Społeczeństwo » Społeczeństwo
Jak oszczędzać bezpiecznie?
- Na początku należy wyjaśnić, że wszystkie pieniądze znajdujące się na lokatach oraz rachunkach osobistych są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku ogłoszenia upadłości banku, w którym dany klient zdeponował swoje oszczędności, to właśnie dzięki temu Funduszowi możliwe jest odzyskanie pieniędzy, o ile ich wartość nie przekracza poziomu 100 tys. euro, czyli ok. 427 tys. zł – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nieliczni posiadają jednak oszczędności większe niż wspomniana kwota ok. 430 tys. zł. Dla tej grupy osób najlepszym sposobem na bezpieczne ulokowanie oszczędności jest podzielenie ich pomiędzy kilka instytucji lub ich dywersyfikacja na różne instrumenty finansowe. Do najbardziej bezpiecznych należą jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnych oraz obligacje skarbowe. - Pierwsze rozwiązanie jest oferowane przez niemal wszystkie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) działające w Polsce. Tym samym z produktów tego typu może skorzystać każdy posiadacz nadwyżek finansowych. Istotną kwestią jest też to, że środki zgromadzone w TFI nie wchodzą do masy upadłościowej tej instytucji ani do masy upadłościowej banku depozytariusza (on prowadzi rachunki i rejestry danego TFI). Dzięki temu stanowią one zawsze własność uczestnika wybranego funduszu – mówi Jacek Kasperczyk, Comperia.pl. - Drugim sposobem zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa posiadanym pieniądzom jest zakup obligacji skarbowych. Emitentem tych papierów, jak sama nazwa wskazuje, jest Skarb Państwa. Tym samym poniesienie ewentualnej straty na tych instrumentach jest możliwe wyłącznie w przypadku ogłoszenia upadłości naszego kraju, co w obecnych warunkach rynkowych jest wydarzeniem praktycznie nie do zrealizowania – dodaje.
Rynek finansowy niestety jest nieprzewidywalny, co wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania instrumentów pomnażających nasze pieniądze. Oprócz tego potrzebny jest zdrowy rozsądek. Szczególnie ci zamożniejsi powinni przynajmniej raz na kwartał sprawdzać produkty finansowe, w których ulokowali swoje oszczędności, oraz bacznie śledzić zmieniające się otoczenie gospodarcze.
Nadesłał:
Comperia.pl
|
Komentarze (0)