Zdrowie » Medycyna
Jak ciąża wpływa na narząd wzroku?
Zobacz więcej zdjęć » |
. Jeśli przyszła mama do tej pory nie miała problemów ze wzrokiem, a pojawiły się one w okresie ciąży wskazana jest wizyta u specjalisty. Zazwyczaj są one przejściowe, jednak zawsze należy to sprawdzić u okulisty lub optometrysty. Nieco inna sytuacja występuje wtedy, gdy wada czy choroba oczu były zdiagnozowane jeszcze przed ciążą. Co zatem może się zmienić w jej trakcie – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Czego możesz się spodziewać?
Jeśli przyszła mama nigdy nie miała problemów ze wzrokiem, wówczas istnieje szansa na to, że nie wystąpią one także w czasie ciąży. Ewentualnie wzrok może ulec niewielkiemu i przejściowemu pogorszeniu. Odpowiedzialne są za to hormony ciążowe, które wpływają także na narząd wzroku (m.in. na stan rogówki, twardówki czy soczewki oka). Może to doprowadzić do zaburzeń refrakcji, astygmatyzmu (widziany obraz jest nieostry) czy krótkowzroczności. Zazwyczaj są to jednak zmiany przejściowe i po urodzeniu dziecka wzrok wraca do stanu sprzed ciąży.
„Zmiany hormonalne, mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej czy zatrzymanie wody w tkankach bogatych w kolagen” – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. „Ponadto hormony zmieniają skład łez, dlatego kobiety w ciąży noszące soczewki kontaktowe dosyć często narzekają, że oczy łzawią lub pieką” – dodaje.
Inną grupę stanową te przyszłe mamy, które jeszcze przed ciążą miały wykrytą wadę czy chorobę wzroku i korygują swój wzrok poprzez okulary lub soczewki kontaktowe.
„Pod okiem” specjalisty
Przyszła mama, która posiada już wadę wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Tylko ten specjalista jest w stanie ocenić, czy zachodzące zmiany (w ostrości widzenia) są naturalne dla tego szczególnego okresu, czy może są sygnałem niepokojącej zmiany, zachodzącej w narządzie wzroku. Ponadto podczas wizyty zostanie zbadane ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz stan siatkówki. Okulista zadecyduje także, czy konieczna będzie zmiana szkieł, czy też przyszła mama będzie mogła nosić okulary/soczewki sprzed ciąży.
W przypadku soczewek kontaktowych, specjaliści często radzą, aby w okresie ciąży zamienić je na okulary – zwłaszcza wtedy, gdy nosząc je, pojawią się takie objawy jak: pieczenie, zaczerwienie oczu czy uczucie „piasku w oczach” (tzw. zespół suchego oka). Szacuje się, że nietolerancja na soczewki kontaktowe dotyczy ok. ¼ przyszłych mam.
Jak zadbać o wzrok w okresie ciąży?
Kobiecie ciężarnej z wadą wzroku nie zalecane jest spędzanie przed monitorem komputera więcej niż ok. 4 h dziennie. Niestosowanie się do tej zasady, może stać się przyczyną powstania wspomnianego zespołu suchego oka. Nie wolno jej także dźwigać – ze względu na ciążę, ale także dlatego, aby zapobiec odklejeniu się siatkówki. Ponadto na narząd wzroku dobrze wpłynie specjalna dieta bogata w beta-karoten i witaminę A (znajdziemy je m.in. w takich produktach jak: dynia, marchew, morele czy szpinak).
Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań, można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne
Nadesłał:
38PR
|
Komentarze (0)