Dom » Wnętrza

Internet rzeczy wchodzi do domów

Internet rzeczy wchodzi do domów
Zobacz więcej zdjęć »
Co to jest smart home? Czy warto w niego inwestować? Jakie daje korzyści? Internet rzeczy staje się codziennością. Już za kilka lat w każdym domu na świecie będzie średnio 30 inteligentnych urządzeń, które będą się ze sobą komunikowały.

Tak szacuje Gartner, który przewiduje również, że w 2020 roku 26 mld. urządzeń na świecie będzie podłączonych do sieci. Jeszcze dalej idzie McKinsey – prognozy na 2025 rok przewidują od 30 do nawet 100 mld takich urządzeń. Światowy rynek Internetu rzeczy (IoT) ma natomiast osiągnąć wartość nawet 11 trylionów dolarów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Trend nie omija Polski. W naszym kraju rozwiązania IoT, których najpopularniejszym przykładem są systemy inteligentnego domu, zyskują na popularności, a rynek rozwija się dynamicznie. I choć nie są jeszcze tak powszechne, jak w Stanach Zjednoczonych, to prognozy dla branży przedstawiają się bardzo optymistycznie.

 

- Szacunki IDC wskazują, że do 2018 roku wartość rynku IoT w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnie około 14 miliardów dolarów. W Polsce będą to ponad 3 miliardy – mówi Rafał Ciszewski, manager ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego Fibaro, jednego z liderów branży domów inteligentnych. – Już obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami dla domów i mieszkań zarówno ze strony osób kupujących nieruchomości, jak i deweloperów oraz inwestorów.

 

Co to jest smart home?

Czym są nowoczesne systemy smart home? To zespoły inteligentnych, komunikujących się ze sobą urządzeń, które podłączone do wspólnej sieci zarządzają funkcjami domu
i mieszkania. Dzięki Internetowi rzeczy i aplikacjom mobilnym komunikacja z wieloma urządzeniami jest możliwa z poziomu smartfona lub komputera z dowolnego miejsca na świecie. Dla mieszkańca oznacza to możliwość łatwej zmiany funkcji systemu, a także możliwość zdalnego monitorowania tego, co dzieje się w domu – zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i zużycia energii.

 

- Nowoczesne systemy są bezprzewodowe, co sprawia, że inteligentna może stać się dowolna przestrzeń, do której je przeniesiemy. Można je też rozbudowywać o kolejne urządzenia i funkcje, dzięki czemu taka automatyka jest ściśle dopasowana do indywidualnych wymagań każdego mieszkańca – tłumaczy Rafał Ciszewski.

 

Technologia rozwija się w dużym tempie. Prym w tej kwestii wiodą polscy specjaliści, których ostatnim osiągnięciem jest opracowanie urządzenia sterującego inteligentnym domem za pomocą gestów. Standardowo system smart home składa się z centrali oraz dodatkowych sensorów, czujników, włączników i sterowników. Niektóre moduły mogą być  instalowane w puszce  podtynkowej, co umożliwia sterowanie domowymi urządzeniami i sprzętem działającym na zasadzie włącz/wyłącz. Spotyka się też inteligentne przejściówki do gniazdek, które także sterują urządzeniami oraz mierzą pobór prądu z AGD i RTV.

 

Już stawiają inteligentne mieszkania

Takie systemy stają się standardem nowych inwestycji na polskim rynku mieszkaniowym. Deweloperzy zauważyli, że oferowanie inteligentnych rozwiązań, zwiększa ich konkurencyjność i może budować przewagę rynkową.

 

- Niektóre badania wskazują, że już 2/3 nabywców nieruchomości, świadomych istnienia rozwiązań smart home, chciałoby je posiadać w swoim domu lub mieszkaniu. Ta tendencja będzie wzrastać. Dlatego deweloperzy idący z duchem czasu nie mogą pozwolić sobie na pomijanie tej kwestii, planując nowe inwestycje – mówi Magdalena Jańczuk z firmy deweloperskiej Marvipol, która stawia osiedle Riviera Park na warszawskim Żeraniu.

Inteligentne mieszkania powstają nie tylko w dużych miastach. Spotkać je można w różnych częściach kraju.

 

Przyszłość innowacyjnego budowania i formowania przestrzeni osiedla w znacznym stopniu będzie zdeterminowana takimi nowoczesnymi technologiami – potwierdza Piotr Basiewicz, właściciel firmy Basiewicz Deweloper, która stawia apartamenty na Mazurach w regionie ełckim.

 

Dla mieszkańca korzyści z systemów inteligentnych to bezpieczeństwo, komfort życia, oszczędność czasu i pieniędzy. Lepsza kontrola nad energią oraz automatyzacja cyklu pracy sprzętu elektrycznego może obniżyć zużycie prądu nawet o 30%. Do tego dochodzi możliwość znacznego obniżenia składki na polisę mieszkaniową. Urządzenia smart home chronią również przed zadymieniem, pożarami, zalaniem mieszkania czy wtargnięciem intruza.

 

Więcej o IoT dla domu: www.deweloper.fibaro.com

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »