Motoryzacja » Samochody
Ile zapłacisz za zdrowy klimat w samochodzie?
Klimatyzacja coraz częściej należy do standardowych elementów wyposażenia w nowych samochodach. To jeden z układów, który ma zasadnicze przełożenie na komfort, a przede wszystkim znacząco oddziałuje na samopoczucie kierowcy, dlatego ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Warto uświadomić sobie, że klimatyzacja odpowiada nie tylko za właściwą temperaturę w kabinie, lecz także oczyszcza i osusza powietrze, którym oddycha kierowca.
Ze względu na swoją budowę i zasadę działania, które nie zmieniły się od początku „kariery” klimatyzacji w samochodzie (w roku 1933), wymaga ona odpowiedniej konserwacji. Zaniedbana może wywołać u podróżujących objawy alergiczne, podrażnienia górnych dróg oddechowych czy oczu. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów stanowi przy tym najmniejszą niedogodność.
– Objawy alergiczne to wina grzybów i drobnoustrojów, które w wilgotnym, ciepłym i pozbawionym dostępu światła układzie klimatyzacji mają idealne warunki do rozwoju, a przez system wentylacji dostają się do wnętrza samochodu. Układy klimatyzacji nie są w żaden sposób zabezpieczane przed tym zjawiskiem, o ich sterylność musimy zadbać we własnym zakresie – wyjaśnia Paweł Borkowski, ekspert Motointegrator.pl.
Z powyższych powodów okresowe przeglądy klimatyzacji, szczególnie po okresie zimowym, zaraz po wymianie opon i dokładnym myciu samochodu powinny być naszym priorytetem. Jak wskazują analizy zapytań w wyszukiwarce Google, z roku na rok rośnie zainteresowanie zagadnieniami związanymi z konserwacją układu klimatyzacji w samochodzie – w ciągu ostatniego roku liczba zapytań na ten temat wzrosła o ponad 20 proc, a pik przypada na okres miedzy majem a lipcem.
Jak zadbać o klimatyzację na wiosnę?
Jednym z podstawowych zabiegów serwisowych, któremu powinniśmy poddać klimatyzację po zimie, jest wymiana filtra kabinowego znajdującego się w podszybiu samochodu lub w okolicach schowka. Tę czynność możemy wykonać samodzielnie, jednak czasami najlepiej powierzyć ją pracownikowi warsztatu. Filtr kabinowy oczyszcza powietrze trafiające do kabiny, ale sam ulega zanieczyszczeniu, a po zimie również zawilgoceniu. Brudny filtr to jedna z podstawowych przyczyn parujących szyb i nieprzyjemnego zapachu w kabinie.
Dopiero po wymianie filtra możemy pomyśleć o odgrzybianiu i dezynfekcji układu klimatyzacji. Dzięki temu zabiegowi powietrze dostające się do kabiny będzie czyste, zdrowe i wolne od drobnoustrojów czy grzybów. Zabieg odgrzybiania lepiej powierzyć profesjonalnemu serwisowi, a najłatwiej umówić się na niego za pomocą platformy Motointegrator.pl. Średnie ceny za usługę serwisowania klimatyzacji nie są wysokie i w zależności od miasta wynoszą około 100 zł (bez wymiany filtra). Pamiętajmy jednak, że cena to nie wszystko. Powinniśmy przede wszystkim kierować się jakością wykonania usługi.
Niejako przy okazji warto skontrolować, czy klimatyzacja faktycznie spełnia swoje zadanie, a więc czy odpowiednio chłodzi powietrze i utrzymuje jego temperaturę w wybranym przedziale.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wykonanie tych trzech prostych operacji sprawi, że klimatyzacja w naszym samochodzie będzie przygotowana na intensywną pracę w miesiącach letnich oraz zapewni zdrowy i komfortowy klimat we wnętrzu.
Nadesłał:
Motointegrator PR
|
Komentarze (0)