Rozrywka » Turystyka
Intrygująca sztuka kujawska
W dziewiętnastym wieku nastąpił rozwój sztuki kujawskiej, dzięki wzrostowi zamożności mieszkańców Kujaw. To właśnie w tym czasie pojawił się ludowy strój kujawski, a także powołano do życia ludowe zespoły tańca i śpiewu. Charakterystyczne dla regionu zdobienia zaczęły pojawiać się w większości domów, co więcej, zaczęto dekorować również przedmioty codziennego użytku, takie jak meble czy naczynia. Motywy sztuki kujawskiej na dobre weszły do codziennego życia i stały się jego nieodłącznym elementem, goszczący w nim po dziś dzień na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W ten sposób Kujawy zyskały swój unikatowy styl, który rozpoznawalny jest zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, a także cieszy się ogromną popularnością na różnego rodzaju festiwalach folklorystycznych, dożynkach czy targach.
Dosyć powszechne stało się budowanie zdobionych kapliczek przydrożnych, które poświęcano Matce Boskiej lub świętemu Wawrzyńcowi świętemu Nepomucenowi. Zaczęło pojawiać się coraz więcej dzieł kujawskiej sztuki ludowej w postaci mebli, garnków, przedmiotów codziennego użytku czy wyrobów kowalstwa artystycznego. Bardzo rozwinął się haft oraz inne rodzaje rękodzieła, takie jak plecionkarstwo, wyroby z masy solnej, bibułkarstwo, rzeźba, bednarstwo czy tworzenie kompozycji z suszonych roślin.
Ważne są również produkty regionalne, z których Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stworzyło listę aż czterdziestu najbardziej popularnych i znanych.
Dzisiaj meble i wyroby regionalne województwa kujawsko-pomorskiego cieszą się ogromną popularnością na terenie całej Polski. Są nie tylko znakiem rozpoznawczym regionu, ale również zapisem jego kultury, wielowiekowej tradycji oraz kujawskiej tożsamości.
Zapraszamy na www.kujawskie.eu
Nadesłał:
kujawskie
|
Komentarze (0)