Rozrywka » Hobby

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem?

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem?
Zobacz więcej zdjęć »
Fotografia mobilna zrewolucjonizowała sztukę fotografii. Telefon komórkowy mamy przy sobie przez cały czas, dzięki czemu możemy dostrzec i w ciągu kilku sekund udokumentować w dobrej jakości wiele ulotnych chwil.

Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach związanych z kompozycją kadru, oświetleniem i głębią ostrości oraz umieć patrzeć na świat sercem, a zdjęcia wykonane za pomocą takiego aparatu, będą lepsze, ciekawsze i dużo chętniej będziemy do nich wracać!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

1.   Kompozycja zdjęcia 

Najbardziej podstawową zasadą komponowania fotografii jest reguła trójpodziału. Wystarczy wyobrazić sobie, że fotografowany obraz podzielony jest przez dwie pionowe i dwie poziome linie na dziewięć równych części. Zgodnie z regułą trójpodziału, wystarczy teraz najważniejsze elementy fotografowanego obrazu umieścić wzdłuż tych linii lub w punktach ich przecięcia (zamiast w centrum kadru). Takie ułożenie kompozycji sprawia, że fotografia staje się dużo ciekawsza, bardziej estetyczna i atrakcyjniejsza.

Jedną z podstaw budowy mocnej kompozycji jest także wykorzystanie w fotografii naturalnego obramowania. Zabieg ten dodaje zdjęciu kontekst i pomaga odbiorcy skupić się na najważniejszym uwiecznionym obiekcie. Naturalne obramowanie polega na takim sfotografowaniu obiektu, aby znalazł się w ramie stworzonej przez bramę, okno, gałęzie drzew itp. przez co zdjęcie nabiera estetyki i ułatwia stworzenie relacji między obiektem, a odbiorcą. Takie obramowanie także pomaga w stworzeniu wrażenia głębi, a samo zdjęcie staje się przez to ciekawsze.

Warto przygotować się do wykonania zdjęcia, zaplanować ujęcie, wcześniej ustawić wszystkie parametry fotografii, a dopiero w odpowiednim momencie wcisnąć spust migawki.

  1. Głębia ostrości

Aparat fotograficzny - czy to lustrzanka, czy kompakt, czy też aparat wbudowany w smartfona, „widzi” świat płasko, w dwóch wymiarach. Problem ten szczególnie doskwiera w przypadku fotografii mobilnej - smartfony rejestrują obraz z bardzo dużą głębią ostrości, co oznacza, że zarówno pierwszy plan jak i to, co znajduje się daleko za fotografowanym obiektem, będzie na zdjęciu tak samo wyraźne.

Zadaniem fotografa jest takie zbudowanie kadru, aby wywołać w odbiorcy poczucie głębi. Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie tzw. linii wiodących, które będą prowadziły wzrok przez cały kadr, do głównego obiektu. Efekt głębi można uzyskać fotografując wzdłuż krawężników, pasów namalowanych na jezdni, linii wysokiego napięcia, koryta rzeki itp. Ponieważ w naszej kulturze jesteśmy przyzwyczajeni do czytania od lewej do prawej i z góry na dół, linią wiodącą, która najpełniej buduje perspektywę w fotografii jest linia ukośna prowadząca z lewego górnego do prawego dolnego narożnika. Wykorzystanie linii wiodących w kompozycji nie tylko wprowadza głębię i pomaga prowadzić wzrok, ale także wzmacnia odbiór zdjęcia (np. linia pozioma horyzontu poprowadzona w dolnej części zdjęcia wprowadza poczucie stabilności, bezpieczeństwa, gdy ta sama linia poprowadzona w górnej części czasami wywołuje niepokój).

3.   Oświetlenie

Podczas wykonywania zdjęć szukajmy ciekawego, dostępnego naturalnie światła. Wykorzystujmy słońce, jasne reflektory, nastrojowe latarnie czy świece. W przypadku fotografii portretowej umieszczajmy osobę fotografowaną względem światła tak, żeby uzyskać ciekawy efekt, który doda zdjęciu dramaturgii, tajemniczości bądź po prostu stworzy ciekawą kompozycję. Jeśli fotografujemy architekturę zwróćmy uwagę na to, jak budynek wygląda w różnych porach dnia - czasem różnice między wyglądem dziennym i nocnym są bardzo duże i może się zdarzyć, że niezbyt ciekawa bryła architektoniczna w nocy zmienia się w interesujący obiekt za sprawą oświetlenia.

A jak radzić sobie z fotografowaniem po zachodzie słońca albo w słabo oświetlonych miejscach?  Po pierwsze - ustabilizuj smartfona. Ujmij go oburącz, oprzyj łokcie na klatce piersiowej, a najlepiej znajdź jakiś nieruchomy obiekt na którym będzie można uchwyt ustabilizować jeszcze bardziej: lampę uliczną, blat baru, balustradę na moście. Po drugie -  ustaw punkt ekspozycji na najjaśniejszy obiekt. Usiłowanie wydobycia jak najwięcej szczegółów z cienia jest błędem - skutkuje bowiem dodatkowym wydłużeniem czasu naświetlania i powoduje efekt poruszonego zdjęcie z większymi szumami. Po trzecie - aktywnie poszukuj dodatkowych źródeł światła, które pomogą ujęciu: lamp ulicznych, neonów sklepów, dodatkowych reflektorów, jarzeniówek na przystanku itp. Każde dodatkowe oświetlenie zwiększa szanse, że Wasze zdjęcie będzie lepsze, a także ciekawsze.

 

Artykuł jest częścią Poradnika „22 proste wskazówki jak robić lepsze zdjęcia smartfonem” przygotowanego przez Grupę entuzjastów fotografii mobilnej „Mobilni” z okazji launchu aplikacji mobilnej Empik Foto, umożliwiającej wywoływanie zdjęć wprost ze swojego telefonu. Poradnik , obejmujący zagadnienia takie jak fotografia dzieci, portret, fotografia architektury i ulicy oraz black&white, ukazuje się w formie cyklu artykułów warsztatowych na blogu serwisu www.empikfoto.pl.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania fotografii mobilnej!



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

empik.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »