Kultura, sztuka » Kultura

17 października - Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

17 października - Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem
Zobacz więcej zdjęć »
W najbliższą niedzielę, 17 października będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Tegorocznym obchodom w Polsce towarzyszy wystawa fotografii Goni Zduńczyk zatytułowana: „Kibera - mówią o tym slumsy, my mówimy o tym dom”.

Obchody ustanowione przez ONZ mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa oraz są okazją, aby uznać walkę ludzi chcących zmienić swoje życie na lepsze.


Dzień 17 października jest okazją, aby uznać wysiłki i walkę ludzi żyjących w biedzie. Jest też szansą, aby usłyszeć ich głos i obawy. Przyznać, że to właśnie ubodzy stoją w pierwszym szeregu w walce z biedą. Począwszy od pierwszych obchodów Dnia, uczestnictwo ludzi ubogich stanowi kluczowy element w jego celebrowaniu. Od 1987 roku, ludzie różnego pochodzenia i przekonań gromadzą się corocznie 17 października, aby potwierdzić swoje zaangażowanie i pokazać swoją solidarność z ubogimi.

„Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem przypomina nam, że problem ubóstwa dotyczy nas wszystkich i że nie powinniśmy przechodzić wobec niego obojętnie. W równym stopniu odpowiedzialni za eliminowanie biedy są ci, którzy posiadają zasoby materialne i intelektualne, jak i ci, którzy tych zasobów nie mają" - napisał w swoim apelu Robert Zduńczyk, Prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. „Dlatego przy okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem gorąco apelujemy o wrażliwość w patrzeniu na otaczający nas świat i wspieranie ludzi chcących zmienić swoje życie na lepsze. Podzielmy się swoimi talentami i zasobami - wiedzą, umiejętnościami, czasem, dobrym słowem, motywowaniem, środkami materialnymi."

Wystawa fotografii „Kibera - mówią o tym slumsy, my mówimy o tym dom"

Wystawa fotografii Goni Zduńczyk zatytułowana: „Kibera - mówią o tym slumsy, my mówimy o tym dom" towarzyszy tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem i jest zorganizowana pod honorowym patronatem Ośrodka Informacji ONZ i Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Wystawa Goni Zduńczyk przełamuje stereotypy myślenia o slumsach i żyjących tam ludziach i jest spojrzeniem na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców Kibery. Wystawę można oglądać w Galerii Obok ZPAF w Warszawie (Plac Zamkowy 8) do 22.10.2010 roku.

„Ideę, która towarzyszyła autorce można zamknąć w zdaniu jednego z bohaterów jej dokumentu „Kibera - mówią na to slumsy, my mówimy na to dom". To zdanie świadczy o wysokiej samoświadomości mieszkańców, zaangażowaniu w ich małą społeczność, chęci zmiany swojego status quo, lecz nie przez zmianę adresu, a przez zmianę swojego najbliższego otoczenia i ludzi z nim związanych. Wystawa Goni Zduńczyk, to spojrzenie na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców slumsów w Kiberze" - skomentowała Anna Wolska, kurator wystawy.

„W Kiberze, dzielnicy Nairobi na bardzo małej powierzchni żyje bardzo dużo ludzi. Dużo różnych ludzi. Są wśród nich uzdolnieni rzemieślnicy, którzy w miarę możliwości realizują swoje talenty, są chłonni wiedzy uczniowie, którzy marzą by kiedyś studiować na uniwersytetach, są również artyści, którzy wierzą, że ich sztuka przemawia do ludzi i zmienia na lepsze. Wszyscy oni są inspiracją i nadzieją dla innych. Twierdzą, że życie może być takie, jakie ułożymy sobie w głowie, a nie jakie „świat" nam oferuje" - powiedziała Gonia Zduńczyk, autorka wystawy.

O Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem

Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem miały swój początek 17 października 1987 roku. Tego dnia ponad 100 tys. osób zgromadziło się na placu Trocadéro Paryżu, miejscu podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku, by uhonorować ofiary skrajnego ubóstwa, przemocy i głodu. Zgromadzeni uznali, że ubóstwo jest pogwałceniem praw człowieka i potwierdzili potrzebę wspólnego działania na rzecz przestrzegania tych praw. W drodze rezolucji nr 47/196 przyjętej 22 grudnia 1992, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 17 października jako Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.

www.unic.un.org.pl www.peaef.com

Kontakt prasowy:

Magda Knefel, Konkret PR, email: m.knefel@konkretpr.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

m.knefel@konkretpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »