Gospodarka » Maszyny

Jak działa generator prądotwórczy?

Jak działa generator prądotwórczy?
Zobacz więcej zdjęć »
Generator prądotwórczy to maszyna, która wykorzystywana jest do wytwarzania energii elektrycznej, która może być używana do wielu zastosowań. Prąd płynący z maszyny można wykorzystać do uruchomienia małych elektronarzędzi po duże zastosowania przemysłowe.

Jest to popularna alternatywa dla wykorzystania energii sieciowej zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do zasilania. W artykule odpowiadamy na pytania, z jakich części składa się generator.

Istnieje wiele typów generatorów prądu. Od generatorów benzynowych przez generatory przenośne i falowniki. Od domowych generatorów, które mogą działać na benzynę czy olej napędowy, generatorów rezerwowych na wypadek przerwy w dostawie prądu i znacznie większych generatorów przemysłowych. W tym artykule przedstawimy działania generatora prądu i części, z których się składa.Jak działa generator prądotwórczy?

Prostym wytłumaczeniem tego jest to, że generatory prądotwórcze działają jak maszyna elektryczna, która przekształca jedno źródło energii w inną formę energii. W tym przypadku generator prądu działa pobierając energię mechaniczną i przekształcając ją w energię elektryczną. Wbrew temu, co wielu może przypuszczać, w rzeczywistości nie występuje wytwarzanie energii znikąd.  Pojedynczy generator elektryczny lub wiele generatorów synchronicznych nie może sprawić, że energia elektryczna pojawi się sama z siebie. Wszystko to ma związek z teorią indukcji elektromagnetycznej. Główne części generatora prądotwórczego

Każdy generator prądu składa się z co najmniej kilku różnych - ale równie ważnych - części. Są to między innymi elementy takie jak silnik wysokoprężny, alternator, system paliwowy, regulator napięcia czy układ chłodzenia i układ wydechowy. Większość modeli prezentowanych na rynku wyposażona jest również w dedykowany i prosty w obsłudze panel sterowania.

Aby lepiej zrozumieć, jak działa generator mocy, przekształcając energię mechaniczną w energię elektryczną, przyjrzymy się roli wybranych tych komponentów, zaczynając od silnika wysokoprężnego występującego w generatorach diesla.

Silnik wysokoprężny tak naprawdę nie różni się zbytnio od tych, które można znaleźć w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych czy innych dużych pojazdach. To źródło energii mechanicznej, a wielkość silnika ma znaczenie. Jeśli chcesz mieć większą moc generatora, potrzebujesz większego silnika. Im większy silnik, tym więcej mocy elektrycznej możesz wytworzyć.

Alternator z kolei to komponent odpowiedzialny za wytwarzanie mocy. Tutaj widzimy, że w grę wchodzi koncepcja indukcji elektromagnetycznej. Alternator składa się z wielu złożonych elementów, ale jednym z najważniejszych aspektów jest wirnik.

Aby poznać znaczenie wszystkich części zamiennych zachęcamy do kontaktu z firmą, która specjalizuje się w produkcji, sprzedaży bądź wynajmie agregatów prądotwórczych.

Jeśli szukasz części zamiennych do agregatu, zajrzyj na stronę https://barracuda.sklep.pl/czesci-do-agregatowRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »