Technologie » Internet
Jak chronić prywatność na Facebooku?
Zobacz więcej zdjęć » |
Dlaczego musimy chronić prywatność?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
O potrzebie ochrony prywatności na Facebooku mówi się od dawna. Co to jednak znaczy? Codzienne korzystanie z Facebooka wiąże się z pewnymi typowymi aktywnościami. Podajemy własne nazwisko, adres, datę urodzenia, e-mail, dzielimy się zdjęciami, deklarujemy udział w imprezach i informujemy znajomych o ważnych dla nas wydarzeniach z życia. Czy aby na pewno przekazujemy te wszystkie informacje wyłącznie znajomym? Standardowe ustawienia Facebooka po założeniu konta pozwalają na dostęp do wszystkich naszych aktywności każdemu użytkownikowi portalu. Bez zastosowania ograniczeń prywatności możemy nie tylko narazić się na przechwycenie naszego adresu e-mail przez spamerów. Publiczne udostępnianie prywatnych zdjęć może poskutkować ich wykorzystaniem wbrew naszej woli, a często nawet bez naszej wiedzy. W ten sposób na nieznanych nam stronach mogą pojawiać się nie tylko nasze zdjęcia, ale np. zdjęcia naszych dzieci. Zagrożenie wizerunku to nie jedyny powód, dla którego warto zadbać o ochronę prywatności, źle ustawiony profil i publikacje bez wyobraźni mogą stanowić zagrożenie dla naszego majątku. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której informujemy na naszej tablicy o długo wyczekiwanym urlopie i wyjeździe na wczasy, kiedy jednocześnie w informacjach o nas widnieje pełen adres zamieszkania, a nawet zdjęcia zrobione w ogródku.
–Ustawienia prywatności kierujące naszą aktywność wyłącznie do naszych znajomych nie uchronią nas w pełni przed zagrożeniami płynącymi z dzielenia się informacjami na portalu społecznościowym. Każdy z nas ma wśród Facebook’owych znajomych bliższe i bardziej odległe nam osoby. Najlepszym zabezpieczeniem przed wszystkimi zagrożeniami będzie zawsze przemyślane korzystanie z portalu i świadome udostępnianie informacji na naszej tablicy. Nie bez powodu w USA coraz częściej w wykorzystuje się informacje pozyskane z Facebooka w sprawach rozwodowych lub ubezpieczeniowych – tłumaczy Edwin Zasada, kierownik sekcji Stron Internetowych i Social Media w Agencji Interaktywnej Clearsense.
Na szczęście Facebook to nie tylko niebezpieczeństwo wykorzystana naszych prywatnych danych i wizerunku. Przede wszystkim jest to wciąż platforma do utrzymywania kontaktu ze znajomymi i przydatne narzędzie, które udostępnia szereg możliwości do bezpiecznego dzielenia się informacjami z naszego życia.
Jak ustawiać prywatność na Facebook’u
Najważniejsze ograniczenia widoczności profilu dotyczą treści, której publikujemy oraz informacji o nas. Ustawienia te znajdziemy na głównej stronie portalu po zalogowaniu na nasze konto w prawym górnym rogu oznaczone symbolem kłódki. Pierwszy dostępny tam panel umożliwia ustawienie widoczności naszej aktywności wyłącznie dla znajomych, dla nas lub tylko bliskich i rodziny, czyli osób, które oznaczyliśmy w tej kategorii. Podstawową ochroną, jaką powinniśmy ustawić jest ograniczenie widoczności wyłącznie dla znajomych. Co jeśli wśród Facebook’owych przyjaciół mamy osoby, z którymi nie chcemy dzielić się naszą prywatnością? Jest kilka kroków, które powinniśmy podjąć. Warto rozpocząć od uporządkowania listy znajomych, nie powinniśmy przejmować się tym, że usuniemy z tego grona osobę, z którą ostatnio rozmawialiśmy 15 lat temu. W innym przypadku możemy wybrać poszczególnych użytkowników, których nie wypada usuwać ze znajomych, jednak nie chcemy żeby mieli wgląd w naszą aktywność i możliwość kontaktu z nami za pomocą Facebooka. Wtedy z pomocą przychodzi opcja zablokowania poszczególnych użytkowników. Kolejnym krokiem powinno być podzielenie naszych znajomych na poszczególne grupy jak np. znajomi ze szkoły, pracy, bliskich przyjaciół i rodzinę. Dzięki temu ułatwimy sobie ustawienia poziomu prywatności i zyskamy możliwość kierowania poszczególnych aktywności jedynie do wybranego grona znajomych.
– Ustawienia prywatności powinny być pierwszą czynnością wykonaną przez nowego użytkownika, ponieważ standardowe ustawienia nowego konta pokazują nasze aktywności publicznie, dla każdego korzystającego z portalu. Jeżeli mamy konto od dawna i nigdy nie zmienialiśmy ustawień oznacza to, że nasze posty, zdjęcia i zmiany statusów może zobaczyć każdy odwiedzający nasz profil – mówi Edwin Zasada z Clearsense.
Oprócz ustawień dotyczących widoczności naszego profilu Facebook umożliwia ograniczenie takich aktywności jak widoczność miejsca, w którym się oznaczamy czy widoczność w wyszukiwarce zewnętrznej. Jeżeli nie chcemy, żeby nasi znajomi mieli możliwość oznaczania nas w różnych miejscach powinniśmy skorzystać z opcji zablokowania udostępniania informacji o nas przez naszych znajomych. Na koniec powinniśmy wyłączyć opcję „Wyszukiwanie publiczne”, dzięki temu użytkownik internetu nie znajdzie naszego profilu poprzez wpisanie naszego nazwiska w wyszukiwarkę Google.
– Kiedy już pogrupujemy znajomych, ustawimy widoczność naszych aktywności i dodatkowe opcje zawsze mamy możliwość sprawdzenia rezultatu takich działań. W panelu skrótów prywatności, dostępnym pod symbolem kłódki znajdziemy opcję „Wyświetl jako”, dzięki której możemy sprawdzić widok naszej tablicy z perspektywy podanego przez nas użytkownika Facebooka – dodaje Edwin Zasada z Clearsense.
Szukasz pracy? Sprawdź swój profil na Facebook’u!
W dzisiejszych czasach standardową praktyką podczas rekrutacji na większość stanowisk jest sprawdzenie Facebook’owego profilu potencjalnego kandydata. Wyobraźmy sobie sytuację, w której aplikujemy na dające perspektywy stanowisko w wymarzonej firmie, nasze CV spełnia wszystkie wymagania, ukończyliśmy dobrą szkołę i mamy doświadczenie w tej dziedzinie, mimo to nie zostajemy nawet zaproszeni na rozmowę. Powodem mogą być wstydliwe lub nawet kompromitujące aktywności na naszym profilu, do którego ze względu na brak ograniczeń aktywności miał dostęp rekrutujący. Rozwiązaniem tego problemu w większości przypadków będzie odpowiednie dostosowanie wyświetlania informacji z naszego profilu skierowane wyłącznie do znajomych. Bywają jednak sytuacje, w których chcielibyśmy żeby potencjalny pracodawca dowiedział się o wydarzeniach z naszego życia. Może tutaj chodzić o sukcesy z poprzedniej pracy, ukończone szkoły, zdobyte nagrody itp. Facebook również tutaj daje możliwość dostosowania naszego profilu, chodzi o opcję widoczności każdego pojedynczego postu opublikowanego na naszej tablicy. Każdą widoczną na naszym profilu zmianę statusu możemy uwidocznić wyłącznie dla znajomych, publicznie dla każdego, wyłącznie dla nas samych lub poszczególnych grup znajomych. Dzięki temu, potencjalny pracodawca po wpisaniu naszego nazwiska w wyszukiwarkę Facebooka będzie mógł zobaczyć zdjęcia z wręczenia dyplomu, jednocześnie nie mając dostępu do zdjęć z wieczoru Panieńskiego koleżanki. Każdy poszukujący pracy powinien dokładnie przejrzeć swój profil i tablicę na Facebooku, gdzie należałoby ukryć wszystkie widoczne publicznie posty, które mogą mu zaszkodzić oraz upublicznić dostępne wyłącznie dla znajomych posty, dzięki którym zyskamy w oczach potencjalnego szefa.
– Ustawienia grup znajomych służą przede wszystkim ułatwieniu kierowania widoczności postów do konkretnych osób. Zamiast przy każdym pojedynczym poście będziemy się zastanawiać, kto może, a kto nie powinien zobaczyć tej informacji wystarczy odpowiednio dopasować każdego nowego znajomego z Facebooka do właściwej grupy. Warto pamiętać o tym i przydzielać każdą nową znajomość od razu, ponieważ w sytuacji, gdy np. poznajemy ludzi w nowej pracy i przyjmujemy każde kolejne zaproszenie do znajomości, prawdopodobnie mamy na tablicy informacje, którymi nie chcielibyśmy się dzielić z każdym nowym współpracownikiem – mówi Edwin Zasada z Clearsense.
Korzystanie z portali społecznościowych takich jak Facebook to nie tylko zagrożenia płynące z utraty prywatności. Nadal zaglądamy tam z powodu łatwego dostępu do informacji o naszych znajomych i najbliższych oraz możliwości dzielenia się z nimi nowościami z naszego życia. Musimy jednak pamiętać, że Facebook, jak każdy portal społecznościowy, daje możliwość dostępu do tych informacji niepowołanym osobom, od nas zależy czy będziemy korzystać z tego narzędzia w sposób przemyślany i wykorzystujący wszystkie dostępne dla naszej ochrony ustawienia.
Nadesłał:
bskowron
|
Komentarze (0)