Kultura, sztuka » Kultura
Interpretacja kobiecości w Kalendarzu Artystycznym Gedeon Richter „Kobiety w męskich oczach”
Zobacz więcej zdjęć » |
Obecni byli również współtwórcy projektu, m. in. Andrzej Seweryn, Janusz Gajos, Paweł Małaszyński i Jerzy Bralczyk.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak co roku, wernisaż Kalendarza Artystycznego cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród mediów, partnerów biznesowych firmy Gedeon Richter, jak i przedstawicieli Izb Aptekarskich, Lekarskich oraz profesorów i liderów opinii. W wydarzeniu wzięły udział również osoby ze świata kultury i sztuki. Forma wyrazu artystycznego, jaką jest plakat, przeżywa swój renesans. Świadczą o tym tłumy, które pojawiły się w zimowy wieczór w Arkadach Kubickiego. Wydarzenie uświetnił recital Tomasza Organka.
Mężczyźni o kobietach
„Kobiety w męskich oczach” to już druga odsłona kalendarza, w której autorem wszystkich prac jest Andrzej Pągowski – wybitny grafik i plakacista, pełniący jednocześnie rolę Dyrektora Artystycznego projektu. W tym roku koncepcja przedsięwzięcia uległa zmianie, przez co nabrała niezaprzeczalnie wyjątkowego wydźwięku. Pierwszy raz w historii Kalendarza Artystycznego głos zabrali sami mężczyźni. 12 przedstawicieli polskiej kultury i sztuki w sposób nietuzinkowy opowiedziało o własnej interpretacji kobiecości. Wypowiedzi prof. Jerzego Bralczyka, Andrzeja Chyry, Andrzeja Fogtta, Piotra Fronczewskiego, Janusza Gajosa, Pawła Małaszyńskiego, Tomasza Organka, Dawida Podsiadło, Andrzeja Saramonowicza, Andrzeja Seweryna, Borysa Szyca i Krzysztofa Zanussiego zainspirowały Pągowskiego do stworzenia unikatowych prac. Z każdej z nich bije mocny przekaz, zaangażowanie i autentyczność. Charakterystyczny styl mistrza plakatu nadaje dynamiki obrazom, podkreśla detale, zachwyca prostotą przekazywanych treści, a jednocześnie pozostawia pole do indywidualnej interpretacji.
9. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter stanowi ciekawą odmianę w koncepcji naszego Kalendarza. Spojrzenie na kobiety oczami mężczyzn, a w szczególności znanych polskich osobistości ze świata kultury i sztuki, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony wiernych fanów projektu i nie tylko. Jedną z głównych idei naszej firmy jest praca na rzecz polepszenia zdrowia i jakości życia kobiet, a także ich rodzin. W tym roku motyw przewodni, który opierał się na wypowiedziach mężczyzn – często autorytetów Polaków, jeszcze bardziej uwypuklił wartości, które są nam bliskie – mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
Z wypowiedzi 12 wyjątkowych mężczyzn, którzy zainspirowali mnie do stworzenia kart kalendarza, wyłania się interesujący obraz. Każdy z nich postrzega kobiety przez pryzmat osobistych doświadczeń, wrażliwości i podejścia do życia. Kobiety z kart kalendarza przedstawione są w roli partnerki, przyjaciółki, miłości życia, kochającej matki, oparcia dla mężczyzny, wyzwania i innych ról, z którymi mieli do czynienia autorzy wypowiedzi. Mam nadzieję, że plakaty połączone z cytatami przedstawicieli polskiej kultury i sztuki, staną się inspiracją dla innych, pozwolą dostrzec, dlaczego kobiety są ważne i zasługują na wszystko co najlepsze – dodaje Andrzej Pągowski, Dyrektor Artystyczny projektu.
Świat się zmienia
Wraz z postępem i zmianami społecznymi, ewoluuje również postrzeganie kobiety we współczesnym świecie. Panie coraz częściej zabierają głos, walczą o swoje prawa, są liderkami, przewodniczącymi, szefują organizacjom i rządom. Do walki o swoje potrzebują jednak wsparcia mężczyzn. W badaniu przeprowadzonym przez IPSOS z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, 2/3 respondentów stwierdziło, że kobiety nie zyskałyby wielu swobód bez zaangażowania płci przeciwnej w walkę o równouprawnienie. Wśród Polaków podobnego zdania było 51 proc. badanych¹. Wynika z tego, że na rzecz poprawy jakości życia kobiet powinni pracować wszyscy, bez względu na płeć. Nie tylko słowa wsparcia, lecz również czyny, dają paniom siłę, aby walczyć o swoje. Świadomość tego, że mężczyźni też angażują się w działania wyrównujące szanse, jest motywacją w dążeniu do obranego celu. Wskaźniki pokazują, że choć zmiany idą w dobrym kierunku, jest jeszcze wiele do zrobienia, aby kobietom żyło się lepiej.
Źródło:
1. International Women’s Day 2019. Global attitudes towards gender equality, https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2019-03/iwd_embargo_5.3.19.pptx_lecture_seule_0.pdf [dostęp: 5.02.2020].
***
Informacja o kalendarzu:
„Kobiety w męskich oczach to 9. edycja kalendarza, przygotowywanego przez Gedeon Richter, autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Prace artysty zainspirowane zostały wypowiedziami 12 mężczyzn ze świata kultury i sztuki: prof. Jerzego Bralczyka, Andrzeja Chyrę, Andrzeja Fogtta, Piotra Fronczewskiego, Janusza Gajosa, Pawła Małaszyńskiego, Tomasza Organka, Dawida Podsiadło, Andrzeja Saramonowicza, Andrzeja Seweryna, Borysa Szyca, Krzysztofa Zanussiego.
Nadesłał:
MCConsultants
|
Komentarze (0)