Technologie » Komputery

Jak pozbyć się wirusa z komputera

Jest duża szansa, że przynajmniej raz twój komputer zostanie zainfekowany wirusem. Jeśli nie zainstalowałeś antywirusa, albo zrobiłeś to, ale nie odnowiłeś licencji, lub po prostu wyłączyłeś ochronę , przedostanie się złośliwego oprogramowania na twój komputer nie jest niczym niezwykłym.

To co ma znaczenie, kiedy taki przykry wypadek już się zdarzy, to działania jakie podejmiesz.

Zazwyczaj sposób, w jaki zareagujesz na tego rodzaju krytyczne zdarzenie, decyduje o różnicy pomiędzy kompletnym zniszczeniem danych, a minimum strat. Poniżej znajdziesz kilka prostych, ale skutecznych kroków, jakie powinieneś podjąć, aby zminimalizować szkody, które złośliwe oprogramowanie jest w stanie wyrządzić w twoim systemie, kiedy już tam się znajdzie.

Po pierwsze i najważniejsze, nie panikuj. To poważny problem, ale na szczęście, jeszcze nie koniec świata.

Po drugie, musisz się upewnić, że w systemie faktycznie znajduje się szkodnik, a problemy, których doświadczasz, nie wynikają z innych przyczyn. Wiele ogólnych objawów, przeważnie związanych z infekcją złośliwym oprogramowaniem – jak spowolnienie pracy systemu lub problemy z połączeniem internetowym – może być spowodowanych przez konfliktowe programy lub wersje plików, niewystarczającą ilość pamięci RAM albo miejsca na twardym dysku, pofragmentowane dane lub zaśmiecony rejestr, a także przez ustawienia i zmiany w systemie jakich dokonałeś. Nie wspominając o twardym zresetowaniu komputera, które potrafi zmienić strukturę plików i folderów, powodując bałagan w systemie. Właśnie dlatego, uruchamianie co jakiś czas programów narzędziowych – jak program do defragmentacji czy oczyszczania rejestru i plików tymczasowych – jest bardzo dobrym pomysłem.

Po trzecie, przejrzyj występowanie objawów specyficznych dla infekcji złośliwym oprogramowaniem, które mogą dać wskazówki na temat rzeczywistego stanu komputera:

• strona domowa przeglądarki została zmieniona i prowadzi do strony, której nie znasz, albo wcześniej nie odwiedzałeś

• za każdym razem, kiedy wpisujesz w przeglądarce jakiś adres, jesteś automatycznie kierowany do strony, której nie znasz

• dostęp do określonej strony jest przez cały czas blokowany. Na przykład robaki, jak Conficker i Downadup, blokowały dostęp do stron związanych z kwestiami bezpieczeństwa i producentów antywirusów

• po otwarciu przeglądarki, przez cały czas wyskakuje duża liczba okien, reklam itp.

• twoja przeglądarka jest okupowana przez wszelkiego rodzaju toolbary i listy zakładek z adresami stron, których nigdy nie odwiedzałeś

• otrzymujesz wiele zwrotnych e-maili, a także duża liczba e-maili jest wysyłana bez twojej wiedzy

• twoje narzędzia bezpieczeństwa – antywirus, antyspam, firewall, antypopup etc. – zostały wyłączone lub mają dziwaczne ustawienia

• w twoim systemie instalują się nowe programy, dziwne ikony pojawiają się na pulpicie i na pasku zadań, w menedżerze zadań otwartych jest wiele nieznanych procesów

• zmieniła się tapeta, temat, lub wygaszacz ekranu, myszka wykazuje nienormalne zachowanie

• nieustannie otrzymujesz niezwykłe ostrzeżenia i komunikaty o błędach

• plenią się nieznane aplikacje, pliki i foldery znikają albo nieoczekiwanie się powielają

• jeden lub kilka napędów zmieniło nazwę

Po czwarte, aby mieć pewność, że system jest czysty, wykonaj szybkie sprawdzenie uruchamiając Quick Scan – szybkie skanowanie bezpłatnym skanerem BitDefendera działającym w chmurze.

Po piąte, jeśli znalezione zostało szkodliwe oprogramowanie, uruchom BitDefender’s On-line Virus Scanner , kolejne bezpłatne rozwiązanie działające w chmurze, które udostępnia użytkownikom zaawansowane narzędzie antywirusowe i antyspyware’owe dostępne z poziomu przeglądarki. Program automatycznie przeskanuje i oczyści pamięć systemową, wszystkie pliki oraz boot-sektory napędów.

Po szóste, rozważ zainstalowanie wszechstronnego rozwiązania przeciw złośliwemu oprogramowaniu, takiego jak oprogramowanie BitDefender z linii 2011. Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz przez 30 dni używać pełnych wersji programu za darmo, dostępnych do pobrania z poniższych adresów:

BitDefender Antivirus Pro 2011 (32 bit) (64 bit)

BitDefener Internet Security 2011 (32 bit) (64 bit)

BitDefender Total Security 2011 (32 bit) (64 bit)

Zależnie od wersji, powyższe oprogramowanie oferuje wiele różnorodnych modułów, jak firewall, filtry zawartości, ochronę przed spamem i wyłudzaniem danych, ochronę prywatności, kontrolę rodzicielską, zarządzenie siecią, szyfrowanie e-maili i komunikatorów etc. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas i pieniądze, a także unikniesz niepotrzebnego bólu głowy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken Systemy Antywirusowe
http://www.marken.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »