Społeczeństwo » Społeczeństwo
IZRAEL ATAKUJE LIBAN - ARTE.TV OPOWIADA O PAŃSTWIE, W KTÓRYM NARODZIŁ SIĘ HEZBOLLAH
Zobacz więcej zdjęć » |
Była to reakcja na rozpoczętą dzień wcześniej izraelską inwazję na południowy Liban, twierdzę Hezbollahu. Eksperci podkreślają, że działania te pośrednio uderzają w irański reżim, głównego sponsora islamskiej organizacji, a nawet nazywają je „wojną zastępczą” między Izraelem a Iranem. Obserwujemy bardzo delikatną reakcję ze strony pozostałych państw arabskich, które w szyickim Iranie i Hezbollahu także upatrują zagrożenia. Największą ofiarę tego konfliktu jest cywilna ludność Libanu. Co wiemy o kraju, który stał się poligonem walk na Bliskim Wschodzie? Stacja ARTE.tv przygotowała 3 reportaże o Libanie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
LIBAN: NIENAZWANA WOJNA
W opuszczonym hotelu kryje się ponad 60 rodzin, które musiały opuścić swoje domy z powodu walk między Izraelem a Hezbollahem. Mieszkańcy za wszelką cenę starają się normalnie żyć, mimo codziennych nalotów i porzucenia przez państwo libańskie. Reportaż pokazuje ich codzienność oraz ich punkt widzenia, jako ofiar wojny, której nikt nie wypowiedział, ale której nikt nie widzi końca.
ARTE Reportage - Liban: nienazwana wojna - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
LIBAN: W SERCU HEZBOLLAHU
W czerwcu 1982 roku Izrael dokonał inwazji na południowy Liban. W odpowiedzi powstała niewielka partyzantka, wspierana przez Islamską Republikę Iranu ajatollaha Chomeiniego. Ta nieduża wówczas organizacja oficjalnie uformowała się w 1985 roku jako „Hezbollah”, Partia Boga. 40 lat później jest jedną z najważniejszych sił politycznych na Bliskim Wschodzie. Partia oporu dla jednych, grupa terrorystyczna dla innych, Hezbollah budzi tyle samo podziwu, co strachu. Ruch ten przechodzi dziś jedną z najtrudniejszych prób w swojej historii. Z Libanem pogrążonym w niekończącym się kryzysie politycznym i gospodarczym, część społeczeństwa oskarża przywódców o korupcję i bankructwo, a Hezbollah nie jest wolny od krytyki. W reportażu bojownicy i sympatycy Hezbollahu mówią o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości organizacji.
Liban: W sercu Hezbollahu - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
POŁUDNIOWY LIBAN: ZNÓW W STANIE WOJNY
Atak Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku ponownie rozpalił konflikt na granicy między państwem żydowskim a Libanem, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową. Rządzący w Libanie Hezbollah wspiera palestyński Hamas, a każdy bojownik poległy w walce otrzymuje nie tylko wystawny pogrzeb, ale też status męczennika i obietnicę zbawienia. W państwie pozbawionym władz religijne stowarzyszenie zyskuje na znaczeniu, wrasta w jego tkankę, a ludność żyjąca w rytm izraelskich ataków upatruje się w nim jedynego obrońcy.
ARTE Reportage - Południowy Liban: znów w stanie wojny - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter
Nadesłał:
gjaroslawska
|
Komentarze (0)