Technologie » AGD - RTV

Jak tłoczone są płyty DVD?

Jak tłoczone są płyty DVD?
Zobacz więcej zdjęć »
Tłoczenie płyt DVD to proces na pozór prosty, jednak w swojej istocie skomplikowany. Jakie kolejne kroki podejmują producenci tego nośnika?

Chociaż płyty DVD coraz bardziej przegrywają z innymi rozwiązaniami, ciągle jeszcze są wykorzystywane na najróżniejsze sposoby. Warto przyjrzeć się, jak są produkowane. Tłoczenie płyt DVD to nie jest proces tak prosty, jak mogłoby się wydawać. 

Wszystko zaczęło się od standardu

W zamierzchłych czasach, gdy ludziom wydawało się, że dysk twardy o objętości 1 GB to szczyt możliwości technicznych przemysłu komputerowego, płyta CD, na której dało się zmieścić 750 MB danych wydawała się zupełnie wystarczająca. Wkrótce jednak okazało się, że zarówno potrzeby, jak i możliwości są znacznie większe. Taki rozwój wypadków przewidziały dwie grupy producenckie – Sony z Philipsem i Toshiba z Time Warner. Efekt? 

Efektem było opracowanie technologii produkcji płyt o znacznie większej pojemności niż te znane dotychczas. W połowie lat dziewięćdziesiątych główni aktorzy na rynku doszli do porozumienia i stworzyli standardy, w ramach których przebiegać miało tłoczenie płyt DVD, ich nagrywanie i zastosowanie. Od tej pory rozpoczęła się gwałtowna kariera tego nośnika. 

Na początek premastering

W przypadku produkcji tego rodzaju płyt, wszystko zaczyna się od procesu zwanego premasteringiem. Na czym on polega? Chodzi o stworzenie swojego rodzaju prototypu płyty DVD, tak żeby zbudować układ danych dla matrycy. 

Po utworzeniu takiego prototypu należy je przenieść na dysk. W tym momencie zostają powielone. Pierwszy etap zostaje zakończony. Jak później przebiega tłoczenie płyt DVD? 

Trzeba zrobić matkę

Kolejnym etapem jest glasmastering. Na czym polega? Chodzi o stworzenie płyty zwanej matką. To dysk zrobiony ze szkła, którego grubość wynosi około 2,5 cm. Średnica tej płyty to 30 cm. Po co się ją tworzy? 

Na płycie matce wytwarza się powierzchnia glasmastera. To obraz spirali, na której znajdują się pity i landy w postaci binarnej. Od tego, jak dokładnie zostanie wykonana płyta matka zależy to, jakiej jakości będzie wytworzony później nośnik. Tłoczenie płyt DVD zaczyna się więc znacznie wcześniej niż mogłoby się nam wydawać. 

Galwanizacja czyli matryca

Kiedy płyta matka jest już gotowa, przychodzi czas na kolejny etap tłoczenia płyt DVD. W tym momencie przychodzi czas na produkcję matrycy. Ten element to niklowa replika płyty matki (ta pozostaje nienaruszona). Matryca używana jest bezpośrednio do tłoczenia dysków. 

Tu już nie ma mowy o szybkości. Produkcja matrycy zajmuje dobre osiem godzin. Bardzo ważne jest jednak, żeby była najwyższej jakości. 

Tłoczenie płyt DVD

Kiedy matryca jest gotowa, przychodzi czas na zasadniczą część procesu (a raczej na tę część, którą przeciętny użytkownik mógłby za taką przyjąć). Bezpośrednia produkcja płyt polega na swoistym stemplowaniu kolejnych płyt. Zajmuje to kilka sekund, a jedna matryca może być użyta do produkcji nawet kilkudziesięciu tysięcy gotowych dysków. 

Produkcja płyt DVD ciągle jeszcze idzie na świecie pełną parą. Wiadomo jednak, że prędzej czy później dyski te zostaną zastąpione przez inne rozwiązania. A te, przez następne. I tak wkoło. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sbart

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »