Dom » Wnętrza

Jak dbać o wkład kominkowy?

Decydując się na zamontowanie w domu kominka, trzeba o wielu rzeczach pamiętać. Najlepiej, jeśli ten element wyposażenia zostanie uwzględniony na etapie projektu. Dostępne w handlowej ofercie kominki są różne.

To oznacza, iż można je dostosować do rozmaitych potrzeb. Są jednak pewne uniwersalne zasady, które zawsze należy mieć na względzie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Odpowiednie podłoże

Miejscem, w którym najczęściej się instaluje w domu kominek jest salon. W pomieszczeniu tym zajmuje on zwykle centralne miejsce. Taka lokalizacja jest uważana za najlepszą, ale niektórzy decydują się na modele narożne. W każdym bądź razie miejsce, w którym znajdzie się kominek musi być do tego przygotowane w odpowiedni sposób. podłoże powinno przede wszystkim odznaczać się bardzo dużą wytrzymałością – kominki są bardzo ciężkie (waga uzależniona jest od wybranego modelu), dlatego też podłoga ma poradzić sobie z obciążeniem mieszczącym się przeciętnie w granicach od pół tony do tony. Nie może składać się też z łatwopalnych materiałów – również i ściana nie może być wykończona takimi materiałami. W pobliżu nie mogą znajdować się rzeczy, które są podatne na działanie ognia, np. chemikalia czy drewniane meble. Wkład kominkowy po ustawieniu musi zostać wypoziomowany. Pod nim nie mogą znajdować się żadne rury – bez względu na rodzaj instalacji.

W trosce o stan techniczny

Nie wolno zapominać o systematycznym czyszczeniu wkładu kominkowego. Jeżeli będzie zanieczyszczony, obniżeniu ulegnie jego wydajność. Aby sobie to zdanie ułatwić, przy zakupie warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób usuwany jest popiół z kominka. Trzeba go regularnie stamtąd wybierać. W głównej mierze należy pamiętać o czyszczeniu komory popielnika – tak się bowiem składa, że głównie tędy pobierane jest przez kominek powietrze nieodzowne w procesie spalania. Oczywiście, czyszczenia wymagają także i inne elementy – żeby wspomnieć m. in. o szybie. Dodatkowej troski wymagają przewody kominowe – naturalnie ich czyszczenie we własnym zakresie nie wchodzi w rachubę. Stosowne czynności w tym zakresie mogą wykonywać jedynie osoby posiadające wymagane uprawnienia (takimi osobami są kominiarze). Techniczne przeglądy przewodów kominowych i generalnie kominka są niezbędne. Do czyszczenia wkładów kominkowych służą specjalne preparaty – do kupienia są one w szerokiej gamie rozmaitych produktów takich jak żele, pianki etc. Dostać je można w sklepach z akcesoriami kominkowymi. Utrzymanie wkładu w należytym stanie sprawi, iż będzie on funkcjonował sprawnie przez bardzo długi czas. Zamontowanie w domu kominka wiąże się z niemałą odpowiedzialnością.

Autor: PanMajster.pl - wkłady kominkowe

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

zypolek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »