Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Jak pielęgnować niemowlę - porady dla rodziców

Jak pielęgnować niemowlę - porady dla rodziców
Zobacz więcej zdjęć »
Higiena niemowląt bywa trudna, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po narodzinach pierwszego dziecka. Rodzice nie mają jeszcze wprawy i obawiają się, że niechcący zrobią mu krzywdę. Nieraz rezygnują z niektórych czynności, niestety, ze szkodą dla dziecka.

Mały organizm domaga się odpowiedniej opieki i jeśli jej nie otrzyma, prędzej czy później skutkiem tego będą jego zdrowotne dolegliwości. Zdrowie dziecka, które nie ma jeszcze wykształconej odporności, związane jest również z higieną otoczenia. Niezbędne jest sterylizowanie i czyszczenie smoczków, butelek, pieluszek i śpioszków, z którymi maluch ma styczność. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Do czyszczenia musimy wybrać delikatne środki, najlepiej gdy są przeznaczone specjalnie dla tak małych dzieci. Płyny te zawierają naturalne enzymy i całkowicie wypłukują się z ubrań nie pozostawiając na nich osadów - mówi Alicja Szmigiel, ekspertka akcesoriów dziecięcych Baby Land, dystrybutora marki NUK w Polsce. Specjalne płyny do mycia dla dzieci, antybakteryjne środki do prania i czyszczenia, nie mają w składzie szkodliwych składników, które mogłyby wpłynąć negatywnie na skórę małego dziecka.

Skóra

Skóra jest w pielęgnacji niemowlęcia najważniejsza. Pokrywa całe ciało i jest narażona na urazy, otarcia, warunki atmosferyczne. Zmiana pieluszek, wilgoć, wiatr, słońce i mróz to czynniki ryzyka, na które trzeba szczególnie uważać. Sprawa jest prosta, jeśli chodzi o czynniki atmosferyczne - twarz i rączki  chronimy półtłustym kremem, a na letnie spacery używamy kremu z filtrem. 

Odrębną sprawą jest ochrona skóry przed otarciami i odparzeniami pieluszkowymi. Zmiany pieluszek powinny odbywać się od razu po zabrudzeniu. Wilgoć powoduje podrażnienia i odparzenia, które mogą być dla dziecka bolesne. Oczywiście nie kąpiemy dziecka po każdej zmianie pieluszek, ale bardzo dokładnie musimy oczyścić miejsca intymne i pupę, u dziewczynek zawsze w kierunku od góry do dołu, żeby nie przenieść bakterii kałowych do narządu rodnego. Po myciu, aby zapobiec odparzeniom, u chłopców możemy użyć talku, a u dziewczynek delikatnego kremu. 

Do kąpieli, która powinna odbywać się najlepiej codziennie, warto dodać odrobinę płynu do mycia. Musi to być jednak tylko kilka kropel, a płyn powinien pochodzić z linii kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt. Zbyt duża jego ilość lub zbyt silny środek będzie miał taki sam wpływ jak kąpiel w samej wodzie - sprawi, że skóra dziecka będzie narażona na wysuszenie. Po kąpieli trzeba delikatnie wytrzeć dziecko miękkim ręcznikiem, uważając, aby każda część ciała została wysuszona dokładnie, po czym w skórę wklepać balsam. Bardzo ważny jest sposób aplikacji balsamu - najpierw nanosimy go na własne ręce i rozsmarowujemy i dopiero wtedy delikatnie wklepujemy w skórę dziecka. To konieczne, bo niemowlę ma jeszcze nie do końca wykształcone tkanki skórne i zbyt gwałtownymi ruchami możemy uszkodzić ich strukturę. 

Nos

Niemowlę oddycha tylko nosem, dlatego każda jego niedrożność utrudnia mu oddychanie, przeszkadza w trakcie ssania mleka i pogarsza jakość snu. 

- Zaniedbanie zatkanego noska może doprowadzić do infekcji. Czyszczenie nie jest trudne, najlepiej wykorzystać do niego aspirator, specjalny przyrząd podobny do gruszki, którym na zasadzie zassania powietrza udrożnimy nosek - wyjaśnia Alicja Szmigiel. Jest to całkowicie bezpieczne i skuteczne – dodaje ekspertka Baby Land.


Oczy

Zaniedbanie w czyszczeniu oczu może prowadzić do zapalenia spojówek. Oczy najlepiej czyścić wieczorem, a wykonuje się to bardzo prosto: nawilżonym w przegotowanej wodzie wacikiem przemywamy każde oko osobno, pamiętając o kierunku - od zewnątrz do wewnątrz. Każde oko przemywamy osobnym wacikiem. 

Uszy

Dzieciom, tak jak dorosłym, w uszach gromadzi się woskowina. Czyścimy ją podobnie, patyczkiem. Uwaga - dla dzieci przeznaczone są specjalne patyczki z większą ilością waty, bardziej miękkie i delikatniejsze. Czyścimy jednak tylko zewnętrzną część ucha, nigdy nie wpychamy patyczka do środka. 

Paznokcie

Obcinanie paznokci to coś, co każdy rodzic będzie musiał wykonać dość szybko po przyjściu dziecka na świat. Jest to niezwykle ważne, bo małe paznokietki są ostre i dziecko może się nimi podrapać i podrażnić skórę. Do obcinania przeznaczone są specjalne nożyczki dla niemowląt, z zaokrąglonymi końcami. Paznokcie obcinamy prosto, bez zaokrągleń. Najlepiej robić to, gdy dziecko śpi. Wtedy rodzic może zachować większy spokój wykonując tak delikatną czynność.

Odpowiednie nastawienie

Opanowanie i spokój są niezwykle ważne przy dziecku, bo odbiera ono nasze emocje i podąża za nimi. Nawet jeśli w początkowym okresie obawiamy się wykonywać niektórych czynności, postarajmy się, aby nasze ruchy były zdecydowane. W pierwszym okresie z pomocą może przyjść położna oraz ktoś bliski, doświadczony w pielęgnacji dzieci. Warto skorzystać z ich rad aby skutecznie przeprowadzać wszystkie elementy pielęgnacji. Nauka opieki nad dzieckiem przychodzi rodzicom w naturalny sposób, więc z pewnością szybko się z tym oswoimy i nabierzemy wprawy. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

embro

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »