Kultura, sztuka » Kultura
17 października - Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem
Zobacz więcej zdjęć » |
Obchody ustanowione przez ONZ mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa oraz są okazją, aby uznać walkę ludzi chcących zmienić swoje życie na lepsze.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Dzień 17 października jest okazją, aby uznać wysiłki i walkę ludzi żyjących w biedzie. Jest też szansą, aby usłyszeć ich głos i obawy. Przyznać, że to właśnie ubodzy stoją w pierwszym szeregu w walce z biedą. Począwszy od pierwszych obchodów Dnia, uczestnictwo ludzi ubogich stanowi kluczowy element w jego celebrowaniu. Od 1987 roku, ludzie różnego pochodzenia i przekonań gromadzą się corocznie 17 października, aby potwierdzić swoje zaangażowanie i pokazać swoją solidarność z ubogimi.
„Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem przypomina nam, że problem ubóstwa dotyczy nas wszystkich i że nie powinniśmy przechodzić wobec niego obojętnie. W równym stopniu odpowiedzialni za eliminowanie biedy są ci, którzy posiadają zasoby materialne i intelektualne, jak i ci, którzy tych zasobów nie mają" - napisał w swoim apelu Robert Zduńczyk, Prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. „Dlatego przy okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem gorąco apelujemy o wrażliwość w patrzeniu na otaczający nas świat i wspieranie ludzi chcących zmienić swoje życie na lepsze. Podzielmy się swoimi talentami i zasobami - wiedzą, umiejętnościami, czasem, dobrym słowem, motywowaniem, środkami materialnymi."
Wystawa fotografii „Kibera - mówią o tym slumsy, my mówimy o tym dom"
Wystawa fotografii Goni Zduńczyk zatytułowana: „Kibera - mówią o tym slumsy, my mówimy o tym dom" towarzyszy tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem i jest zorganizowana pod honorowym patronatem Ośrodka Informacji ONZ i Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Wystawa Goni Zduńczyk przełamuje stereotypy myślenia o slumsach i żyjących tam ludziach i jest spojrzeniem na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców Kibery. Wystawę można oglądać w Galerii Obok ZPAF w Warszawie (Plac Zamkowy 8) do 22.10.2010 roku.
„Ideę, która towarzyszyła autorce można zamknąć w zdaniu jednego z bohaterów jej dokumentu „Kibera - mówią na to slumsy, my mówimy na to dom". To zdanie świadczy o wysokiej samoświadomości mieszkańców, zaangażowaniu w ich małą społeczność, chęci zmiany swojego status quo, lecz nie przez zmianę adresu, a przez zmianę swojego najbliższego otoczenia i ludzi z nim związanych. Wystawa Goni Zduńczyk, to spojrzenie na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców slumsów w Kiberze" - skomentowała Anna Wolska, kurator wystawy.
„W Kiberze, dzielnicy Nairobi na bardzo małej powierzchni żyje bardzo dużo ludzi. Dużo różnych ludzi. Są wśród nich uzdolnieni rzemieślnicy, którzy w miarę możliwości realizują swoje talenty, są chłonni wiedzy uczniowie, którzy marzą by kiedyś studiować na uniwersytetach, są również artyści, którzy wierzą, że ich sztuka przemawia do ludzi i zmienia na lepsze. Wszyscy oni są inspiracją i nadzieją dla innych. Twierdzą, że życie może być takie, jakie ułożymy sobie w głowie, a nie jakie „świat" nam oferuje" - powiedziała Gonia Zduńczyk, autorka wystawy.
O Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem
Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem miały swój początek 17 października 1987 roku. Tego dnia ponad 100 tys. osób zgromadziło się na placu Trocadéro Paryżu, miejscu podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku, by uhonorować ofiary skrajnego ubóstwa, przemocy i głodu. Zgromadzeni uznali, że ubóstwo jest pogwałceniem praw człowieka i potwierdzili potrzebę wspólnego działania na rzecz przestrzegania tych praw. W drodze rezolucji nr 47/196 przyjętej 22 grudnia 1992, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 17 października jako Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.
www.unic.un.org.pl www.peaef.com
Kontakt prasowy:
Magda Knefel, Konkret PR, email: m.knefel@konkretpr.pl
Nadesłał:
m.knefel@konkretpr.pl
|
Komentarze (0)