Firma » Biura

Home office w świecie po epidemii

Home office w świecie po epidemii
Zobacz więcej zdjęć »
Pracownicy i pracodawcy coraz częściej szukać będą rozwiązań, które pozwolą inaczej zorganizować ich codzienną pracę. Odpowiedź na tę potrzebę już szykuje rynek deweloperski.

Epidemia koronawirusa, z którą walczy obecnie niemal cały świat, bezlitośnie weryfikuje nasz styl życia. Niemal wszystko, co do tej pory wydawało się normą, czymś naturalnym i niepodważalnym, naszym „świętym prawem”, stało się wspomnieniem. Nagła potrzeba ograniczenia bezpośrednich kontaktów do minimum sprawiła, że stanęliśmy przed wieloma nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest organizacja naszej pracy w domach. Tym bardziej że – w oparciu o obecne doświadczenia i prognozy specjalistów – nawet po ustaniu pandemii wiele osób nie powróci już do swoich biur.  Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy coraz częściej szukać będą rozwiązań, które pozwolą inaczej zorganizować ich codzienną pracę. Odpowiedź na tę potrzebę już szykuje rynek deweloperski.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Termin „home office”, zaraz po słowie „koronawirus”, ma szansę stać się wyrażeniem 2020 roku. Z powodu wirusa, miliony ludzi z dnia na dzień musiały pozostać w domach i przestawić się na nowy tryb pracy. Wykonywanie zadań służbowych z zacisza własnych domów z początku nie wydawało się wcale złym pomysłem. Jednak kilka tygodni takiego trybu wystarczyło, aby widok laptopa rozstawionego na jadalnianym stole nie kojarzył się nikomu dobrze.

Okazuje się, że praca z domu jest wyzwaniem, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Inaczej nie będzie ona ani efektywna, ani satysfakcjonująca. Bez przygotowania komfortowego miejsca i stworzenia optymalnych warunków, można tylko pomarzyć o słynnym balansie pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, o którym tak często mówią psycholodzy.

Należy pamiętać o tym, że nie powinniśmy pracować w tym samym miejscu, w którym później odpoczywamy. Laptop i notatki rozłożone na łóżku to szybki przepis na frustrację, a praca w tym samym pomieszczeniu, gdzie przebywają bawiące się dzieci, z zasady nie może być produktywna. I choć w czasie epidemii inne rozwiązania często nie są osiągalne, już dziś warto zastanowić się, gdzie i jak zorganizujemy nasze domowe biuro, kiedy sytuacja kryzysowa się skończy. Ze względu na cięcia kosztów w firmach, czy zwyczajne umocnienie się trendu „home office”, sytuacja ta dotyczyć będzie dużej grupy osób. Jak wtedy przygotujemy naszą domową przestrzeń do pracy?

Odpowiedzią na tę potrzebę są z pewnością mieszkania, których układ przewiduje wydzielenie pomieszczenia, które służyć będzie wyłącznie do pracy. Zaaranżowanie osobnej przestrzeni na domowy gabinet jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które planują pracować z domu na dłużej. Zamknięta przestrzeń, w której urządzimy domowe biuro, będzie gwarantowała spokój, higienę pracy i pozwoli utrzymać wydajność na odpowiednim poziomie.

Takie rozwiązania już teraz znaleźć można wśród mieszkań na powstającym właśnie gdańskim osiedlu Oliva Koncept www.olivakoncept.pl czy w budynku Star Tower www.startower.pl w Gdańsku-Letnicy. Aranżacja przestrzeni, biorąca pod uwagę potrzebę wydzielenia gabinetu, może zostać wykonana na życzenie klienta przez dewelopera jeszcze przed oddaniem mieszkania do użytku. Dodatkowo, plusem dla osoby wybierającej jedną z tych lokalizacji, będzie bliskość natury, co ma niebagatelny wpływ na zwiększenie poziomu zadowolenia osoby pracującej z domu.

Ciekawą alternatywą dla domowego biura jest też praca z oddzielnego lokalu, jednak znajdującego się na tym samym osiedlu lub w tym samym budynku, co nasze mieszkanie. W takim wypadku odseparowanie życia zawodowego od prywatnego jest jeszcze wyraźniejsze. Dodatkowo wyjście z domu – nawet jeśli oznacza tylko zjechanie windą czy spacer po osiedlowych alejkach – wymusza pewien rytm i daje motywację do lepszej organizacji czasu. Być może niewielkie lokale usługowe mogące służyć do takich celów staną się coraz popularniejszą pozycją w ofertach deweloperów. Niektóre inwestycje już dziś dysponują takimi właśnie lokalami. Wśród nich jest wspomniane wyżej osiedle Oliva Koncept i budynek Star Tower. Dobrym pomysłem jest również stworzenie z takiego lokalu kameralnej przestrzeni co-workingowej, którą – przy partycypacji w kosztach lub za niewielką opłatą – można dzielić z sąsiadem lub znajomym, który również pracuje poza siedzibą firmy.

Home office, jeśli tylko dobrze zorganizowany, może stać się świetną alternatywą dla wielu z nas. Wyeliminowanie potrzeby uciążliwych dojazdów do biura, praca w domowych warunkach, elastyczność, mniejszy poziom stresu – to wszystko korzyści, które sprawiają, że coraz więcej osób będzie pracować w tym trybie. Przewidując zmiany, jakie w naszej codzienności już na stałe poczyni koronawirus, warto zawczasu pomyśleć o odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. A nowy sposób pracy dobrze jest wziąć pod uwagę już na poziomie podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »