Motoryzacja » Samochody

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Kiedy należy wymieniać olej silnikowy? Czy wraz z wymianą oleju należy zamontować nowy filtr oleju? Czy zbyt częsta wymiana oleju silnikowego może zaszkodzić jednostce napędowej? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Olej silnikowy spełnia wiele istotnych funkcji w samochodzie. Przede wszystkim odpowiedzialny jest za smarowanie, zabezpieczając tym samym współpracujące części silnika przed nadmiernym zużyciem. Ponadto jest w stanie schładzać oraz oczyszczać niektóre elementy jednostki napędowej. Zatem olej silnikowy musi posiadać określone specyfikacje, które ułatwiają pracę silnika. Z kolei brak oleju silnikowego na dłuższą metę może zakończyć się całkowitym zatarciem jednostki napędowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wiadomo również, że olej silnikowy należy okresowo zmieniać. W jakim celu? Co by się stało, gdybyśmy zaniechali tej czynności? Teoretycznie nic poważnego, gdyż ciecz ta wraz z upływem czasu nie traci swoich właściwości smarnych. Z drugiej strony olej utraci liczne dodatki uszlachetniające, które mogą mieć bezpośredni wpływ na wydłużenie okresu przydatności współpracujących części silnika. Za filtrowanie oleju silnikowego odpowiedzialny jest filtr oleju. Jego zadaniem jest wyłapywanie wszelkich nieczystości. Dlaczego zatem nie wymieniamy samego filtru, a również olej?

Wymiana filtru oleju z pewnością jest znacznie ważniejsza niż wymiana samego oleju. W przypadku gdy filtr oleju w naszym samochodzie będzie zapchany, olej nie będzie prawidłowo filtrowany, a jedynie „pchany” ze zbyt dużym ciśnieniem. Może to docelowo doprowadzić do uszkodzenia niektórych auto części. Pomiędzy wejściem a wyjściem oleju w filtrze znajduje się zawór przelewowy. Jest on odpowiedzialny za zabezpieczanie przed brakiem smarowania, gdy filtr jest zapchany lub gdy jego lepkość jest zbyt duża, co utrudnia swobodne przenikanie.

Co ciekawe zbyt częste wymiany oleju silnikowego mogą mieć negatywny wpływ na stan jednostki napędowej. Dzieje się tak ze względu na fakt, że tuż po pierwszym uruchomieniu silnika po wymianie oleju poszczególne elementy jednostki napędowej przez pewien czas nie są skutecznie smarowane. Jest to dosłownie kilka, a co najwyżej kilkanaście sekund, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na części silnika.

Jakie są koszta wymiany filtru wraz z olejem silnikowym? W większości przypadków wymian możemy dokonać we własnym zakresie. Wówczas warto odwiedzić sklep z częściami samochodowymi, zaopatrzyć się w dobry filtr oleju i rekomendowany olej. W dobrym warsztacie samochodowych koszt wymiany oleju i montażu nowego filtra wraz z jego zakupem wynosi około 200 zł. Ceny te mogą być znacznie wyższe w przypadku ASO, jednak nie są to kosmiczne różnice (najczęściej należy doliczyć 50 – 100 zł).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

milky

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »