Społeczeństwo » Społeczeństwo
Ocet jako wielofunkcyjny przedmiot w domu
Ocet winny - ogólna charakterystyka
Najczęściej ocet winny stosowany jest do konserwacji i zakwaszania produktów spożywczych. Ponadto wykorzystywany jest również w gospodarstwach domowych poza kuchnią. Ocet wykorzystywany jest jako ekologiczny środek do czyszczenia różnych powierzchni, który doskonale radzi sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń. Ocet winny wykazuje działanie bakteriobójcze, antyseptyczne oraz przeciwgrzybiczne. Co więcej, przy jego pomocy można leczyć zapalenia gardła, dziąseł i ucha. Niewielka ilość octu poprawia apetyt, a dzięki zawartości pektyn wspiera trawienie ciężko strawnych potraw. Ocet winny powinien być przechowywany w zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Nie powinien być umieszczany w metalowych pojemnikach, ponieważ wchodzi z nimi w reakcję chemiczną.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jakie są domowe zastosowania octu winnego?
Do głównych domowych zastosowań octu winnego należą:
- Czyszczenie różnych powierzchni i sprzętów - przy pomocy octu można umyć deskę do krojenia, lodówkę, armaturę, blaty w kuchni, lustra, kafelki i meble. W przypadku silnych zabrudzeń należy zastosować sam ocet winny, natomiast do lżejszych plam - roztwór octu z wodą w proporcjach 50/50.
- Usuwanie kamienia z grzałki czajnika elektrycznego - w tym przypadku należy przygotować w czajniku roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 oraz zgotować go. Kolejno trzeba umyć i wypłukać czajnik.
- Usuwanie kamienia z grzałki pralki oraz jej dezynfekcja - do szufladki na proszek należy wlać roztwór octu i zrobić pranie w 95 stopniach.
- Usuwanie kamienia z muszli klozetowej - w tym celu zaleca się wsypać do toalety trzy łyżki sody oczyszczonej, wlać pół szklanki octu i dodać trzy łyżki soli kuchennej. Po około pół godziny taki wywar należy przepłukać dwoma szklankami gorącej wody.
- Czyszczenie kabiny prysznicowej - roztwór octu z ciepłą wodą należy przygotować w proporcji 1:1. Kolejno taką mieszaninę trzeba nałożyć na gąbkę na powierzchnię kabiny prysznicowej i pozostawić na 10 minut. Ostatnim etapem jest mycie zabrudzenia i płukanie kabiny prysznicowej czystą wodą.
Co więcej, ocet może służyć również do usuwania nieprzyjemnych zapachów, czyszczenia kuchenki mikrofalowej, mycia termosu, usuwania plam soli na butach, mycia i odświeżania boazerii i innych powierzchni drewnianych, czyszczenia fug, czy też zmiękczania jasnych tkanin.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|
Komentarze (0)