Technologie » Telekomunikacja

Jak naprawić zalaną komórkę

Zalania to częste przyczyny uszkodzeń telefonów komórkowych, które trafiają do naprawy. Serwis Strefa Napraw przyjmuje rocznie kilka tysięcy tego typu zleceń.

Każda płyta główna reaguje inaczej na zamoczenia (reakcja jest uzależniona od rodzaju płynu oraz miejsca zalania). Wbrew panującym opiniom, prawie nigdy nie wystarczy tylko osuszyć telefon lub laptop. Zdarza się jednak, że jest to skuteczne działanie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Postępowanie w przypadku zalania jest w każdym przypadku podobne. Oto garść porad przygotowana przez eksperta Serwisu Strefa Napraw, Krzysztofa Sidorowskiego.

1.       Nie włączaj telefonu, próba uruchomienia komórki może tylko pogorszyć sytuację i spowodować tzw. „zwarcia”.

 

2.       Jak najszybciej wyjmij baterię (o ile to możliwe) oraz kartę SIM z zalanego telefonu, dzięki temu zapewnisz swojej komórce dostęp powietrza, które osuszy mokre elementy, a przede wszystkim unikniesz kolejnych uszkodzeń (urządzenie z włożoną bateria cały czas otrzymuje napięcie).

 

3.      Nie kładź telefonu na kaloryferze, ani nie susz go suszarką, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do trwałych uszkodzeń tj. brak przewodzenia.

 

4.      Wyczyść komórkę środkami do czyszczenia elektroniki, albo innym płynem zawierającym alkohol, najlepszy będzie spirytus, który zapobiega korozyjnemu działaniu wody. Można także włożyć urządzenie do ryżu, który pochlania wilgoć, jednak uważaj, żeby ziarenka nie dostały się do środka sprzętu.  

 

5.      Pozostaw telefon w ciepłym, suchym miejscu i poczekaj aż wyschnie, zachowaj cierpliwość, ponieważ przedwczesne próby włączania komórki mogą jeszcze bardziej uszkodzić urządzenie.

 

6.       Po upływie kilku godzin włóż baterię i podłącz telefon do ładowania. Urządzenie może zacząć działać. Należy jednak pamiętać, że w komórce mogą zacząć rozwijać sie korozje, które powodują pojawianie sie rożnych usterek. Pierwsze objawy możemy zauważyć nawet po miesiącu, dlatego w zasadzie konieczna jest wizyta w profesjonalnym serwisie, który dysponuje odpowiednimi narzędziami, służącymi nietylko do wysuszenia i naprawy, ale również wyczyszczenia ewentualnych ognisk korozji.


Powyższe czynności powinny pomóc w naprawie telefonu. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach i boisz się wykonać je samodzielnie, gdyż nie jesteś uzdolniony technicznie, skorzystaj z pomocy serwisu. Pamiętaj, żeby nie włączać zalanego telefonu, ponieważ takie działanie może nieodwracalnie uszkodzić płytę główną. Zwróć również uwagę, że reperacja zalanego sprzętu domowymi sposobami, różni się od profesjonalnych czynności serwisowych i niesie za sobą ryzyko utraty danych bądź telefonu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marta Lau

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »