Firma » Finanse

Indywidualna interpretacja podatkowa – kiedy zawiłe przepisy podatkowe są niejasne…

Indywidualna interpretacja podatkowa – kiedy zawiłe przepisy podatkowe są niejasne…
Zobacz więcej zdjęć »
Niejasność przepisów podatkowych, a często odsyłanie od ustawy do ustawy sprawia, że bagatelizujemy nasz problem. W konsekwencji często przychodzi nam słono zapłacić za niewiedzę! Dlatego w sytuacji wątpliwości, kiedy pojawiają się niejasności można wystąpić do Izby Skarbowej.

- Indywidualna interpretacja podatkowa to opinia w sprawach podatkowych jednej z pięciu izb skarbowych działających w Polsce. Taka interpretacja wydawana jest na wniosek podatnika – przedsiębiorcy, ale i osoby fizycznej, który ma wątpliwości z rozliczaniem podatków – podkreśla Eleonora Łysoń, doradca podatkowy z Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA” z Jastrzębia-Zdroju.

dwa rodzaje interpretacji podatkowych: ogólne i indywidualne. Ogólne wydaje tylko i wyłącznie Minister Finansów. Natomiast interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są w imieniu Ministra Finansów przez dyrektorów 5 izb skarbowych: w Bydgoszczy, w Katowicach, w Łodzi, w Poznaniu oraz w Warszawie.

Po co indywidualna interpretacja podatkowa?

Jak tłumaczy E. Łysoń, indywidualna interpretacja podatkowa daje ochronę w przypadku kontroli organów podatkowych. - Jeśli postępujemy z godnie z zalecaniami izby skarbowej, do której wystąpiliśmy o indywidualną interpretację, nie możemy ponosić kary za ewentualne nieprawidłowości – stwierdza specjalistka.

Trzeba jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna nie daje jednak ochrony nikomu innemu poza samym wnioskodawcą! - W razie kontroli nie możemy więc powoływać się na interpretację indywidualną, która dotyczy innej osoby lub firmy – podkreśla doradca podatkowy z jastrzębskiej kancelarii „ANNA”. - Dlatego warto zawsze występować o interpretację, jeśli tylko pojawiają się najmniejsze wątpliwości – dodaje.

Jak wystąpić o interpretację podatkową?

Aby uzyskać indywidualną interpretację podatkową, musimy złożyć stosowny wniosek w izbie skarbowej właściwej dla naszego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy wnioskującej o interpretację. - Taki wniosek składa się na odpowiednim formularzu z oznaczeniem ORD, osobiście lub przesyła pocztą do właściwej izby skarbowej – tłumaczy Eleonora Łysoń.

Wniosek zawiera zapytanie podatnika, w którym należy wyczerpująco przedstawić problem podatkowy wraz z naszym własnym stanowiskiem co do oceny prawnej przepisów podatkowych. Bardzo często ta ocena jest istotna dla zaleceń, jakie wydaje później izba skarbowa w indywidualnej interpretacji podatkowej. - Dlatego warto dostarczyć we wniosku rzetelnych argumentów, które wynikają nie tylko z przepisów prawa, ale i z dotychczas wydanych indywidualnych interpretacji podatkowych – radzi doradca E. Łysoń. 

Indywidualnie czy z pomocą kancelarii podatkowej?

Występując z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową, warto powierzyć to zadanie specjalistom, jakimi są kancelarie doradztwa podatkowego. Doradcy podatkowi mają gruntowną i aktualną wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Dodatkowo w kancelarii pracują prawnicy specjalizujący się w różnych branżach, którzy są ważną pomocą w przygotowywaniu wniosków o interpretacje podatkowe. 

- W kancelarii doradztwa podatkowego świadczymy więc kompleksową pomoc, nie tylko w samym przygotowaniu technicznym wniosku, ale przede wszystkim w opracowaniu oceny stanu prawnego w konkretnej sprawie – wyjaśnia Eleonora Łysoń z Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA”.

Ile kosztuje indywidualna interpretacja podatkowa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ordynacji podatkowej, wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli jednak w jednym wniosku występuje kilka odrębnych stanów faktycznych, wówczas pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego.

Izba skarbowa wydaje podatkową interpretację indywidualną bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do trzymiesięcznego terminu nie są wliczane terminy przewidziane dla dokonania określonych czynności, np. wezwania do uzupełnienia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INTRO PR
http://www.intropr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »