Społeczeństwo » Społeczeństwo
Jak nauczyć bliskich korzystania z internetu w 5. krokach?
Oto 5 podstawowych kroków.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
1. POMÓŻMY ZROZUMIEĆ NOWE TECHNOLOGIE
Rodzice i dziadkowie zwykle nie korzystają z internetu, ponieważ już sama obsługa smartfonów, komputerów czy tabletów sprawia im trudność, jak wynika z „Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”. Warto zatem najpierw sprawdzić umiejętności naszych bliskich w tym zakresie, a następnie pomóc im je rozwinąć. Można także zainstalować im wszelkie potrzebne aplikacje lub programy, np. Messenger lub Skype. Następnie należy tak je pogrupować na ekranach lub wyświetlaczach, aby nawigacja była jak najprostsza. Zainstalujmy też niezbędnego antywirusa i adblocka, aby ograniczyć liczbę niechcianych komunikatów i wirusów.
2. WYJAŚNIJMY KORZYŚCI UŻYWANIA INTERNETU
Jeśli nasi bliscy nigdy nie korzystali z sieci, wytłumaczmy, że internet ma za zadanie ułatwić, a nie skomplikować im życie. „Zaprzyjaźnianie się z internetem” przez starsze pokolenia może odbywać się poprzez wspólne odwiedzanie interesujących stron. Naukę zacznijmy od pokazania podstawowych funkcji przeglądarki internetowej czy poczty elektronicznej. Z czasem przybliżmy kolejne praktyczne strony internetu, jak robienie zakupów online, płacenie rachunków, a także możliwość łatwego kontaktowania się z bliskimi. Bardzo ważne jest, aby uświadomić im wszystkie korzyści jakie oferuje internet.
3. ZWRÓĆMY UWAGĘ NA BEZPIECZEŃSTWO
Blisko 5 mln młodych osób twierdzi, że starsze pokolenia obawiają się przede wszystkim niebezpieczeństw związanych z bankowością internetową, zainfekowania urządzeń przez wirusy czy kradzieży danych osobowych. Warto uczulić więc bliskich, aby:
· nie zapisywali ważnych loginów i haseł w widocznych, łatwo dostępnych miejscach,
· ostrożnie otwierali wiadomości e-mail od nieznanych nadawców, gdyż mogą zawierać złośliwe oprogramowanie,
· uważali na zjawisko phishingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, która chce wyłudzić nasze dane,
· unikali fałszywych komunikatów, na przykład o nagrodach, które narażą urządzenie na atak szkodliwych wirusów.
4. WYTŁUMACZMY DZIAŁANIE APLIKACJI UŁATWIAJĄCYCH KONTAKT Z INNYMI
Aż 68 proc. młodych uważa, że najczęściej ich bliscy korzystają z internetu w celu kontaktowania się z rodziną. Dlatego warto przybliżyć im obsługę komunikatorów takich jak Skype, Messenger czy WhatsApp, przez które można bezpłatnie rozmawiać, np. z dziećmi lub wnukami mieszkającymi za granicą. Poszukajmy też wspólnie portali, forów czy grup na Facebooku, które dają możliwość pogłębiania swoich zainteresowań oraz nawiązania kontaktu z innymi Jeśli uczymy obsługi komputera samotnych rodziców lub dziadków – warto pokazać im również portale dedykowane dla nich, jak np. sympatia.pl, razem50plus.pl czy seniorra.pl.
5. POKAŻMY, ŻE INTERNET TO MIEJSCE, GDZIE MOŻNA WIELE ZAŁATWIĆ
Zdaniem młodych tym, co najczęściej sprawia problem starszym, jest obejrzenie serialu czy filmu w sieci, korzystanie z bankowości internetowej i robienie zakupów online – wynika z „Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”. W obsłudze internetowego konta w banku ważna będzie zatem nauka bezpiecznego logowania czy robienia przelewów, np. by opłacić rachunki. W przypadku robienia zakupów przez internet przetestujmy nie tylko samo wyszukiwanie produktów w danym sklepie online, ale też realizację płatności, wybór metody wysyłki i odbioru zamówienia.
W nauce bliskich korzystania z internetu warto wesprzeć się gotowymi, bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, które pomogą wdrożyć rodziców czy dziadków w świat online. Na stronie www.aasynetu.pl znajdziemy filmy edukacyjne i broszury do pobrania, dzięki którym z łatwością wytłumaczymy jak:
· korzystać z tabletu w celu kontaktowania się z bliskimi i znajomymi przez Internet,
· znaleźć interesujące nas informacje w wyszukiwarce Google,
· wysyłać wiadomości na poczcie elektronicznej Gmail,
· zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas używania poczty e-mail i przeglądarki www,
· prowadzić rozmowy wideo i głosowe z bliskimi osobami przez Skype,
· dzielić się swoimi przeżyciami z bliskimi i znajomymi na Facebooku,
· założyć konto internetowe w banku,
· zrobić zakupy przez internet - na przykładzie sklepu on-line.
Link do strony internetowej z darmowymi materiałami do nauki internetu
Nadesłał:
IgaCluePR
|
Komentarze (0)