Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy

Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy
Zobacz więcej zdjęć »
Sprzęt wspinaczkowy zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas wspinania się po górach. aby służył przez długi czas, konieczne jest dbanie o jakość, transport i przechowywanie. Sprawdź nasz użyteczny poradnik, w którym opisujemy jak dbać o sprzęt i akcesoria wspinaczkowe.

Sprzęt wspinaczkowy zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas wspinania się po górach. Aby służył przez długi czas, konieczne jest dbanie o jakość, transport i przechowywanie. Sprawdź nasz użyteczny poradnik, w którym opisujemy jak dbać o sprzęt i akcesoria wspinaczkowe.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Sprzęt wspinaczkowy - dbaj o swoje bezpieczeństwo przez cały rok

Dbanie o sprzęt do wspinaczki to podstawa każdego miłośnika outdooru. Nie wystarczy kupić zestaw wspinaczkowy. Trzeba też o niego porządnie dbać. Dobry sprzęt wspinaczkowy znanej marki to gwarancja jakości i trwałości, co przekłada się na większe bezpieczeństwo podczas podróży. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby robić przegląd sprzętu wspinaczkowego minimum dwa razy w roku. Koniecznie przed rozpoczęciem sezonu letniego i zimowego, a najlepiej także po ich zakończeniu. Nigdy nie przechowuj sprzętu, który jest brudny, źle wysuszony lub z poplątanymi kablami.Zestawy wspinaczkowe

Wspinaczka po górach to hobby miłośników outdooru, poszukiwaczy wielu wrażeń i osób odważnych, którzy nie boją się realizować swoich marzeń. Aby można to było robić bezpiecznie, producenci sprzętu wspinaczkowego dbają o to, aby informować o specyfikacji, a także dacie użyteczności. Zasadę, jaką wartość stosować przy zakupie każdego sprzętu, jest zachowywanie ulotek. Znajdują się na nich ważne informacje dotyczące np. masy, długości, materiału wykonania, czasu przydatności itp, które łatwo zapomnieć.Kask

Ochrona głowy podczas wspinaczki w górach i skałach to podobnie jak podczas wykonywania innych sportów wyczynowych - niezbędny element wyposażenia osób w każdym wieku. Stanowi wyposażenie, które musi gwarantować ochronę głowy, a jednocześnie podobać się wizualnie. Dbaj o swój kask, a z pewnością posłuży przez długi czas. Pamiętaj jednak, że data użyteczności kasku jest mierzona od daty produkcji, a nie jak w przypadku innego sprzętu wspinaczkowego, od daty pierwszego użycia.Jak dbać o kask?

Podstawą pielęgnacji kasku jest obejrzenie go z każdej strony. Nie powinien mieć żadnych uszkodzeń. Widoczne i wyczuwalne pod palcami wgniecenia lub uszkodzenia sprawiają, że konieczna jest jego wymiana. Bądź przy tym bardzo wymagający. Podczas kolejnego uderzenia podniszczony kask może pęc i roztrzaskać się o skałę. Następnie sprawdź paski i klipsy. Zapomnij o sentymentach. Chodzi o ochronę twojej głowy!Uprząż wspinaczkowa

Uprząż to niezbędny element przy asekuracji. Bez względu na to, czy jest to uprząż wspinaczkowa biodrowa, piersiowa czy peła, konieczne jest przywiązywanie dużej uwagi do jej stanu i niewyruszanie w góry, jeśli jest uszkodzona.Jak dbać o uprząż?

Przede wszystkim pamiętaj, że uprząż wspinaczkowa składa się z kilku elementów wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Najważniejszy jest w niej łącznik, który nie może być poprzecierany. Następnie sprawdź dokładnie wszystkie szwy. Pamiętaj, że najlepiej robić to przy świetle dziennym. Szczególnie jeśli pasy uprzęży są w takim samym kolorze jak nici. Dodatkowo sprawdź stan szelek i klamerek. Dokładnie obejrzyj czy plastikowe elementy nie są popękane.Karabinki

Karabinki wspinaczkowe to niepozorne elementy, które są zbliżone rozmiarem do dłoni. Wykonane z metalu zapewniają długą żywotność i odporność na upadki. Dzięki wycięciu na jednym boku łatwo można nimi łączyć różne elementy, co gwarantuje wygodę i funkcjonalność podczas wspinaczek w góry. Karabinki to element asekuracyjny, który chociaż wydaje się długowieczny, to jest narażony na zniszczenie.Jak dbać o karabinki?

Sprawdzenie stanu karabinek to czynność, której nie wolno powinno. Siły, jakie wykorzystuje się w górach do wspinaczki, mogą wgiąć nawet bardzo dobrej jakości karabinki. Koniecznie obejrzyj czy karabinki nie mają wgnieceń, przetarć od liny, ale także różnego rodzaju uszczerbień. Uszkodzony w ten sposób karabinek może uszkodzić linę, co stanowi ogromne zagrożenie życie.Ferraty, pas biodrowy, lina

Liny wspinaczkowe to element, bez którego nie można myśleć o bezpiecznej wyprawie w góry. Poza tym, że pełni różne funkcje to stanowi fizyczną więź między zespołem podróżników. Dbaj o linę jak o towarzyszy wspinaczki.Jak dbać o linę?

Lina jest używana w różnych warunkach, o różnej porze, w różnych warunkach pogodowych. Z tego względu jest narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Robiąc przegląd sprzętu wspinaczkowego, sprawdź jakość liny. Obejrzyj dokładnie, szukając przetarć. Co więcej, pamiętaj, że każda lina ma swój okres przydatności i częstotliwość jej używania ma kluczowe znaczenie w przypadku bezpieczeństwa. Jeśli zauważysz, że końcówki są zniszczone, to je odetnij, zabezpiecz końce i zapisz aktualną długość.Jak przechowywać sprzęt wspinaczkowy?

Jeśli jesteś miłośnikiem outdooru, prawdopodobnie masz w domu specjalnie przygotowane miejsce na przechowywanie kasku, uprzęży, odpowiedniej garderoby czy obuwia do wspinaczki. To bardzo dobry krok, który pozwala na trzymanie wszystkich rzeczy razem i łatwe ogarnięcie ich wzrokiem za każdym razem, kiedy masz ochotę na wypad za miasto. Sprzęt wspinaczkowy powinien być przechowywany w miejscach, gdzie nie jest narażony na wilgoć.Sprzęt wspinaczkowy i akcesoria - co można prać?

Szczegółowe instrukcje dotyczące dbania, konserwacji i sposobów czyszczenia powinny znajdować się w opisanie produktów, dlatego zawsze dokładnie się z nimi zapoznaj. Z rzeczy, które możesz mieć pewność, że można prać w pralce to plecak, uprząż, płachta na linę i woreczek na magnezję, a także sama lina. W zależności od jakości i materiału wykonania na odpowiednich ustawieniach można też prać niektóre buty. Co więcej, sprawdź, czy sznurówki nie są poprzecierane, a w razie konieczności je wymień. Do prania sprzętu wspinaczkowego i akcesoriów nie zaleca się stosowania proszków do prania. Użyj delikatnego płynu lub wytłucz przedmioty w samej wodzie na szybkim programie i niskich obrotach wirowania.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »