Firma » Finanse
Ile kosztuje i na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
Zobacz więcej zdjęć » |
Większość biur rachunkowych, poza prowadzeniem księgowości, oferuje również usługi z zakresu kadr i płac. Na czym one polegają i ile kosztują? Czy lepiej opłaca się podpisanie umowy z biurem rachunkowym czy może zatrudnienie własnego pracownika?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?
Obsługa kadrowa to wykonywanie wszystkich czynności wymaganych w związku z zatrudnianiem w firmie pracowników. Nie dotyczy zatem kontraktów menadżerskich czy umów B2B. Zadaniem kadr jest niejako sprawowanie opieki i nadzoru nad pracownikiem przez cały okres jego zatrudnienia – czyli pilnowanie dokumentacji, sporządzanie i archiwizowanie umów i aneksów, kierowanie na szkolenia i kursy, sporządzanie opinii i dokumentów niezbędnych pracownikowi w urzędach i instytucjach (np. zaświadczenie o dochodach potrzebne do uzyskania kredytu).
Obsługa płacowa jest w zasadzie elementem obsługi kadrowej i sprowadza się do wyliczania wynagrodzeń oraz wynikających z nich podatków. Wbrew pozorom, nie jest to wcale łatwe zadanie. Na umowie widnieje suma podstawowa, z ewentualną wzmianką o premiach regulaminowych. Ale to nie oznacza, że w każdym miesiącu na konto pracownika wpływa identyczna wypłata – jej ostateczna wysokość zależy m.in. od ilości dni chorobowych, urlopów bezpłatnych, przyznanych premii i kar, a także od występowania zajęć komorniczych. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki, dlatego do kadrowo-płacowej obsługi firmy trzeba wybrać profesjonalistów. Z pełnym zakresem oferty na usługi kadrowo-płacowe możesz zapoznać się tutaj: https://a-zrachunki.pl/kadry-i-place/.
Na jakiej podstawie biuro księgowe wycenia usługi z zakresu kadr i płac?
Cenniki różnych biur rachunkowych mocno się od siebie różnią. Na pewno warto skorzystać z oferty firmy, która podaje jasno określone kryteria wyceny, stanowiące podstawę do wyliczenia całkowitego kosztu jej zaangażowania w obsługę kadrowo-płacową.
Najczęściej koszt takiej obsługi wynika wprost z ilości zatrudnionych pracowników i w cenniku podana jest kwota za jednego pracownika. Należy przy tym zwrócić uwagę, że istnieją przesłanki do indywidualnego rozpatrywania sytuacji (np. promocje dla dużych przedsiębiorstw albo dodatkowe opłaty w firmach, w których obsługa wiąże się z koniecznością prowadzenia dodatkowej dokumentacji, jak w przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych, bezrobotnych skierowanych przez Urząd Pracy, nieletnich odbywających praktyki zawodowe czy wolontariuszy).
Podczas podpisywania umowy zwróć też uwagę na możliwość jej dynamicznego modyfikowania – np. jeśli zmniejszy się liczebność kadry albo uproszczeniu ulegnie sposób rozliczania.
Jaki jest koszt obsługi kadrowo-płacowej?
Ostateczna cena usług kadrowo-płacowych w firmie będzie więc wynikała przede wszystkim z ilości osób zatrudnionych. Oznacza to, że duże przedsiębiorstwa zapłacą więcej niż małe – ale to przecież oczywiste. Istotna może być natomiast możliwość dynamicznego dostosowania kosztów obsługi kadrowo-płacowej do specyfiki przedsiębiorstwa.
Jeśli więc Twoja firma zatrudnia kilkudziesięciu pracowników – spróbuj porozmawiać o rabacie, dzięki któremu koszt prowadzenia kadr i płac wyniesie mniej w przeliczeniu na osobę. O zniżce możesz również pomyśleć wówczas, gdy Twoi pracownicy nie generują dodatkowej dokumentacji.
Czy kadry i płace warto powierzyć firmie zewnętrznej?
Zwłaszcza w średnich i dużych firmach zasadnym jest pytanie, czy obsługę kadrowo-płacową (a także księgową) lepiej zlecić firmie zewnętrznej, czy też stworzyć stosowne działy w ramach firmy. Za outsourcingiem przemawiają trzy główne argumenty.
Po pierwsze: ciągłość. Gdy Twoja kadrowa nagle zachoruje, trzeba błyskawicznie szukać kogoś na zastępstwo. W biurze jej obowiązki płynnie przejmuje inna, wykwalifikowana osoba. Po drugie: pewność. Pracownicy biur rachunkowych to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za swoją pracę. Po trzecie: koszt. Utrzymanie własnego działu kadr i płac kosztuje po prostu więcej, niż obsługa w ramach B2B.
Fachowa obsługa kadrowo-płacowa daje właścicielowi firmy poczucie spokoju. Wynagrodzenia i podatki wyliczane są na czas i w odpowiedniej wysokości, z uwzględnieniem zmiennych takich jak urlopy, premie, zwolnienia lekarskie czy zajęcia komornicze. Jeśli do współpracy wybierzesz dobre biuro, na bieżąco będziesz mógł zadawać nurtujące Cię pytania, nie zostaniesz też sam na wypadek kontroli z ZUZ, US czy PIP. Przeczytaj opinie o biurach rachunkowych oferujących również obsługę kadrowo-płacową i zyskaj pewnego kontrahenta na całe lata.
Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)