Gospodarka » Przemysł

Inwestycje to klucz do europejskiego sukcesu - zainaugurowano VII Europejski Kongres Gospodarczy

Inwestycje to klucz do europejskiego sukcesu - zainaugurowano VII Europejski Kongres Gospodarczy
Zobacz więcej zdjęć »
Budowanie zaufania pomiędzy państwem, a przedsiębiorcami musi być wzajemne – podkreślał Bronisław Komorowski, Prezydent RP w trakcie uroczystej inauguracji siódmego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) w Katowicach.
Po raz kolejny Katowice na trzy dni staną się stolicą ożywionej debaty polityków, ekspertów, przedsiębiorców, przedstawicieli świata biznesu i nauki.

Bronisław Komorowski, Prezydent RP, Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, Nkosazana Dlamini-Zuma, przewodnicząca, African Union Commission, Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Markku Markkula, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP, Maricel Popa, sekretarz stanu z Ministerstwa Gospodarki Rumunii, László Szabó, zastępca ministra spraw zagranicznych i handlu, sekretarz stanu ds. parlamentarnych Węgier oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, honorowy przewodniczący Rady Patronackiej EEC byli uczestnikami otwarcia i pierwszej sesji EEC, którą zatytułowano „300 miliardów dla nowej Europy. Wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej”.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli chcemy ruszyć do przodu z europejską gospodarką, musimy zwiększyć inwestycje. To może być klucz do europejskiego sukcesupodkreślił Jerzy Buzek.

Wypowiedzi uczestników uroczystej inauguracji VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego:

Bronisław Komorowski, Prezydent RP:

 

Stawiam konsekwentnie na budowanie zaufania pomiędzy państwem a przedsiębiorcami. To zaufanie musi być wzajemne. (…) Musimy postawić sobie ambitne zadanie. Jeśli ustawa o innowacjach wejdzie w życie, Polska w ciągu 10 lat ma szansę znaleźć się w pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych gospodarek Europy. Obecnie jest w dziesiątce trzeciej.

Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności:

Najważniejsza część planu Junckera to poszerzenie i pogłębienie wspólnego rynku (…) Komisja koncentruje się na środkach strukturalnych, które pomogą sektorowi prywatnemu inwestować w Europie.

László Szabó, zastępca ministra spraw zagranicznych i handlu, sekretarz stanu ds. parlamentarnych Węgier:

Europa musi wyglądać sexy, musi wyglądać atrakcyjnie. Trzeba przekonać inwestorów, że w Europie inwestuje się bezpiecznie, bo inaczej pójdą gdzie indziej. (…) Niezmiernie ważna jest stabilizacja sektora energetycznego. Potrzebny jest prawdziwy rynek dostaw energii. Europa południowa-wschodnia nie powinna być uzależniona od dostaw rosyjskiej ropy.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP:

Za bardzo koncentrujemy się na pieniądzach. Jeżeli będziemy traktować plan Junckera tylko jako źródło natychmiastowych pieniędzy, to spali na panewce. Musimy myśleć w kategoriach reform strukturalnych - krajowych i na poziomie Unii Europejskiej.

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki RP:

Mówiąc o tzw. planie Junckera, nie zapominajmy, by przede wszystkim nie przeszkadzać małym i średnim przedsiębiorcom. Niech w tym programie znajdą się czytelne role dla niewielkich firm. UE nadal jest branżowa i podzielona granicami; szczególnie w obliczu kryzysu gospodarczego w wielu krajach ujawniły się tendencje protekcjonistyczne.

Światu po wielkim kryzysie gospodarczym brakuje zaufania - na różnych poziomach i płaszczyznach – oceniał Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki. Główne pytanie jest dziś zatem i takie: co możemy zaoferować m.in. krajom afrykańskim, o których Europa zapomniała na wiele lat.

Nikosazana Clarice Dlamini-Zuma, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej:

– Tysiące specjalistów z krajów afrykańskich szkoliło się w Europie Środkowej. Wnoszą oni wyraźny wkład w rozwój naszego kontynentu. A ostatnich dziesięcioleciach Afryka przechodziła znaczne przemiany. Walczymy z powodzeniem z dławiącym kontynent zadłużeniem i wprowadzamy reformy, mające wesprzeć ekonomię. W ostatniej dekadzie Afryka jest drugim pod względem tempa rozwoju regionem świata. Jesteśmy kontynentem przyszłości ze względu na młodą populację i rosnącą klasę średnią.

Główne nurty tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 w Katowicach to m.in.: program inwestycyjny Unii Europejskiej, zagadnienia związane z innowacjami, energią, przemysłem, klimatem, rola państwa w gospodarce oraz wyzwania globalnej gospodarki. W ciągu trzech dni podczas największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej odbędzie się ponad 110 debat i wiele wydarzeń towarzyszących.

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

###

 

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym www.eecpoland.eu

Akredytacje dziennikarskie: https://www.ptwp.pl/eec/pl/media.html

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl

 

Zapraszamy również:

Wirtualne biuro prasowe: http://media.eecpoland.eu/

 

Dodatkowe informacje dla mediów:

Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR

M. 609 808 119, E. m.stach@imagopr.pl

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ImagoPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »