michałowie i Zakrzewie. Będziemy mogli znaleźć tam pozostałości po dawnych dworach rodziny Serockich oraz Bogatko, które dziś pełnią funkcję zakładów pracy czy Ośrodka Hodowli Zarodkowej.
Zapraszamy na www.kujawskie.eu
Nadesłał:
kujawskie
|
Komentarze (0)