Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Jak skutecznie zwalczać chwasty?

Jak skutecznie zwalczać chwasty?
Zobacz więcej zdjęć »
W obrębie upraw każdy chwast jest bardzo niepożądany, gdyż pozbawia rosnące na polu rośliny wody, światła, substancji odżywczych. Stanowi także poważne utrudnienie w zaplanowanych pracach pielęgnacyjnych.

Mogłoby się wydawać, że nowoczesne metody i środki ochrony roślin nie wymagają od rolnika szczegółowego rozeznania w świecie flory. Nic bardziej mylnego! Aby w sposób ekonomiczny i trafny wykorzystać możliwości środków ochrony roślin, warto poszczególne chwasty rozpoznawać. W ten sposób ich skuteczne zwalczanie masz zagwarantowane!

1. Atlas chwastów występujących w kukurydzy

2. Zwalczanie chwastów w rzepaku

3. Rośliny strączkowe a chwasty

Czy koniecznie musisz mieć atlas chwastów w pamięci? Na szczęście nie. Wystarczy mieć pod ręką fizyczny atlas chwastów najczęściej występujących na naszych polach. Dopasowując konkretną roślinę i weryfikując informacje zamieszczone na opakowaniach środków ochrony roślin, będziesz w stanie dopasować odpowiedni sposób działania, z zachowaniem bezpieczeństwa.

Atlas chwastów występujących w kukurydzy

Jednym z problemów, z którymi często zmagają się rolnicy, są chwasty w kukurydzy. Ponieważ akurat ta roślina uprawiana jest w rzędach, a dodatkowo charakteryzuje się wolnym wzrostem, szkodliwość chwastów na wczesnym etapie jej rozwoju stanowi bardzo poważny problem. Zwróć uwagę na obecność niepożądanych gości jak najszybciej - w przeciwnym razie możesz doprowadzić nie tylko do słabszego wzrastania kukurydzy, ale również do jej deformacji.

Najpoważniejszym zagrożeniem dla kukurydzy są prosowate, głównie chwastnica jednostronna. Problemem nadal jest perz właściwy, a także komosa biała, szarłat szorstki, chaber bławatek, chwasty kapustowate,  chwasty rumianowate, przytulia czepna, rdest.

Zwalczanie chwastów w rzepaku

Duży problem stanowią również chwasty w rzepaku. Na ich zwalczanie najlepiej przygotować się zimą, wykorzystując dostępną ochronę herbicydową w postaci wyspecjalizowanego pod tym kątem produktu. Informacje dotyczące produktu znajdującego zastosowanie w tym przypadku zawsze udostępnia producent. Warto podkreślić, że pozostawienie rzepaku bez takiego zabezpieczenia do wiosny to poważny błąd, a straty wyrządzone przez chwasty mogą okazać się nie do nadrobienia.

Największym problemem przy uprawach rzepaku są rośliny rumianowate, krzyżowe, a także bodziszki, maki, chabry i przytulia czepna.

Rośliny strączkowe a chwasty

Zachwaszczenie stanowi istotny problem również w uprawie roślin strączkowych. W przypadku soi niepożądanym gościem na polu jest przede wszystkim komosa biała i szarłat. Ich ekspansywność sprawia, że uprawa soi bez herbicydów jest w zasadzie niemożliwa. Podobnych wrogów mają także inne popularne strączki.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »