Dom » Nieruchomość

Jak bezpiecznie podpisać umowę z deweloperem?

Jak bezpiecznie podpisać umowę z deweloperem?
Zobacz więcej zdjęć »
Podpisanie umowy to zawsze stresujący moment, zwłaszcza gdy dotyczy przejęcia nieruchomości. Obawiamy się tego, czy dobrze zainwestujemy swoje pieniądze.

Po jej podpisaniu nie posiadamy już gotówki, ale za to stajemy się właścicielem wymarzonego lokum.  Jak nie popaść w tarapaty finansowe i nie stracić nerwów? Warto być przezornym skorzystać z pomocy, jaką oferuje radca prawny. Osoba ta pomoże nam przejść przez niejasne procedury i odpowie na każde pytanie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przed podpisaniem umowy musimy przede wszystkim zapoznać się z prospektem emisyjnym wydanym przez dewelopera.  Taki prospekt wraz z umową warto przedstawić radcy prawnemu, z którego pomocy korzystamy. Pomoże nam on „wyłapać” niekorzystne podpunkty i wyjaśni ukryte pod dziwnymi zwrotami pojęcia. Co powinien zawierać każdy prospekt? Przede wszystkim:

  • dokładne dane firmy;
  • dotychczas zrealizowane inwestycje;
  • dane dotyczące gruntu, na którym ma powstać nasz blok lub osiedle;
  • informacje o pozwoleniu na budowę;
  • dokładny termin rozpoczęcia prac budowlanych i odbioru lokalu;
  • opis budynku i osiedla;
  • szczegółowe informacje dotyczące kupowanego lokalu;
  • harmonogram poszczególnych prac;
  • metody pomiaru powierzchni lokali;
  • informacje o mogących się pojawić zmianach cen;
  • warunki odstąpienia od umowy.

Jeśli wyżej wymienionych informacji nie znajdziemy w otrzymanym prospekcie mamy prawo się ich domagać od dewelopera. Warto również przeprowadzić podobną analizę umowy deweloperskiej. Umowę taką otrzymujemy przed jej podpisaniem i możemy się z nią spokojnie zapoznać. W celu analizy umowy deweloperskiej również warto skorzystać z pomocy radcy prawnego. Jest ona o wiele ważniejsza niż prospekt, chociaż ewentualne błędy wychwycone na jego etapie o wiele wcześniej dadzą nam wskazówki, co do zakupu danego mieszkania. Umowa deweloperska powinna zawierać o wiele bardziej szczegółowe informacje niż inne dokumenty. Oprócz obustronnych danych, terminu oddania lokalu, terminów wpłaty poszczególnych rat powinna mówić o ewentualnych zmianach i związanych z nimi obustronnymi konsekwencjami. Rozłożenie rat oraz dodatkowe koszty mogą być różne w zależności od dewelopera. To od kupującego zależy, czy decyduje się na przedstawionych mu warunkach zakupić nieruchomość. Osoby korzystające z porad radcy prawnego mogą z jego pomocą podjąć się prób negocjacji. Takie pertraktacje mają szansę zakończyć się sukcesem, jeśli dotyczą lokali o mniejszej popularności.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »