Firma » Finanse

Jak przygotować poduszkę finansową?

Jak przygotować poduszkę finansową?
Zobacz więcej zdjęć »
Poduszka finansowa to awaryjna kwota pieniędzy zbierana i trzymana na tzw. czarną godzinę. Czym dokładnie jest i jak ją sobie przygotować, aby żyło się nam komfortowo? Zapraszamy do lektury!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


 
Fundusz awaryjny, to portfel, po którego zawartość możemy sięgnąć tylko wtedy, kiedy znajdziemy się w podbramkowej sytuacji, np. utrata pracy lub poważna choroba, na której leczenie NFZ nie przewiduje refundacji lub przewiduje, ale terminy są na za 6 lat. Poduszka finansowa, to nie są pieniądze, które używamy wtedy, kiedy zepsuje się nam auto lub pralka.

Zaczynamy od zsumowania wszystkich najważniejszych wydatków miesięcznych (opłaty, raty, rachunki) i dzielimy je przez 12 miesięcy. Komfortowe jest uzbieranie ekwiwalentu 3-6 miesięcznych kosztów. Ideałem jest uzbieranie kwoty gwarantującej przeżycie przez rok.Niektórzy zsumowaną kwotę dzielą przez 10 otrzymując w ten sposób dodatkowy margines bezpieczeństwa.

Stworzenie własnej poduszki finansowej należy zacząć od uporządkowania domowego budżetu i spisaniu konkretnego planu działania. Kolejnym krokiem powinno być spłacenie wszystkich zaległych długów i pożyczek. Po uregulowaniu tych kwestii można zabrać się za tworzenie poduszki. Oszczędzanie musi być zgodne z naszymi możliwościami - zacznijmy od systematycznego odkładania choćby najmniejszej kwoty. Odgórnie załóżmy minimalną sumę, którą będziemy odkładać i przelewajmy ją od razu po wypłacie. Podstawą jest wyrobienie sobie żelaznego nawyku.

Uporządkujmy nasze gospodarstwo domowe, czyli spieniężyć nieużywane rzeczy: książki i gry, kurzące się sprzęty lub nienoszone już ubrania. Uzyskane pieniądze od razu odkładamy. Każdą nadwyżkową gotówkę (prezent, dodatkowe zlecenie) należy także od razu umieszczamy w naszej poduszce.
Warto także wprowadzić oszczędności w życiu codziennym, np. zweryfikować wysokość abonamentów i rozważyć poruszanie się komunikacją miejską. Zaoszczędzoną kwotę od razu przelewamy w bezpieczne miejsce.

Mimo iż nie chcemy, aby zgromadzone przez nas środki były łatwo dostępne, nie możemy ich też umieścić na obwarowanej warunkami rocznej lokacie, ponieważ jeśli będziemy szybko potrzebować naszych pieniędzy, wycofanie ich z takiej lokaty może oznaczać utratę wszystkich odsetek. Warto więc wybrać taką formę trzymania i odkładania pieniędzy, aby były one niedostępne od ręki, ale jednocześnie w zasięgu ręki. Świetnym pomysłem jest konto oszczędnościowe podpięte pod nasz bieżący rachunek. Aby wybrać pieniądze z takiego subkonta, musimy najpierw zrobić przelew na rachunek bieżący i dopiero stamtąd możemy swobodnie dysponować naszym budżetem ratunkowym.

Raport NBP mówi, że aż 70% społeczeństwa nie posiada żadnych oszczędności. Posiadanie poduszki finansowej ma wielki wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa i zwiększa komfort życia, co jest najcenniejszą inwestycją z możliwych, której każdy i zawsze powinien poświęcić swoją uwagę. Więcej informacji o finansach i domowym budżecie znajdziesz na blogu szybkiepozyczkionline.com.pl - zapraszamy!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »