Firma » Biznes

Innowacje płyną z Łodzi – rośnie znaczenie regionu na mapie IT

Innowacje płyną z Łodzi – rośnie znaczenie regionu na mapie IT
Zobacz więcej zdjęć »
Spośród ośrodków polskiego sektora informatycznego szczególną uwagę zwraca obecnie Łódź, gdzie powstają kolejne rozwiązania zmieniające otaczający nas świat, a pracę znajduje coraz większa liczba specjalistów.

Już dzisiaj Łódź jest jednym z ważniejszych regionów na informatycznej mapie kraju. Jak wynika z badania polskiej społeczności IT przeprowadzonego przez serwis Bulldogjob, mieszka i pracuje tam ponad 6% wszystkich osób reprezentujących zawody związane z IT. Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych latach wskaźnik ten znacznie wzrośnie, a województwo stanie się jednym z wiodących centrów informatycznych krajów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Łódź talentami stoi

Dynamiczny rozwój regionu jest bez wątpienia związany z faktem, że to prężnie działający ośrodek akademicki. W Łodzi funkcjonuje obecnie osiemnaście uczelni, w których kształcą się wybitni specjaliści i ludzie o wielu talentach. Na każdym kroku potwierdzają oni swoje niebywałe umiejętności i zaskakują pomysłami. O samej Politechnice Łódzkiej słyszymy regularnie w kontekście znakomitych osiągnięć i innowacyjnych projektów, by wspomnieć choćby zespół wyścigowy Lodz Solar Team, który niedawno wywalczył wicemistrzostwo Europy w zawodach iLumen European Solar Challenge. Jego solarny samochód zdołał pokonać 965 kilometrów na jednym ładowaniu, co doskonale obrazuje potencjał energii słonecznej.

A to tylko jeden z najświeższych przykładów. W minionej dekadzie studenci z Łodzi niejeden raz zaskakiwali świat, prezentując pomysły, które mogą zmieniać życie milionów i wpływać na przyszłość rozmaitych branż. Od dźwiękochłonnego kompozytu z potencjałem wykorzystania w motoryzacji, przez inteligentne ule wspierające pszczelarzy w codziennych obowiązkach, po turbinę wiatrową o przydomowym charakterze czy projekt wielorazowych opakowań mogących zrewolucjonizować logistykę. Ludzka kreatywność nie zna granic, a studenci i absolwenci uczelni potwierdzają to na każdym kroku. Dlatego też tak wiele organizacji z sektora IT, który jest przecież najbliżej nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, blisko współpracuje ze szkołami wyższymi - mówi Daniel Jabłoński, Program Director w firmie GlobalLogic. Organizacja będąca liderem w branży usług inżynierii cyfrowej, otwierająca właśnie nowe biuro w Łodzi, od lat realizuje programy z uczelniami na terenie całego kraju. Wraz z końcem 2021 roku zamierza rozpocząć również bliską współpracę z placówkami edukacyjnymi z województwa łódzkiego, obejmującą m.in. programy, które zapewnią studentom informatyki bliski kontakt z wykwalifikowanymi specjalistami oraz nowymi technologiami.

Nowe perspektywy zawodowe w Łodzi

Dotychczas na informatycznej mapie Polski zdecydowanie dominowały województwa mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie, gdzie działa duża część firm IT i pracuje na co dzień ponad 50% wszystkich specjalistów. Czy osoby wiążące swoją przyszłość z sektorem informatycznym są więc skazane na relokację do jednego z tych trzech miejsc? Nic z tych rzeczy. Nowe perspektywy otwierają się coraz częściej w innych częściach Polski, czego przykładem jest rozwój firmy GlobalLogic. Do niedawna organizacja miała swoje oddziały w sześciu miastach Polski - we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie, Bydgoszczy i Zielonej Górze. Wraz z początkiem listopada kolejne biuro rozpocznie działalność w Łodzi, zapewniając zatrudnienie stu specjalistom IT w ciągu następnych dwunastu miesięcy. Domyślnie lokalizacja ma liczyć ponad dwieście osób. Celem jest stworzenie dynamicznego i otwartego zespołu, który będzie samodzielny projektowo i skoncentrowany na realizowaniu zaawansowanych projektów z zakresu embedded automotive dla klientów z całego świata - wyjaśnia Daniel Jabłoński. W naszych zespołach pracę znajdą architekci, developerzy, testerzy oraz  kierownicy projektów i rozmaici specjaliści. Planujemy również budowę osobnego działu Java - dodaje.

Wraz z otwarciem nowego biura GlobalLogic, Łódź ma szansę stać się jednym z istotniejszych punktów zajmujących się rozwiązaniami dla sektora automotive. Lokalni specjaliści będą mogli tworzyć systemy i technologie napędzające rozwój motoryzacji, z uwzględnieniem zmian związanych z elektryfikacją, autonomicznością czy cyberbezpieczeństwem pojazdów przyszłości. Organizacja planuje w tym celu m.in. uruchomienie laboratoriów, w których będą testowane funkcjonalności i projekty mające trafić do powszechnego użytku dopiero za kilka lat.

Łódź polskim sercem IT

Cyfrowa transformacja wpływa na otaczającą nas rzeczywistość. Rewolucjonizuje sposób wymiany informacji, transportu towarów czy realizowania zadań. Za większością innowacji stoją rozwiązania opracowane i wdrożone przez specjalistów IT, co najlepiej świadczy o sile i znaczeniu całego sektora.

Do tej pory Łódź odgrywała ważną, ale nie kluczową rolę na informatycznej mapie Polski. Wkrótce jednak się to zmieni, zarówno dzięki lokalnym specjalistom i wkraczającym na rynek pracy utalentowanym absolwentom, jak i organizacjom z branży IT, które właśnie w Łodzi będą działać i z tego miejsca zmieniać otaczający nas świat. Kierunek dla rozwoju regionu wyznaczać będą niezmiennie blisko współpracujące środowiska biznesowe, akademickie i organizacje otoczenia biznesu, tworzące klaster ICT Polska Centralna. Dzięki takim organizacjom, jak będące częścią Hitachi Ltd. GlobalLogic, światowemu liderowi w branży usług inżynierii cyfrowej, Łódź bez wątpienia stanie się kluczowym punktem na informatycznej mapie Polski, a być może też całego kontynentu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

LemonArt

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »