Kultura, sztuka » Kultura

Jak daleko sięgają ręce Kremla? Szokujący serial ‘Truciciele z Salisbury’ od dziś na Viaplay

Jak daleko sięgają ręce Kremla? Szokujący serial ‘Truciciele z Salisbury’ od dziś na Viaplay
Zobacz więcej zdjęć »
Serial ‘Truciciele z Salisbury’ opowiada o szokującej sprawie podwójnego agenta wywiadu Siergieja Skripala, którego wraz z córką w 2018 roku otruto nowiczokiem – wysoce trującą substancją, stworzoną w ZSRR podczas Zimnej Wojny.

Spokojne miasteczko Salisbury znajdujące się w południowej Anglii z dnia na dzień znajduje się na ustach całego świata. To właśnie tam dochodzi do jednego z najgłośniejszych zamachów ostatnich lat. Serial ‘Truciciele z Salisbury’ opowiada o szokującej sprawie podwójnego agenta wywiadu Siergieja Skripala, którego wraz z córką w 2018 roku otruto nowiczokiem – wysoce trującą substancją, stworzoną w ZSRR podczas Zimnej Wojny. Skripal był wrogiem Kremla, dlatego zamach na jego życie był jednym z najgłośniejszych wydarzeń i był powodem jednego z największych kryzysów dyplomatycznych ostatnich lat. Fabuła jest umiejscowiona w samym sercu zdarzeń pokazując napięcia i emocje, jakie pojawiały się w publicznej dyskusji. Czteroodcinkowa produkcja od dziś jest dostępna na platformie streamingowej Viaplay.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pierwszy taki zamach od II wojny światowej

Serial rozpoczyna się w momencie, kiedy po raz pierwszy od czasów II wojny światowej wykryto użycie bojowego środka chemicznego na terenie Europy. Gdy w marcu 2018 roku tajemniczy mężczyzna, wraz z córką, zostali odnalezieni w parku w pobliżu jeziora, nikt nie podejrzewał, że to wydarzenie odbije się szerokim echem w całym kraju. Oboje nieprzytomni, w stanie krytycznym zostali przewiezieni do szpitala, gdzie przez długi czas przebywali w śpiączce. Pierwsza wybudziła się córka mężczyzny Julija, która od razu spytała o to, czy jej ojciec żyje. Wyniki analizy chemicznej wskazały, że oboje zostali otruci jedną z najgroźniejszych substancji bojowych, jakie stworzono w Związku Sowieckim na początku lat 70. Zamach był wycelowany w Siergieja Skripala, byłego agenta GRU, który w latach 1990. i na początku XXI wieku pracował dla brytyjskiego wywiadu. Całe Salisbury, gdzie mieszkał Skripal zostało poddane odkażeniu, w którym pomagały zarówno policja, jak i wojsko.

Podwójny agent

Siergiej Skripal był oficerem wojskowego wywiadu Rosji i podwójnym agentem brytyjskich służb, który w związku z działaniami na rzecz obcego państwa został skazany na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Jego prawnicy bezskutecznie odwoływali się od wyroku, aż do momentu, gdy w 2010 roku został wymieniony za dziesięciu rosyjskich agentów zatrzymanych w Stanach Zjednoczonych. Po opuszczeniu kraju mężczyzna zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. W nowym miejscu odwiedzała go również córka, Julija. Rosyjskie służby znane są z niezwykłej brutalności wobec swoich byłych agentów, z których wielu zostało zamordowanych. Skripalowi jako zdrajcy – zdaniem Kremla – należała się śmierć. Sposób wykonania egzekucji miał na celu rozłożenie procesu w czasie i uniknięcie odpowiedzialności.

Kryzys międzynarodowy

Brytyjski rząd rozpoczął wnikliwe badania tych wydarzeń. Gdy coraz więcej przesłanek wskazywało na udział rosyjskich służb, a na jaw wyszło miejsce, w którym najprawdopodobniej wytworzono truciznę, rosyjskie tajne służby zostały oskarżone o próbę zamachu. Kreml wszystkiemu zaprzeczył. Napięcie pomiędzy obu krajami eskalowało, a jednym z jego efektów było wydalenie z Wielkiej Brytanii rosyjskich dyplomatów. Tym tropem poszło również 28 innych państw, w wyniku czego wydalono z nich łącznie 153 przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.

To nie koniec!

Wszystko wskazywało na to, że historia z zatruciem nowiczokiem dobiegła końca. Jednak 30 czerwca 2018 roku służby wykryły podobne objawy u osób niepowiązanych z rosyjskim wywiadem. Charlie Rowley znalazł butelkę perfum, którą podarował Dawn Sturgess. Kobieta straciła przytomność zaraz po spryskaniu nadgarstka, a kilka dni później zmarła. Szczegółowe śledztwo i relacja mężczyzny, który uszedł z życiem wskazują, że nie było to celowe działanie, a jedynie wypadek, spowodowany sposobem pozbycia się trucizny po zamachu na Skripala 5 września 2018 r. zidentyfikowano dwóch obywateli Rosji winnych serii otruć w Wielkiej Brytanii. Mężczyźni byli powiązani z FSB.

Twórcy

W rolach głównych zobaczymy zdobywczynię nagrody IFTA - Anne Marie Duff ('Shameless', 'Mroczne materie'), Rafe Spalla ('Czarne lustro', 'Hooligans'), Marka Addy’ego ('Goło i wesoło', 'Gra o tron') i MyAnnę Buring ('Wiedźmin', 'Saga Zmierzch'). Reżyserią zajął się Saul Dibb ('Księżna', 'Bullet Boy'), a za scenariusz odpowiadają Adam Patterson ('Brutal', 'Rogue Agent') i Declan Lawn ('Brutal', 'Niewypowiedziana Wojna').

Serial ‘Truciciele z Salisbury’ wiernie podąża tropem śledztwa prowadzonego w sprawie otrucia Skripala i jego córki, a jednocześnie pokazuje w jaki sposób nieudany zamach może pogrążyć relacje pomiędzy państwami. Czteroodcinkowy serial ‘Truciciele z Salisbury’ jest już dostępny na platformie streamingowej Viaplay.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Malgorzata Urbas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »