Dom » Wnętrza

Jak urządzić łazienkę dla wielopokoleniowej rodziny?

Często zdarza się tak, że w jednym domu mieszka kilka pokoleń – dziadkowie, rodzice oraz malutkie dzieci. W takiej sytuacji należy dostosować wszelkie wspólne przestrzenie do potrzeb domowników, które mogą się znacznie różnić ze względu na ich wiek. Najważniejsze jest odpowiednie urządzenie łazienki

Jak dostosować łazienkę do małych dzieci?

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, w których najczęściej dochodzi do domowych wypadków. Niekiedy są to sytuacje niegroźne, jednak czasem może okazać się, że zagrażają nie tylko zdrowiu, ale nawet i życiu domowników. Najbardziej narażone na tego typu wypadki są małe dzieci, które często przez swoją nieuwagę i brak zastanowienia ulegają kontuzjom. Jeśli w naszym domu mieszkają maluchy, które często urządzają przeróżne zabawy we wszystkich pomieszczeniach, warto odpowiednio je dostosować, aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. W łazience powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby zminimalizować ryzyko upadków, które często zdarzają się w tym pomieszczeniu ze względu na nadmierne gromadzenie się w nim wilgoci. Płytki podłogowe są często bardzo śliskie, co jest czynnikiem szczególnie zwiększającym prawdopodobieństwo groźnych urazów. Aby ich uniknąć, warto zastosować w naszej łazience specjalne płytki antypoślizgowe. Dodatkowo możemy na podłodze rozłożyć dywaniki, które również znacznie zminimalizują ryzyko upadków. W łazience często trzymamy również detergenty służące nam na przykład do sprzątania. Warto zadbać o to, aby dzieci nie miały do nich dostępu, ponieważ często podczas zabawy mogą przypadkowo po nie sięgnąć i zrobić sobie w ten sposób krzywdę. Jednym ze sposobów zabezpieczenia jest zastosowanie specjalnych blokad na szafkę, które uniemożliwią dzieciom ich otworzenie. Detergenty zawsze trzymajmy na tyle wysoko, aby maluchy nie mogły po nie sięgnąć.

Wanna dla seniora i inne udogodnienia dla starszych osób

Pewne inteligentne rozwiązania powinniśmy zastosować w naszej łazience również wtedy, gdy w naszym domu zamieszkują osoby starsze. Seniorzy często bowiem mają problem ze sprawnym poruszaniem się, a codzienna toaleta staje się dla nich przez to bardzo utrudniona. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby zapewnić osobom starszym komfortowe warunki kąpieli. Wanna dla seniora powinna być wyposażona w specjalne siedzisko, dzięki któremu codzienne dbanie o higienę będzie znacznie ułatwione. Krzesełko możemy zamontować również wtedy, gdy nasza łazienka wyposażona jest w prysznic. Wanna dla seniora może być nieco bardziej kłopotliwa w użytkowaniu, jednak jeśli wybierzemy taką, która posiada specjalne otwierane drzwi, z pewnością osoba starsza będzie z niej korzystać bez większego problemu. Oprócz tych udogodnień warto pomyśleć również o zamontowaniu w łazience uchwytów, na przykład pod prysznicem, obok wanny czy w pobliżu sedesu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »