Kultura » Kultura
Hobby po chińsku: Kaligrafia
Zobacz więcej zdjęć » |
Chińska kultura i zwyczaje wzbudzają duże zainteresowanie wśród europejczyków. Głównie dlatego, że ciągle wydają się niezmierzone, a czasem nawet zaskakujące. Szczególnie atrakcyjna jest dla nas sztuka chińska, a dokładnie kaligrafia. Z pewnością widziałeś przykłady pisma chińskiego na kubkach, koszulkach czy też... ciele. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kaligrafia chińska to więcej niż bezmyślne pisanie niezrozumiałych znaczków. To sztuka taka jak malarstwo, wyrażająca myśli i emocje artysty. Może przybierać różne formy i style. Chińska kaligrafia cieszy się popularnością od 4000 lat i warto zbadać ten rodzaj sztuki.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jakie elementy składają się na sztukę kaligrafii?
Narzędzia
Kiedyś pismo było wykuwane na kamieniu, kości, a nawet na skorupach żółwi. Obecnie używa się specjalnego chłonnego papieru zwanego Xuan.
Następnym instrumentem jest pędzel. Produkowany jest z bambusa z wykorzystaniem sierści zwierząt takich jak koń, królik, wilk czy ptaki.
Atrament jest wytwarzany m.in. z sadzy sosny, lecz dzisiaj używane są tusze wytworzone chemicznie. Zwłaszcza uczniowie używają na początku tuszu w czarnym kolorze. Ich dzieła są poprawiane przez nauczycieli tuszem koloru pomarańczowego.
Dalej przydatne okażą się ceramiczna podstawka do tuszu, płyta wzorcowa z liniami pomocniczymi, przycisk do papieru z drewna lub kamienia oraz pieczęć do podpisania ukończonej pracy.
Style
W to wchodzi grubość linii, kształt, dynamika czy liczba pociągnięć pędzla. Malując jednym pociągnięciem pędzla otrzymujemy ekspresję w wyrażaniu emocji.
Warto powołać się na mistrza Wanga Xizhi, którego dzieła miały istotny wpływ na sztukę kaligrafii. Wyróżnia się kilka stylów kaligraficznych, które narodziły się za czasów Wanga. Pierwszy i podstawowy to styl wzorcowy, który charakteryzuje się cienkimi liniami poziomymi i grubymi pionowymi z dociśnięciem na początku i na końcu znaku. Drugi to styl biegnący, który jest żywiołowy i ekspresyjny. Kolejny to styl trawiasty, który stawia na dowolność, jeśli chodzi o grubość kresek, ilość oraz kierunek pociągnięć pędzla. Te uproszczenia okazały się przydatne szczególnie w piśmie urzędowym, kiedy liczył się czas. Zamiennie można by nazwać go stylem lekarskim.
Chińska kaligrafia jest świetnym pomysłem na nowe hobby. Zrozumienie kultury i języka tego fascynującego kraju jakim są Chiny może otworzyć wiele dróg, w tym tych biznesowych. W takich sytuacjach niezwykle pomocna okaże się pomoc tłumacza polsko-chińskiego, który doskonale rozumie kulturę i zwyczaje Chin. Dowiedz się więcej tutaj.
Nadesłał:
w.jagodzinska
|
Komentarze (0)