Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak skutecznie rzucić palenie – sposoby

Jak skutecznie rzucić palenie – sposoby
Zobacz więcej zdjęć »
Dla osoby nigdy niepalącej wydawać by się mogło, że rzucenie palenia jest równie proste jak jego rozpoczęcie. Nic jednak bardziej mylnego - wg badań międzynarodowej organizacji zdrowia corocznie udaje się wyjść z nałogu tylko siedmiu procentom osób dotkniętych nałogiem.

Obecnie zarówno medycyna jak i psychologia starają się pomóc w skutecznym rzuceniu palenia, oferując cały wachlarz metod zastępujących nikotynę, bądź też próbujących zmienić nasze nastawienie względem palenia. Jednak, czy któraś z metod jest skuteczna i czy przeznaczona jest dla każdego?

Najpopularniejszą metodą pomocy w rzucaniu jest dostarczanie organizmowi nikotyny inną, mniej szkodliwą drogą. Mogą to być plastry uwalniające nikotynę wprost do krwi, gumy nasączone tą substancją lub inhalatory dostarczające nasączoną parę wprost do dróg oddechowych. Producenci dostarczają produkty najczęściej w 2 wariantach - dla silnie uzależnionych z podwójną dawką nikotyny, jak również z mniejszą dawką dla już wychodzących z nałogu. Największym plusem tej metody jest spadek (często do zera) zainteresowania paleniem papierosów. Do minusów należy zaliczyć znaczne ryzyko powrotu do palenia po odstawieniu specyfików z nikotyną zastępczą.

Jednym z wariantów dostarczania nikotyny do organizmu są e-papierosy, które wg. ich producentów mogą stanowić dobrą alternatywę dla palaczy. Do minusów tej metody rzucania można zaliczyć: brak informacji o wpływie długotrwałego używania e-papiersów na zdrowie, wysoką cenę, jak również  utrzymanie nawyków palacza, co może spowodować powrót do tradycyjnych papierosów po odstawieniu elektronicznych.

Jednak palenie to nie tylko problem przywiązania fizjologicznego organizmu do nikotyny, lecz również a może, gównie uzależnienie mentalne jak twierdzą zwolennicy metody Allana Carra.  Metoda ta opiera się na przeświadczeniu, że zamiast walczyć z uzależnieniem należy sobie uświadomić, czemu sięgaliśmy po papierosa, a także zmienić nastawienie względem samego rzucania. Ważnym czynnikiem sukcesu jest tutaj uświadomienie sobie strachu palacza przed rzuceniem, który rzucając czuje się przygnębiony gdyż uważa, że pozbawia się w ten sposób przyjemności i wsparcia, jakie daje mu papieros. Wykorzenienie takiego myślenia według zwolenników tej metody jest podstawą skutecznego rzucenia.

Wg ankiety zawierającej najpopularniejsze metody rzucania w portalu nalogow.com, można odnieść wrażenie, że ponad połowa osób nie używa żadnych wspomagaczy podczas rzucania, wżywając jedynie swojej silniej woli.  Leczenie farmakologiczne stosuje 11% ankietowanych, kolejne 7% używa gum z nikotyną, 6% posiłkuje się plastrami, natomiast po 5% zwolenników mają biorezonans i e-papierosy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jak rzucic palenie
http://nalogow.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »