Dom » Nieruchomość

Inteligentny dom – co to jest i jaka jest jego cena?

Dom, który sam dostosuje temperaturę pomieszczeń na podstawie naszych preferencji, przysłoni rolety, przewietrzy pokój – systemy tego typu, rozpowszechnione głównie w biurach, coraz częściej „wchodzą” na rynek mieszkaniowy. Co ciekawe – tzw. inteligentny dom wcale nie musi być wygórowany cenowo.

Krótka lekcja historii

BMS - Building Managment System - system zarządzania budynkiem, określany często mianem inteligentnego domu swoją genezą sięga lat 70 - 80 ubiegłego wieku, gdy w Stanach Zjednoczonych zaczęto projektować rozwiązania oparte na przemysłowych systemach związanych z hodowlą roślin. Stwierdzono, że takie same elementy, które odpowiadają w przypadku roślin np. za temperaturę w pomieszczeniu, czy oświetlenie mogą być zastosowane także w środowisku ludzkim.

Dziś zaawansowanych technologicznie nieruchomości mamy już tysiące na całym świecie. Rozwiązania tego typu są masowo stosowane w biurach, gdzie zostały dodatkowo rozwinięte ogólnie w kierunku tzw. zielonych budynków, nieruchomości proekologicznych. Wypracowano też dwa główne systemy certyfikacji takich nieruchomości: LEED i BREEAM.

Warszawie, Poznaniu, Krakowie i okolicach, ale również w innych regionach Polski. Zdaniem obserwatorów rynku nieruchomości można się spodziewać, że już niebawem inteligencja budynkowa będzie powszechnym dodatkiem do większości nowo wybudowanych mieszkań.

portalu RynekPierwotny.pl wynika, że takie rozwiązania „schodzą pod strzechy". Zatem jeśli chodzi o inteligentny dom, cena wcale nie musi być wysoka.

Przykładem niech będzie jedna z inwestycji w Iwinach na obrzeżach Wrocławia, gdzie 120 metrowe domy w zabudowie bliźniaczej można kupić w cenach nieco ponad 500 tys. zł. Stawka za metr kwadratowy wynosi 4 300 - 4 500 zł i nie jest specjalnie wygórowana jak na taką podmiejską lokalizację. Właściciel dostaje inteligentny dom. Cena obejmuje bowiem nie tylko budynek, ale i zamontowany system sterowania, system chłodzenia, elektryczne rolety, ogrzewanie podłogowe oraz pompę ciepła (w wyższej opcji wykończenia). Systemy mogą być sterowane przy użyciu urządzeń mobilnych, tabletów i telefonów.

W Warszawie jeden z deweloperów, który buduje w Ursusie, oferuje mieszkania na nowym osiedlu wyposażone w system Smart Home. Pozwala na zarządzanie alarmami antywłamaniowymi, temperaturą pomieszczeń, dostawą energii elektrycznej, oświetleniem, otwieraniem i zamykaniem rolet czy żaluzji. Daje też możliwość programowania niektórych sprzętów domowych. Ceny mieszkań na tym osiedlu zaczynają się od 5 700 zł/mkw.

Jak więc widzimy - nieruchomości z systemami „inteligentnymi" niekoniecznie są bardzo kosztowne, choć w cenie oferują raczej podstawowe, a więc dosyć ubogie, rozwiązania inteligentnego domu. Generalnie jednak, sądząc po rosnącej popularności takich systemów, zapewne w ciągu 10 lat staną się one standardem, na podobnej zasadzie jak np. garaże podziemne - kiedyś zarezerwowane tylko dla mieszkań z górnej półki, dziś powszechnie dostępne w większości inwestycji mieszkaniowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RynekPierwotny.pl Portal Nowych Nieruchomości
http://rynekpierwotny.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »