Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Jak dobrać odpowiednią pastę i szczoteczkę do zębów?
Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pastę i szczoteczkę, aby odpowiednio zadbać o jamę ustną?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Tuż po umyciu, na zębach od razu zaczyna tworzyć się płytka nazębna, która początkowo zbudowana jest z substancji zawartych w ślinie, później tworzą ją także bakterie z przyjmowanych pokarmów oraz napojów. Można ją usunąć jedynie mechanicznie, czyli przy pomocy szczoteczki do zębów lub nici dentystycznej. Nieusuwana przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich produktów do pielęgnacji jamy ustnej.
Jaka szczoteczka dla nas, a jaka dla dziecka?
Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów nie jest wbrew pozorom taki trudny. Podstawową zasadą jest kierowanie się wielkością główki.
Wielkość główki szczoteczki powinna być dopasowana do wieku – (szczoteczka dla dziecka powinna mieć główkę wielkości od 2 do 2,5 cm, natomiast ta dla dorosłych od 2,5 do 3 cm). Do szczotkowania należy używać szczoteczek o miękkim lub średnio twardym włosiu, najlepiej elektrycznych – te bowiem charakteryzują się wyższą skutecznością w oczyszczaniu – podpowiada Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.
Osoby, które mają wrażliwe lub krwawiące dziąsła powinny zaopatrzyć się w szczoteczkę o miękkim włosiu. Jeśli nie mamy problemu z wrażliwymi dziąsłami, to możemy sięgnąć po szczoteczkę średnio twardą. Te twarde zalecane są osobom o zdrowych i niewrażliwych dziąsłach, którym zależy na usunięciu osadu powstałego w skutek np. palenia tytoniu.
Czy pasty wybielające są odpowiednie dla każdych zębów?
Często się zdarza, że pacjenci stosują nieodpowiednią pastę do swoich zębów. Popularnym błędem jest stosowanie pasty o dużych parametrach ściernych, przeznaczonej np. dla palaczy, czy pasty wybielającej. Nadużywanie tych produktów może prowadzić do erozji szkliwa, a także łatwiejszego przyswajania przez zęby barwinków z produktów spożywczych – komentuje stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.
Jaką więc pastę wybrać? Jeśli nie mamy większych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, warto sięgnąć po pasty uniwersalne. Osobom, które mają kłopot z krwawiącymi dziąsłami, nadwrażliwością czy paradontozą, poleca się z kolei skonsultować wybór odpowiedniego środka myjącego z dentystą. Z pewnością podpowie, na jakie składniki pasty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Codzienna higiena
Pamiętajmy jednak, że nawet najlepiej dobrana szczoteczka i pasta do zębów nie zadbają o nasze zdrowie, jeśli będziemy ich używać w nieodpowiedni sposób. Jaka jest więc podstawowa zasada mycia zębów?
Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu jest bowiem potrzebne, aby składniki zawarte w paście do zębów zaczęły działać oraz aby oczyścić dokładnie powierzchnię każdego zęba. Jednym z często popełnianych błędów jest również nie używanie nici dentystycznej. Samą szczoteczką nie jesteśmy w stanie wyczyścić dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Użycie nici pozwoli na zminimalizowanie ryzyka powstania próchnicy na powierzchniach, gdzie zęby się stykają. Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego – radzi stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.
Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty pozwolą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat.
Komentarze (0)