Dom » Budownictwo

Innowacyjne rozwiązania

Innowacyjne rozwiązania
Zobacz więcej zdjęć »
Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża. Kolejne generacje produktów szybko są zastępowane jeszcze bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami. Takie tempo zmian dotyczy wszystkich aspektów: od bezpieczeństwa, przez energooszczędność, po sposób produkcji i wykorzystywane materiały.

Bezpieczeństwo

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ważne jest, aby produkty, takie jak okna, drzwi czy bramy zapewniały bezpieczeństwo użytkowania. Nowoczesne technologie pozwoliły ulepszyć, zarówno materiały, z jakich powstają poszczególne elementy konstrukcji, jak i sposób ich wytwarzania. W ramach systemowego opracowywania zabezpieczeń, producenci kładą nacisk na pracę nad antykorozyjnością i antywłamaniowością. Na tę ostatnią składają się zarówno zabezpieczenia przed podważeniem, na przykład w postaci automatycznie zatrzaskującego się rygla w zderzaku szyny prowadzącej, jak i te chroniące sygnał radiowy, przesyłany z pilota do bramy. – Nasze napędy do bram wyposażone są w innowacyjny sposób transmisji sygnałów. Wykorzystuje on do kodowania szyfrowanie 128-bitowe, które do tej pory używane było w bankowości elektronicznej – wyjaśnia Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska, firmy produkującej bramy, drzwi i napędy, członka Związku POiD – Rozszyfrowanie tak ogromnej ilości kombinacji kodów zajęłoby kilka tysięcy lat, co oznacza zniwelowanie możliwości złamania kodu przez osobę nieuprawnioną – dodaje Krzysztof Horała.

Termoizolacyjność

Na dobrą izolację termiczną domu, a co za tym idzie – energooszczędność, składa się wiele czynników. Już na etapie projektowania budynku należy pamiętać o „zamknięciu" przestrzeni powłoką termiczną. Jej istotny element stanowi stolarka otworowa. W garażu zintegrowanym z bryłą budynku, łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę bez dodatkowego ogrzewania pomieszczenia, pod warunkiem, że jest on wykończony bramą garażową o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. To samo dotyczy okien. Okna wielokomorowe cechują się najniższą utratą ciepła, a najnowsze rozwiązania pozwalają jeszcze zoptymalizować ich wyniki. – Ciepłe ramki dystansowe ograniczają kondensację pary wodnej na szybie, poprzez podniesienie temperatury po wewnętrznej stronie okna, na styku ramy i szyby – tłumaczy Maciej Mańko, Market Manager w  Glassolutions Saint-Gobain, firmie zajmującej się produkcją energooszczędnych szyb, zrzeszonej w Związku POiD. Ciepła ramka dystansowa, wzmocniona włóknem szklanym, oklejonym po zewnętrznej stronie cienką, zaawansowaną technologicznie folią to krok milowy w doskonaleniu termoizolacyjności. Jej zastosowanie w oknie powoduje obniżenie współczynnika przenikania ciepła Uw do 12% w stosunku do tego samego okna wyposażonego w taką samą szybę tylko ze standardową ramką aluminiową. W rezultacie, pozwala to na zaoszczędzenie do 5% kosztów ogrzewania.

 

Innowacyjność materiałów

Najwyższej klasy produkty, oprócz najkorzystniejszych parametrów bezpieczeństwa i izolacyjności, cechują się znacznie wyższą wytrzymałością, niższą wagą, a także ergonomicznym kształtem. Niższą wagę osiąga się dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak np. aerożel, który w 90-99,8% składa się z powietrza. W kwestiach bezpieczeństwa producenci, oprócz wprowadzania szeregu innych rozwiązań, koncentrują się również na samych szybach okiennych. Wzmacnia się je foliami PVB, które nie tylko chronią przed włamaniem, ale też zapobiegają skaleczeniom przy rozbiciu tafli. Ich dodatkowymi funkcjami są: tłumienie hałasu i filtracja większości promieni UV, co znacznie poprawia komfort użytkowania mieszkań.

Najnowsze generacje materiałów niosą rozwiązania całkowicie zaskakujące. Dwutlenek tytanu, używany dotychczas w budownictwie jako barwnik farb nadający im tzw. tytanową biel, jest poddawany badaniom i testowany jako składnik samoczyszczących się szyb. Jego właściwości zmniejszania powierzchniowego napięcia wody powodują, że nie agreguje się ona w postaci kropli, tylko od razu spływa po powłoce pokrytej tym związkiem. – Innowacyjne rozwiązania, wprowadzane do technologii produkcji stolarki otworowej, dają możliwość całkowitego zrewolucjonizowania naszego najbliższego otoczenia. Są gwarancją bezpieczeństwa, wysokich parametrów izolacyjności, ale też trwałości na lata – podsumowuje Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej. Co jeszcze przyniesie jutro?



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »