Dom » Budownictwo

Ile kosztuje dom pasywny - podstawowe koszta, dodatkowe krzyści

Ile kosztuje dom pasywny - podstawowe koszta, dodatkowe krzyści
Zobacz więcej zdjęć »
Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie czy warto budować ekologicznie, czyli energooszczędnie. Co prawda koszty eksploatacji domu pasywnego są mniejsze, ale koszty samej inwestycji większe. Kiedy się więc to opłaca?

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie czy warto budować ekologicznie, czyli energooszczędnie. Co prawda koszty eksploatacji domu pasywnego są mniejsze, ale koszty samej inwestycji większe. Kiedy się więc to opłaca?

Koszty inwestycji

Decydując się na budowę własnego domu bierzemy pod uwagę przede wszystkim koszty inwestycji i własne możliwości finansowe. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad późniejszymi kosztami eksploatacji, a jest to bardzo istotna sprawa przez kolejne dziesięciolecia.

Dom budujemy z perspektywą jego użytkowania przez kilkadziesiąt lat, wiadomo że w tym okresie trzeba będzie wykonywać prace konserwatorskie, a czasami nawet małe remonty, są to jednak koszty jednorazowe.


Jak dowiadujemy się z portalu www.dom.pl, co oraz większa popularność domów pasywnych i energooszczędnych sprawia, że ceny materiałów spełniających wymagania energetyczne systematycznie spadają. Specjaliści obliczają, że obecnie podraża to inwestycję o 5-10%, jeszcze parę lat temu różnica wynosiła ponad 20%. Producenci materiałów budowlanych dostrzegli nowe możliwości i wzrastająca konkurencja powoduje spadek cen na rynku, wzrasta także jakość materiałów.

Co ciekawe, to producenci oferują materiały o lepszych parametrach cieplnych, niż przewidują to przepisy prawne dotyczące spełniania norm. Szybciej niż decydenci dostrzegli kierunki, w których będzie zmierzać budownictwo. 

Jest oczywiste, że dodatkowe koszty związane z budową domu pasywnego nie są inwestycją, która zwróci się w krótkim okresie czasu. Niektórzy oceniają, że jest to opłacalne nawet przy zwrocie wynoszącym kilkadziesiąt lat. 

Inni podchodzą do tematu bardziej praktycznie. Najczęściej na budowę domu trzeba zaciągnąć kredyt w banku. Dla inwestycji ekologicznych kredyty są niżej oprocentowane, gdyż pochodzą z różnych programów unijnych, dodatkowo można uzyskać dofinansowanie do budowy domu pasywnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Poprawa efektywności energetycznej”. Dofinansowanie może wynieść nawet 50 tys. zł, ma to zrekompensować wyższe koszty inwestycji. Pieniądze zaoszczędzone na ogrzewaniu domu można przeznaczyć na spłatę rat kredytu. Po zakończeniu spłacania rat różnica zostaje w budżecie domowym.


Dodatkowe korzyści

Technologia budowy domu pasywnego sprawia, że jest on przyjazny nie tylko dla środowiska, ale również dla jego mieszkańców. W przeciwieństwie do domów budowanych w innych standardach nie wymaga on klimatyzacji, która dla człowieka jest niezdrowa. W domach pasywnych wykorzystywana jest wentylacja mechaniczna, która stale dostarcza świeże powietrze o określonej temperaturze. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest dla osób uczulonych na roztocza i grzyby.

Domy pasywne w Polsce, choć coraz popularniejsze, rzadko realizowane są przez inwestorów indywidualnych. Częściowo wynika to z wyższych kosztów, częściowo także z jeszcze małej wiedzy na temat istoty domu pasywnego (niektórzy uważają, że nie zdadzą egzaminu w naszej strefie klimatycznej) i możliwości pozyskania dodatkowych funduszy od instytucji państwowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »