Dom » Budownictwo
Jak racjonalnie palić w kotłach i czym kierować się przy ich kupnie?
Co to są racjonale techniki palenia?
Racjonalne techniki palenia sprawiają, że spalanie drewna czy węgla odbywa się bezdymnie. Wynika to z procesu dolnego spalania (współprądowego). Występujące w tym cyklu powietrze i opał, to niniejsze prądy. wpływają one na kierunek podawania powietrza i opału przy spalaniu. Podczas procesu spalania należy dążyć do tego, by części lotne przechodziły przez żar.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ten sposób palenia powstał, by wykorzystać części lotne paliwa. Aby spalić je w sposób, który jest zgodny z dolnym procesem spalania. W tym celu należy rozpalić ognisko od góry. Pojawia się wtedy problem z dołożeniem opału, można go uniknąć, sięgając po takie rozwiązania, jak:
-
rozpalić zwykły kocioł górnego spalania od góry- jest to jedno z najprostszych rozwiązań,
-
zastosować kocioł zasypowy dolnego spalania- ta metoda wymaga ciągu kominowego,
-
zastosować palnik retorowy- opał dokłada się pod warstwę żaru mechanicznie.
Kotły dolnego spalania
Tego typu kotły c.o. umożliwiają palenie, wykorzystujące proces dolnego spalania (współprądowego). Jeśli chcemy uniknąć sadzy, stałego okopcenia i mamy dość nieustannego doglądania poziomu ognia w palenisku, to należy zakupić właśnie tego typu kocioł. Tego typu piec pomaga palaczowi w utrzymaniu ognia. Dzięki temu nie trzeba męczyć się, z uciążliwym ponownym rozpalaniem. Kotły dolnego spalania zapewniają czystość i efektywność, warto o tym pamiętać przy kupnie odpowiedniego kotła.
Kotły górnego spalania
Kotły te charakteryzują się tym, iż można w nich palić rożnymi rodzajami węgla i drewna. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje paliw będą spalać się w równy sposób. Efektywność kotłów górnego spalania zależy, przede wszystkim od, stosowanego sposobu spalania paliw. Nie należy więc zapominać, o niezwykle ważnej roli palacza w tym procesie.
Kotły podajnikowe
Można wyróżnić kilka rodzajów kotłów podajnikowych. Rożnica wśród nich polega na tym, że mają odmienne mechanizmy podawania i techniki spalania. Występują kotły podajnikowe takie, jak:
-
kotły z palnikiem retortowym- przeznaczone są do spalania węgla kamiennego o granulacji groszku,
-
retorta prosta/ fajkowa/ I generacji- tego typu retorty występują w najtańszych kotłach,
-
retorta II generacji- przystosowane są do spalania lekko spiekających i koksujących węgli, czasami miału
-
kotły z palnikiem rynnowym- przypominają wyglądem rynnę, przez która przejeżdża paliwo,
-
kotły z podajnikiem tłokowym- sprawdzają się w starych i dużych budynkach. Zasila się je najczęściej miałem.
Czym kierować się przy wyborze podajnika?
Zanim zdecydujemy się na kupno danego podajnika trzeba ustalić, jaki rodzaj paliwa będziemy spalać w naszym kotle. Głównie od tej właśnie decyzji zależny nasz rodzaj zakupu. Jeśli będziemy palić groszkiem, powinniśmy zdecydować się na palnik retorowy. Podczas podejmowania decyzji o kupnie podajnika, warto również uwzględnić wielkość powierzchni, którą będziemy chcieli ogrzać. Jeśli jest to duży, słabo docieplony budynek należy wybrać podajnik tłokowy.
Nadesłał:
Danutar
|
Komentarze (0)