Dom » Ogrody

Jak dbać o żywopłoty

Jak dbać o żywopłoty
Zobacz więcej zdjęć »
Zalet żywopłotów jest wiele-starannie pielęgnowane krzewy spełniają funkcję ogrodzenia, pozwalają oddzielić od siebie poszczególne części ogrodu stanowiąc jednocześnie jego ozdobę. Specjaliści firmy Victus-Emak podpowiadają jak odpowiednio dbać o krzewy w ogrodzie.

Nietrudno znaleźć praktyczne powody, dla których warto wykorzystywać żywopłoty w swoim ogrodzie. Starannie przycięte krzewy mogą zastąpić tradycyjne ogrodzenie domu lub zamaskować płot, który nie spełnia oczekiwań właściciela. Co ważne przewaga żywego płotu nad zwykłym polega na tym, że chroni on także przed podmuchami wiatru, kurzem czy hałasem z ulicy.

Żywopłoty wykorzystuje się również do podzielenia ogrodu na części, wyznaczające odrębne przestrzenie przeznaczone na wypoczynek, zabawę czy konsumpcję. Dodatkowo krzewy wycięte w ciekawe kształty nadają ogrodom niepowtarzalny charakter.

Niezależnie od sposobu w jaki wykorzystamy żywopłot, powinniśmy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. „Do podstawowych czynności, które powinniśmy wykonywać należy nawożenie, podlewanie oraz strzyżenie żywopłotów. Regularne wykonywanie tych czynności zapewni roślinom wzrost w odpowiednim tempie i sprawi, że będą wyglądać pięknie i zdrowo"- powiedziała Grażyna Lipiak, Product Manager marki Pokon.

Nawożenie podstawą pielęgnacji

Żywopłoty mogą składać się z różnego typu krzewów, zarówno z roślin liściastych, jak i iglastych. Niezależnie od tego jakie krzewy wybierzemy, podstawą pielęgnacji jest dobór odpowiedniego podłoża i regularne nawożenie. Pomocne okażą się specjalnie opracowane nawozy mineralne, np. Nawóz do żywopłotów i krzewów liściastych marki Pokon. Dostarcza on składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin najczęściej wykorzystywanych do zakładania żywopłotów.

Przydatna będzie również Kora dekoracyjna marki Pokon, która chroni ziemię przed wysychaniem i zachwaszczaniem, dzięki czemu podłoże pod żywopłotem zachowuje odpowiedni poziom wilgoci oraz wygląda schludnie i estetycznie.

POKON, Nawóz do żywopłotów i krzewów liściastych, 1kg, cena detaliczna: około 12 zł

POKON, Kora dekoracyjna, 80l, cena detaliczna: około 20 zł

Regularne strzyżenie

Pielęgnacja żywopłotu to jednak przede wszystkim jego regularne strzyżenie. Piotr Datkiewicz, ekspert Victus - Emak radzi, by strzyżenie żywopłotów wykonywać dwuetapowo. „Po pierwsze należy skracać rozrastające się gałęzie, tak by umożliwić cyrkulację powietrza w koronie żywopłotu. Drugim zabiegiem jest skracanie zewnętrznych gałęzi, tak by żywopłot zachował kształt oraz pożądany rozmiar. Aby zapewnić dokładność i pewność cięcia należy wybrać urządzenia, które oprócz odpowiedniej mocy charakteryzuje wygoda oraz łatwość użytkowania."

Elektryczne nożyce do żywopłotów Oleo-Mac charakteryzują się niewielkim ciężarem, kompaktową budową i wyjątkowo łatwą obsługą. Są idealnymi narzędziami w przypadku niezbyt intensywnej eksploatacji. Elektryczne nożyce HC 600 E marki Oleo-Mac to lekkie urządzenie, które jest przeznaczone do przycinania żywopłotów, krzaków i krzewów małej oraz średniej wielkości. W przypadku modeli elektrycznych dodatkową zaletą jest cicha praca silnika, co jest szczególnie istotne, dla posiadaczy ogródków, usytuowanych blisko innych budynków mieszkalnych. Podwójny wyłącznik bezpieczeństwa w modelach elektrycznych oraz system automatycznego zatrzymania ostrza w czasie poniżej 0,5 sekundy sprawia, że obsługa urządzenia jest nie tylko wygodna, ale też wyjątkowo bezpieczna.

Oleo-Mac, nożyce do żywopłotów HC 600 E, cena detaliczna: 425 zł

Spalinowe nożyce do żywopłotów Oleo-Mac wyposażone są w dwusuwowe silniki oraz wysokiej jakości ostrza, które zapewniają dokładne cięcie bez możliwości uszkodzenia roślinności. Nożyce Oleo-Mac HC 260 XP to propozycja dla właścicieli wyjątkowo gęstych lub trudnodostępnych żywopłotów. Urządzenie łączy w sobie lekkość, wytrzymałość oraz optymalną moc silnika. Podwójne ostrza sprawiają, że uchwyt można obracać w zakresie 180 stopni, co pozwala łatwo pracować nawet po przechyleniu urządzenia. Dodatkowo nożyce Oleo-Mac HC 260 XP charakteryzują się wyjątkowo niskim poziomem drgań oraz cichą pracą silnika.

Oleo-Mac, nożyce do żywopłotów HC 260 XP, cena detaliczna: 1775 zł

Inną propozycją jest wielofunkcyjne urządzenie Oleo - Mac Multimate, które służy do wykonywania wielu czynności w ogrodzie, w tym do strzyżenia krzewów. Przystawka przeznaczona do cięcia żywopłotów, dzięki stalowemu ostrzu, wyposażonemu w urządzenie regulujące nożyce, może pracować w 12 pozycjach od 0 do 135 stopni. Dodatkowo aluminiowa budowa czyni sprzęt lekkim i poręcznym.

Oleo -Mac, Multimate Jednostka napędowa, cena detaliczna: 790 zł

Oleo - Mac Multimate Nożyce do żywopłotu, cena detaliczna: 594 zł

Produkty marki Oleo-Mac oraz Pokon dostępne są w sklepach specjalistycznych i ogrodniczych na terenie całej Polski. Dodatkowe informacje dotyczące akcesoriów i środków do pielęgnacji ogrodów marki Hozelock, Oleo-Mac, Pokon i Chrysal, znajdą Państwo pod adresem www.victus.pl oraz www.oleomac.pl.

Informacje o firmie

Firma Victus-Emak Sp. z o. o. została wyodrębniona ze struktury firmy Victus International Trading S.A. i od 2005 roku jest członkiem grupy EMAK, jednego z najbardziej liczących się na rynku europejskim producentów sprzętu ogrodniczego i leśnego. Firma funkcjonuje na rynku polskim od 1989 roku, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu, doskonałym rozwiązaniom organizacyjnym i wysokiemu poziomowi profesjonalnej wiedzy, zdobyła silną pozycję w branży. Victus-Emak dysponuje zapleczem technicznym pozwalającym oferować produkty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Obecnie asortyment firmy obejmuje ponad 1000 produktów w ramach czterech marek, liderów rynku w swoich branżach: Hozelock - akcesoria do nawadniania, Oleo-Mac - wysokiej jakości urządzenia do pracy w lasach, ogrodach i terenach zieleni, Pokon - podłoża, nawozy i środki do pielęgnacji roślin ogrodowych i balkonowych oraz Chrysal - środki do pielęgnacji kwiatów ciętych. Razem tworzą kompleksową ofertę produktów i usług, które czynią pracę w ogrodzie bardziej wydajną i komfortową. Victus-Emak posiada również dobrze rozwiniętą sieć punktów serwisowych dokonujących napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych sprzedawanych urządzeń, zaś wykwalifikowana kadra pracowników wspiera klienta fachową wiedzą, zarówno na etapie zakupu produktów, jak i w momencie, kiedy pojawią się problemy w trakcie ich użytkowania.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt:

Magda Knefel, Konkret PR, m.knefel@konkretpr.pl, Tel. 507 150 480Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

m.knefel@konkretpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »