Dom » Wnętrza

Inteligentny dom – ile można zaoszczędzić?

Inteligentny dom – ile można zaoszczędzić?
Zobacz więcej zdjęć »
Nawet 800 zł rocznie mniej za ogrzewanie, do 70% spadku zużycia gazu, 30% mniejsze zużycie prądu. Domy inteligentne opłacają się mieszkańcom i deweloperom. Między innymi dlatego stają się standardem w nowych inwestycjach.

Nowoczesne, niedawno wybudowane osiedle w centrum Polski. Mieszkaniec korzystający z inteligentnego systemu sterującego ogrzewaniem zużywa 860 metrów sześciennych gazu rocznie. Jego sąsiedzi bez systemu smart home notują zużycie większe o 40%, 60%, a nawet 70%. To obserwacje jednego z krajowych deweloperów, który oferuje automatykę domową jako wyposażenie mieszkania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Skąd ta różnica? Okazuje się, że systemy domów inteligetnych nie tylko zwiększają komfort życia domowników, ale też zapewniają im wymierne korzyści w postaci oszczędności. Tej zalety coraz częściej poszukują nabywcy nowych nieruchomości – budynkowych
i lokalowych.

- Zauważamy, że bezpieczeństwo i mniejsze koszty utrzymania, wynikające z zastosowania nowych technologii, są coraz istotniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie mieszkania – mówi Bartosz Wrzesiński z Tefra House, firmy deweloperskiej realizującej rodzinne osiedla na terenie Wielkopolski. – Jako deweloper idący z duchem czasu obie te zalety zapewniamy właśnie poprzez systemy smart home. Przyszli właściciele cenią fakt, że dzięki temu ich roczny rachunek za gaz może być mniejszy nawet o 800 zł.

 

Smart home a zużycie energii

Inteligencja budynkowa pomaga zaoszczędzić nie tylko gaz, ale też energię elektryczną. Szacunki pokazują, że umiejętne zarządzanie poborem prądu obniża tę wartość nawet o 30%.

 

- Dziś urządzenia elektryczne odłączają się od sieci automatycznie, zaraz po naszym wyjściu z domu. Sprzęt można odłączać i podłączać do prądu wedle porządku codziennych czynności. Dla przykładu, można uruchomić zasilanie listwy RTV/AGD dopiero w momencie, kiedy przekraczamy próg mieszkania. Pozwalają na to specjalne sensory montowane do drzwi i inteligentne przejściówki do gniazdek, które umożliwiają sterowanie urządzeniami elektrycznymi – tłumaczy Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego FIBARO, które jest liderem nowoczesnej automatyki domowej na świecie. – To tylko niektóre z możliwości automatyki domowej, których efektem jest obniżenie rachunku za energię.

 

Smart home może też regulowac temperaturę w zależności od tego, czy ktoś jest w domu oraz wyłączać kaloryfery, jeżeli wykryje, że w mieszkaniu zostawiono otwarte okna. Ustawia nawet różne poziomy intensywności grzania dla różnych pomieszczeń – to istotne w świetle badań „Energooszczędność w moim domu 2015”, bowiem 70% całej energii pobieranej przez gospodarstwo domowe pochłania ogrzewanie.

Smart home opóźnia też uruchomienie lamp na podjeździe, jeżeli na dworze jest widno, a nawet raportuje, które domowe urządzenia pobierają najwięcej energii. Jednym słowem pozwala kompleksowo zarządzać energią w domu.

 

Deweloper nie musi podnosić czynszu

Nie tyko mieszkańcy oszczędzają z pomocą domu inteligentnego. Dla deweloperów takie systemy też oznaczają korzyści. Na przykład mogą stanowić alternatywę dla konwencjonalnego monitoringu lub służyć kontroli dostępu do budynku.

- Smart home również zapewnia bezpieczeństwo i w pewnym stopniu ogranicza potrzebę zatrudniania dozorców, portierów czy ochroniarzy do strzeżenia osiedla, a tym samym wpływa na obniżenie wysokości czynszu – mówi Andrzej Gutowski z Ronson Development. – Zakup bezprzewodowego systemu smart home jest z reguły tańszy, niż instalacja tradycyjnego systemu monitoringu do budynku.

 

Inteligentne systemy zarządzania mieszkaniami stają się już standardem w wielu inwestycjach deweloperskich w naszym kraju. Montowane są m.in. w mieszkaniach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i okolicach, ale również w innych regionach Polski. - Deweloperzy chcą oferować w pełni komplementarne osiedla jako nowoczesne, funkcjonalne, oszczędne i przyjazne dla nowych mieszkańców – dodaje Rafał Ciszewski z firmy FIBARO. Zdaniem obserwatorów rynku nieruchomości można się spodziewać, że już niebawem inteligencja budynkowa będzie powszechnym dodatkiem do większości nowo wybudowanych mieszkań.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »