Dom » Wnętrza
Jak wybrać łóżko przyjazne kręgosłupowi?
Zobacz więcej zdjęć » |
Wygodny sen to niesamowicie ważny aspekt, gdy chodzi o stan zdrowia kręgosłupa. To na nim najczęściej odbija się stres całego dnia, jednak podczas snu napięcie mięśniowe powinno ustąpić. Noc jest czasem procesu regeneracji. Jeżeli nie zapewnimy (przez właściwy wybór łóżka) odpowiedniego podparcia dla naszego kręgosłupa, nie będzie on w stanie należycie odpocząć i służyć nam przy kolejnych codziennych wysiłkach. Przełoży się to również na nasze samopoczucie. Łóżko, nawet najbardziej ozdobne, przede wszystkim musi służyć naszemu relaksowi – takie właśnie są nowoczesne łóżka tapicerowane.
Dobra podstawa
W trakcie snu kręgosłup odpoczywa, a mięśnie go podtrzymujące efektywnie się regenerują. Wszystko to dzieje się jedynie wtedy, gdy zapewniamy im odpowiednie ku temu warunki. Idealne łóżko, które zapewnia nam błogi, relaksujący sen i odpoczynek dla kręgosłupa, to takie, które posiada dobrze dobrany stelaż oraz materac.
Stelaż warunkuje sposób, w jaki zachowuje się materac (stabilność, zapadanie się, odkształcenia). Najlepiej wybrać konstrukcję wykonaną z plastycznych drewnianych listewek, co pozwala materacowi oddychać. Ich elastyczny kształt sprawia, że materac swobodnie dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała, a więc ugina dokładnie tam, gdzie powinien. Warto pamiętać, że materac położony na litej powierzchni (typu podłoga bądź stelaż z płyty) traci swoje właściwości.
Nie za twardy, nie za miękki, lecz w sam raz
Wszyscy wiemy, że materac powinien być dopasowany do wagi śpiącej na nim osoby. Od tego zależy jego nośność i wygodne ułożenie podczas snu. Nieprawidłowa pozycja powoduje natomiast niepotrzebne napięcie mięśni i obciążenie kręgosłupa.
Zbyt miękki materac mocno się ugina oraz sprawia, że zapadamy się w nim. Ciało traci wtedy podparcie, a kręgosłup znajduje się w niekorzystnej dla niego pozycji. Zbyt twardy materac również nie jest dobrym rozwiązaniem i nie pozwala na komfortowy sen. Poprzez nacisk, jaki nasze ciało wywiera na jego powierzchnię, wymusza ciągłe zmiany pozycji.
Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany materac powinien dopasować się do kształtu i wagi ciała śpiącego, zapewniając stabilne podparcie dla kręgosłupa. Zapewnia tym samym spokojny wypoczynek i regenerację organizmu tak ważną dla naszego zdrowia.
Kluczowa wysokość łóżka
Kolejnym ważnym aspektem podczas aranżowania sypialni jest dobór odpowiedniej wysokości łóżka. Sposób, w jaki siadamy i wstajemy, ma wpływ na kondycję kręgosłupa. Dzięki dopasowaniu odpowiedniej wysokości łóżka do naszego wzrostu, zapewniamy prawidłowy kąt ułożenia nóg względem kręgosłupa podczas przyjmowania pozycji siedzącej. Wstając o poranku z mebla uwzględniającego podstawowe zasady ergonomii, przygotowujemy kręgosłup na intensywną pracę podczas reszty dnia.
Wybierając łóżko tapicerowane, zastanówmy się także nad wysokością wezgłowia. Zagłówek pełni bowiem zarówno funkcję estetyczną (zdobiąc mebel i całe wnętrze), jak i użytkową (dając komfort wypoczynku). Dobór łóżka sypialnianego, wyposażonego w piękne i wygodne oparcie, pozwala na wprowadzenie interesującego elementu uzupełniającego stylistykę wnętrza, a także niezawodnie służy podczas wygodnego wieczornego czytania książek i oglądania filmów (co ważne – bez zbędnego obciążenia kręgosłupa).
Artykuł opracowany przy pomocy newdesign.pl
Nadesłał:
newdesign
|
Komentarze (0)